Reset po brexitu a výhody pro všechny, nebo znovu podřízení Bruselu?
Londýn podepsal s EU dohodu o obranné spolupráci a obnově obchodu
„Británie je zpět na světové scéně,“ cituje deník The Guardian britského premiéra Keira Starmera. Po letech pobrexitového vyjednávání se totiž dohodl s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen na nových pravidlech mezi UK a Unií. Měsíce připravovaná pondělní schůzka v Londýně je doslova „resetem“ vztahů mezi Londýnem a Bruselem po více než pěti letech od odchodu Británie z EU.
V rámci rozsáhlé dohody uzavřené v den konání summitu se obě strany usnesly na novém obranném a bezpečnostním paktu, ale také na prodloužení velkorysých rybolovných práv pro loďstva EU v britských vodách o dalších dvanáct let či na tom, že se království vrátí do výměnného programu studentů Erasmus.
Britům, z nichž více než polovina odchodu z Evropské unie lituje, premiér slíbil, že dohoda přinese levnější potraviny a energii, a prohlásil, že je výhodná pro všechny. „Poskytuje nám bezprecedentní přístup na trh EU, nejlepší ze všech zemí… A to vše při dodržení červených linií v našem manifestu.“


Jak potvrdil jeden z diplomatů EU stanici BBC, několik posledních let se politici i úředníci báli cokoli na vztazích měnit. Vše zahrnovalo „příliš mnoho politiky“ s obavami, že by se to mohlo „pokazit“. Až do uzavření rámcové dohody z Windsoru v roce 2023 se Londýn a Brusel utápěly ve vleklém sporu o obchodním ujednání pro Severní Irsko, které jako jediná země Spojeného království sdílí pozemní hranici s členskou zemí EU – s Irskem.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu