Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Nenašli jste, co hledáte?

Napište na [email protected]

Kontext

Pozor, ta paní je očkovaná! Část světa je v moci špatných bytostí z vesmíru

Volný blok na předvolebním shromáždění vysvětloval škodlivost vakcinace a proradnost Tomia Okamury

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Na parkovišti kousek od stadionu v ulici Na hamrech v Krupce to na předvolební mítink moc nevypadá. Stojí tu stánek s nápisem Volný blok a na pultíku tři petice k podepsání, postává tu osm lidí. Do toho po chvíli přijíždí autobus rovněž popsaný slovy Volný blok. Z něj vystupuje hlavní tvář uskupení, poslanec Lubomír Volný, a jeho kolega poslanec Marian Bojko. Obcházejí přítomné a vítají se s nimi. Jsme na místě, kam občané běžně nechodí - a ani dnes tudy po parkovišti u silnice žádní neprocházejí.

“Tady to moc nevyšlo, u obchodních center je to lepší, ale s těmi míváme problém, nejde to vždy,” říká žena, která akci organizuje. Kdosi vytahuje z autobusu reproduktor a po parkovišti se rozline píseň, v níž se zpívá, že si máme “pfizer” narvat do pr*ele. A pak taky hymna Volného bloku o tom, že ještě nejsme na kolenou, a interpret že se chce “volně nadechnout zbavený všech pout”. Hlouček se mezitím rozroste asi na patnáct lidí. Lubomír Volný se srdečně vrhá i na mě. “Dobrý den, paní redaktorko,” haleká, podá ruku a než se naděju, přitáhne mě, obejme a vlepí mi pusu na tvář z obou stran. Je to nepříjemné, novináři se s politiky obvykle nelíbají, navíc s těmi, kteří ignorují covid.

“Já mám protilátky,” říká na kritiku nezvyklého osobního kontaktu, “a copak, vy jste očkovaná?” Když odpovím, že samozřejmě ano, začne halekat velmi nahlas, u toho pozpátku ustupuje a tváří se zděšeně. “Je vakcinovaná! Pozor, ta paní je očkovaná!” volá poslanec na příznivce poblíž a ukazuje na mě. Někteří trošku ustoupí. “Jste nebezpečná. Roznášíte to. Bojím se o vás, umíráte. V podstatě už jste mrtvá,” vysvětlí pak, když se ho ptám, čeho se teatrálně bojí. “Něco si povykládáme a pojedeme dál,” odpovídá na otázku, co se bude na parkovišti dít, když tu je jen pár kandidátů a příznivců.

Jsem normální člověk

Severočech Bojko vypadá zkroušeně: říká, že je mu smutno po rodině, že už je šest týdnů bez osobního kontaktu s ženou a dětmi, protože musí pořád jezdit po kampani. “Když nás nepustí do médií, musíme lidi objíždět,” popisuje na prázdném parkovišti, “dnes je superdebata a je bez nás. Co na to mám říkat.” A co by dělali v superdebatě, když nemají odpovídající procenta v průzkumech? “Nemáme, protože nám je nedají. Babišovi taky říkali při jedněch volbách, že bude mít tři procenta, a měl třiadvacet. A my ten výsledek taky uděláme,” říká do zvuku písně “Sundej si roušku a pusu mi dej, stejně je celej svět už nakaženej strachem, co umí si brát, každý se každého má bát”.

O vysokých číslech mluví i předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas. Své kandidáty sice z listin Volného bloku stáhl, protože Volný blok nechtěl čelit kritice, že „kandiduje s fašisty“, ale jezdí Volného a spol. podporovat na mítinky. “Máme nějakou domluvu, každý z toho bude mít něco,” říká. A co konkrétně? Podělí se Volný blok o peníze za hlasy, pokud na ně dosáhne, nebo je tu i nějaký další obchod? “To vám samozřejmě neřeknu,” odpovídá Vandas.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

“A mám špatné zkušenosti s novináři. Pořád, že jsem neonacista a fašista, ale my jsme těmi pochody vyhověli lidem, kteří už s nepřizpůsobivými nechtějí žít. A nikdo nikdy nenapsal, jak to je: že mně je jedno, jestli je někdo černý, nebo bílý,” dodává šéf strany, která pořádala tady v Krupce i v okolních místech před deseti lety pochody proti Romům a Vandas na nich sliboval, že “česká města zůstanou česká”. Časopis Respekt taky nemá rád, jak říká, ale rozhodne se být na parkovišti v Krupce velkorysý: “Tam je ten Tabery, že. Ale ovládnu se a nebudu o něm říkat sprostá slova,” říká o šéfredaktorovi Respektu, “a doufám, že napíšete pravdu, sama vidíte, že jsem normální člověk.”

Lubomír Volný mezitím do mikrofonu dlouho prohlašuje, že ti, kdo umírají na covid, umírají ve skutečnosti kvůli očkování, že vakcíny jsou nebezpečné a že “presstituti lžou o covidu a vakcínách za peníze firem, které si objednaly inzerci v jejich novinách”. “A lžou dokonce i u těhotných žen. Mohu zodpovědně říct, že na této zeměkouli není jedna jediná maminka, která by po vakcinaci proti covidu 19 porodila prokazatelně zdravé dítě, kterému je v současné době pět let,” říká o nemoci, která na Zemi vypukla před necelými dvěma lety.

Pak mluví o multikulturní společnosti, kde se nejí maso, protože krávy neekologicky prdí a kde všichni umřeme na rakovinu. “Protože rakovinu už teď vyrábějí v těch, kdo se nechali navakcinovat,” říká Volný. “V České republice se nevakcinuje proti covidu 19, ale do lidí se dávají roztoky genové terapie,” opakuje Volný pro ty, co “nedávali pozor”, když to říkal před chvílí – a pohledem sklouzne k nám s fotografem.

Nový světový řád

“A to má pravdu, co říká, že do pěti let od vakcíny lidi dostanou rakovinu,” přidá se následně muž ze skupinky přihlížejících, který nechce říct jméno. Jak to ví? “Na to jsou studie, Luboš je asi viděl,” říká muž. Kousek od něj stojí tři přihlížející s cedulí popsanou z obou stran. Na jedné straně stojí, že “Farmaceutický průmysl se stává zbrojním průmyslem”, na druhé “Protože lidé odpadli od moudrosti otce nebeského”.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

“Jde o nový světový řád, který má nastat. Část světa je v moci špatných bytostí z vesmíru,” říká usměvavá paní, švagrová muže s cedulí. Všichni tři pak vysvětlují, že tady jde o stranu světla a stranu tmy - a oni že jsou lidé světla a Lubomír Volný je taky člověk světla a covid že vypustila americká vláda. A každý, kdo není slepý, už to ví. “Jsme věřící, to nás spojuje. A vy jste očkovaná?” ptá se Blanka Nováčková, manželka pána s cedulí. Když říkám, že ano, do laskavých očí všech tří vstoupí soucit.

Jak vlastně poznali, že se naopak zlé bytosti z vesmíru nezmocnily Lubomíra Volného - že to není on, kdo rozsévá tmu do duší lidí? “My mu vidíme do srdce. Má ho čisté,” vysvětlí paní Nováčková. Takže já, dvakrát očkovaná - já jsem tedy pod vlivem tmy a zlé moci? “Zatím ne, nebojte se, zatím jste taky čistá, vidím to,” říká paní Nováčková konejšivým hlasem. “Ale skončí to, až se navakcinujete potřetí,” varuje její sestra, “to už budete mít smlouvu s ďáblem.” A pokračují ve varování: jak vědí i od poslance Volného, nanočástice z vakcíny rozpoutají v mém těle těžkou nemoc.

Dvojice čtyřicátníků přijela na parkoviště v Krupce z Teplic. Právě poslouchá projev lídryně Ústeckého kraje za Volný blok, která našla Volného na internetu a líbil se jí, a pak i dalších lidí z kandidátky: všichni říkají, že chtějí přestat s tou komedií kolem covidu a vakcinace a chtějí pro občany volný, svobodný dech. Budou prý rozhodně volit Volný blok, protože ten jediný je chápe.

“Kvůli očkování a celkově, mám šestnáctiletou dceru, co se musela učit přes internet, nic se nenaučila, nešla pak ani na učiliště, teď je na pracáku, skrz roušky by ani do školy chodit nemohla, protože to se pořád nosí a jí to strašně vadí,” říká Alena Fišerová. Dostala se také k hnutí Volný blok “přes internet”, jak říká, a  jeho myšlenky ji zaujaly. “Od začátku je vidět, že ta vakcína je lež,” souhlasí její partner Jaromír Korál, “aby snížili počet lidí, aby nás to vyhubilo.” A kdo vlastně? “To nevím, ale připadá mi, že to někdo takhle vymyslel, jinak si to neumím vysvětlit.“

Podělit se o vinu

Pak je konec, je třeba pokračovat do Ústí nad Labem, kam pozval Volný blok své příznivce na hlavní, Mírové náměstí. Podle pozvánky se měly účastnit i známé tváře Volného bloku, Hana Lipovská a Jana Bobošíková, kamarádky, které si založily v domě rodiny Bobošíkových Institut svobody a demokracie, hned u zásilkovny, kde Lipovská u Bobošíkových pracovala. Začaly psát různé texty (některé jim vycházely v MF DNES) a přes aktivity Hany Lipovské v Radě ČT zkoušely znedůvěryhodnit a následně odvolat z funkce generálního ředitele ČT Petra Dvořáka.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Teď už je Lipovská bývalou radní, protože ji Sněmovna z rady ČT nedávno odvolala právě kvůli jejímu angažmá ve Volném bloku a dalším aktivitám působícím jako střet zájmů. A potkat je se nepovede ani účastníkům mítinku. “Dozvěděli jsme se těsně před akcí, že nepřijedou, že chystají stream na internetu,” říká poslanec Bojko trochu zamračeně.

V době mezi mítinky v Krupce a Ústí napíše Lubomír Volný na Twitter o naočkované novinářské návštěvě v Krupce. Na internetu už o její život, ukončovaný právě vakcinační látkou, strach nemá. “Přišla nám na mítink @IvanaSvobodova3 z @RESPEKT_CZ a chlubila se, že je navakcinovaná. Vím, že bych neměl, ale jsem rád,” napsal. A pak olajkuje nabídku uživatelky Kopretiny,  že se s ním o jeho vinu - že přeje druhému něco zlého - ráda podělí, aby měli každý viny jen půl.

V Ústí se pak opakuje všechno, co se dělo v Krupce, jen na náměstí, které letos plnil Andrej Babiš i Ivan Bartoš i Tomio Okamura se svým jarmarkem, je asi padesátka lidí. Obcházením lidí se ukáže, že jich tu dost z přihlížejících za Volný blok kandiduje. Matka, které pak na kandidátku přivedla dceru a ta svého manžela, i další rodinné skupinky - bylo prý třeba tu kandidátku zaplnit.

Oslovení často říkají, že tím, co je k Volnému bloku přivedlo, byl “internet” – e-maily, facebookové stránky, odpor k očkování a rouškám, pochybnosti o existenci nebezpečného koronaviru. Kdyby nevolili Volný blok, uvažovali by prý o SPD Tomia Okamury nebo o Trikolóře - plakáty s poslední jmenovanou stranou je tu polepené celé centrum města.

Jen to hraje

Právě o Okamurovi a jeho SPD je na mítinku Volného bloku řeč dost často. Strana, které Volný blok odebírá hlasy, na tomto místě přímo ústy Tomia Okamury před dvěma týdny prosila z podia, aby lidé volili raději SPD – protože Volný blok nemá šanci. “Okamura? Proč nenapíšete, že se mu ta strana rozpadá, že ho opouštějí funkcionáři,” říká Bojko. Přisadí si i Volný a lidé v publiku, tedy částečně kandidáti. Mluví s novinářskou návštěvou o tom, že už z působení Volného bloku pochopili, že Okamura “to jen hraje a ve skutečnosti není pro svobodu jako Luboš Volný”.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Předseda DSSS Vandas zase vypráví, že poznal skutečný Okamurův charakter letos na jaře - napsal mu mail, že se chce potkat, ale Okamura se s ním nesetkal, a tím pádem si ani nevyslechl nabídku na podporu Dělnické strany. Až Okamurův asistent Vandasovi po několika měsících vysvětlil, že scházet se s Vandasem a Dělnickou stranou není moc strategické. “No copak tohle se dělá?” říká Vandas.

“Okamura je prý ve skutečnosti očkovaný,” přidává se s pohrdáním v hlase asi padesátiletá žena, která nechce říct své jméno, protože “nechce být v novinách”. “Takže nás pěkně obelhává, to už jsme všichni pochopili. Jede v tom s těmi, co nás chtějí trávit vakcínou. A já jsem ho skoro volila, nebýt tady Luboše Volného.”

A proč by se někdo, kdo ví, že vakcína způsobuje smrt, nechal sám očkovat? Co by to bylo za spiknutí? “To mě nenapadlo,” říká paní a chvíli přemýšlí. “Tak se asi nechal očkovat jen naoko vitamínem jako Babiš,” řekne pak. A k čemu by Okamurovi bylo se očkovat naoko vitamínem a zároveň to tajit - říkat, že se očkovat nenechal? “To se zeptejte Luboše Volného, ten to bude vědět, ten ho zná z Prahy, mě se už na nic neptejte,” ukončuje žena hovor.

Do novinářských hovorů s občany na náměstí se připlétá poslanec Bojko: kontroluje, jestli lidé vědí, že jsem novinářka, když se mnou mluví. Zjistí, že vědí, že se to dozvěděli hned na začátku hovoru. “Správně byste ale měla mít na krku cedulku, že jste novinářka,” říká Bojko, “aby to každý hned viděl.”

Správný boj

U stánku podepisuje právě petici šedovlasá paní, představuje se jako Jaroslava. Podepíše tu, která chce svobodu bez roušek a testování, i tu, která požaduje odvolání generálního ředitele České televize a celou televizní radu. Hana Lipovská a Jana Bobošíková svůj boj sice v Radě ČT prohrály, ale na stáncích Volného bloku běží dál.

“A je to správný boj,” říká paní Jaroslava, “protože Česká televize nám ve všem lže.” V čem konkrétně? “Lžou o covidu a očkování. Neřeknou, že očkovat se je nesmysl a že těch třicet tisíc lidí normálně zemřelo na chřipku. Protože covid je obyčejná chřipka.” A jak si vysvětluje, že počty vážně nemocných zahltily nemocnice? “Někdy může být chřipka vážná, tak asi teď byla. Asi se k ní přidaly zápaly plic.”

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

U autobusu Volného bloku už Volný předává mikrofon dál, musí prý běžet za Bobošíkovou a Lipovskou do Prahy “na stream”. Konečně snad bude šance se ho zeptat, jak to myslel s tou radostí z autorčina očkování. Před akcí v Ústí odpovědět nechtěl, točil se zády, chňapal lidem okolo po rukou, říkal, že nemá čas to vysvětlit, že se musí vítat s občany.

Má tedy radost, že podle jeho teorie, kterou pumpuje do fanoušků, umírám? Točí se zády, odchází, dívá se jinam, fotí se s fanynkou, spěchá, vyhýbá se očnímu kontaktu. “Já mám radost, že vy máte radost, že dostanete to, co jste dostat chtěla,” říká přes rameno. “No to, co jste chtěla. Zdraví přece,” zní pak přes jeho mizející záda odpověď na doplňující otázku, jestli tím myslel smrtelnou nemoc.

Náměstím se rozléhá hlas Tomáše Vandase. Dostal mikrofon, mluví dlouho, chce vystoupit z NATO a EU, chce zpět svobodu, kterou nám “vládní kolaboranti” za posledních třicet let vzali. S fotoreportérem Milanem Jarošem už také odcházíme. Jsme daleko za náměstím a Vandasův hlas se nad námi pořád zřetelně vznáší, někde u kostela chce ještě pořád jít cestou národních svobod a taky rozpustit Senát.

Za kostelem ten hlas konečně slábne. Lidé si tu u obchodního centra vyprávějí, ze se těší na koncert. Večer přijede do Ústí Lucie Bílá. Co se dnes zase děje na náměstí, nemají tušení.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].