Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kontext

Konec jedné éry. Po 5860 dnech odchází Angela Merkel

Uzlové body v kariéře německé kancléřky, jak o nich psal Respekt

Angela Merkel  • Autor: AP
Angela Merkel • Autor: AP

Po šestnácti letech ve středu z německého kancléřství odchází Angela Merkel. Její kariéru jsme na stránkách Respektu detailně sledovali a zde vám přinášíme přehled textů, které vám tuto éru ještě jednou přiblíží. Některé z nich při této příležitosti na omezený čas výjimečně odemykáme. Pokud podobné články oceňujete, chcete je číst pravidelně a podpořit nás tak v současné situaci, staňte se naším předplatitelem.

Recepty německé pravice

Úspěch kancléřky vyrostl na pevných základech křesťanské demokracie, která vládla po většinu poválečných německých dějin. Recepty úspěchu německé pravice se výrazně liší od té anglosaské, které po roce 1989 více ovlivnila českou pravici. Rozebírali jsme je v textu, který vyšel po nejvýraznější volební výhře Angely Merkel v roce 2013.

Merkel je úplně jiná

Čím Angela Merkel tak zaujala německé voliče? Jak se lišila od svých předchůdců na vrcholu německé politiky? A proč při řešení krize eurozóny postupovala jinak, než chtěli jihoevropské státy i mnozí věhlasní anglosaští ekonomové? Pronikavé odpovědi na mnohé otázky po politickém charakteru kancléřky nám v roce 2013 dal Bernd Ulrich z týdeníku Die Zeit, který měl ke kancléřce dobrý přístup.

Angela ještě nevečeřela

Na Angelu Merkel se valily další a další krize: dluhová krize a hrozící rozpad eurozóny, rostoucí ruská agresivita a invaze na Ukrajinu, problémy na Blízkém východě… Reportáž z jara 2015 se zabývala tím, jak se kancléřka v krizích rozhoduje a jak reaguje na rostoucí význam Německa v rozkolísané mezinárodní politice.

Nejednám ze soucitu

A to uprchlická krize teprve začínala… V českém veřejném mínění na jejím vrcholu v letech 2015–2016 renomé kancléřky prudce kleslo. Její vstřícná uprchlická politika byla mnohými politiky i médii dezinterpretována a ona sama rozhovoru pro média v postkomunistické Evropě čas nevěnovala. Na stránkách Respektu jsme však otiskli rozhovor z týdeníku Die Zeit, ve kterém Merkel svůj postup vysvětlovala.

Kancléřka nenašla řešení

Jedním z jejích výrazných kritiků na německé politické scéně byl předseda liberální FDP Christian Lindner, který se v nové vládě stane ministrem financí. V roce 2016 jsme s ním pořídili rozhovor, v němž je Lindner ostře kritický a zároveň nesklouzává ke xenofobii či populismu, která v té době čišela z kritiky od Alternativy pro Německo.

A pak se proud lidí zastavil

Uprchlická krize na jaře roku 2016 neměla dobré řešení - tím nejméně špatným se z pohledu kancléřky stalo vyjednání dohody s Tureckem, které mělo výměnou za utěsnění hranice do Řecka dostat od EU několik miliard eur na lepší péči o zhruba čtyři miliony syrských běženců žijících v tureckých městech. O vzniku této dohody, který nakonec skutečně balkánskou migrační trasu do velké míry zastavila, jsme v roce 2017 hovořili s jejím architektem Geraldem Knausem.

Co na ní vidí

Situace se uklidnila - a Angela Merkel na podzim 2017 opět suverénně vyhrála volby (ačkoli jí mnozí čeští komentátoři již dávno odepisovali). Sociologické průzkumy ukazovaly, že Němci jsou nebývale spokojeni se svými životy. Zajímalo nás, v čem tato spokojenost spočívá. Jak se životy běžných lidí za vlády kancléřky změnily; co na ní vlastně vidí, že pro ni opakovaně hlasují? Výsledek byla mikroreportáž z městečka Hassloch, které sociologové považují za to vůbec nejprůměrnější město Německa.

Odchází paní nenahraditelná

Angela Merkel je třetím “věčným” křesťanskodemokratickým kancléřem poválečných dějin. Konrad Adenauer ztělesňoval pevnou vazbu na USA, hospodářský vzestup z válečných trosek a vznik sociálně-tržního hospodářství. Helmut Kohl byl kancléřem německého sjednocení po pádu železné opony. Ale co Angela Merkel? Jakou éru zosobňuje ona? Odpovědi hledá esej publikovaný před letošními zářijovými volbami.

Zvládli i nezvládli

A jak to - ve stručnosti - zatím dopadlo s uprchlíky? Co Němci zvládají, a co naopak nezvládají?

Uprchlíci musí akceptovat, co je pro nás důležité

A na závěr ještě rozhovor s Olafem Scholzem, který Angelu Merkel střídá. Vznikl v době, kdy byl starostou Hamburku.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].