Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Biden je na Blízkém východě

Hamás a Izrael se navzájem viní z útoku na nemocnici, při kterém zemřelo přes 500 lidí

Exploze v Gaze zásadně komplikuje úsilí USA udržet situaci v oblasti pod kontrolou a zabránit, aby přerostla v rozsáhlý válečný konflikt s globálními důsledky

Areál nemocnice al-Ahlí • Autor: REUTERS
Areál nemocnice al-Ahlí • Autor: REUTERS

Kdo zasáhl v úterý nemocnici al-Ahlí v pásmu Gazy, není v tuto chvíli jasné. Tamní zdravotníci tvrdí, že se jednalo o útok izraelského letectva. Izrael toto tvrzení popírá s tím, že objekt plný ukrývajících se civilistů zasáhla raketa radikálního hnutí Islámský džihád, která po startu selhala. Islamisté se ale k výbuchu nehlásí, stejně jako palestinské hnutí Hamás. Na místě jsou s největší pravděpodobností stovky mrtvých a nepřeberné množství zraněných. Svědci hlásí hororové scény.

Rozhodnout o viníkovi bude nějakou chvíli trvat, pokud k identifikaci vůbec dojde. Vidění situace se okamžitě rozpadá podle toho, na čí straně konfliktu se nachází sympatie pozorovatele. Americká administrativa Joea Bidena zatím přistoupila na tvrzení Izraele, že s útokem proti civilistům nemá nic společného. Americký prezident prohlásil, že „je explozí rozhořčen a hluboce zarmoucen“. Vlády arabských zemí a arabská veřejnost naopak instinktivně stojí na straně palestinských hnutí. Na Západním břehu, v Jordánsku, Libanonu, Libyi a na dalších místech propukly protesty proti izraelskému postupu v Gaze.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].