0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře22. 3. 20233 minuty

Zeman jako věta do učebnic

Jak bude historie vzpomínat na jeden z největších politických talentů Česka

Na rozhlasové stanici ČRo Plus vznesli ve středu zcela nedůležitou, ale vlastně docela zajímavou otázku: Jak bude jednou historiografie hodnotit politika Miloše Zemana? To samozřejmě ukáže čas, ale proč mu nevyjít trochu naproti… Zatímco u dalších dvou českých prezidentů Václavů Havla a Klause není příliš těžké tipovat, u Zemana se odpověď nehledá snadno. Ale zkusme to jako hru. 

O podobě historického narativu se dá samozřejmě mluvit dlouze – v případě zmíněné rozhlasové diskuse půl hodiny - a rozebírat jednotlivé fáze Zemanovy dlouhé kariéry, poměřovat plusy a mínusy. Na konci ale vždy zůstane otázka, co bude tou jednou větou. Jednou charakteristikou, pod níž si budeme nejdůležitější reprezentanty porevoluční politiky jako jednotlivce pamatovat.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Havel je jasný: pro historii zůstane spoluzakladatelem Charty 77, nejvýraznější postavou protikomunistické revoluce a prvním svobodně zvoleným prezidentem Československa a pak i Česka. Co Klaus? Pro učebnice dějepisu bude zřejmě hlavním autorem ekonomické transformace, zakladatelem ODS, strůjcem vzniku českého státu a iniciátorem jeho vstupu do Evropské unie.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc