Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Lekce z Kapitolu: Berme populisty vážně

Naivní čtení odpůrců demokracie by mělo skončit

Donald Trump na mítínku v Miami, listopad 2020 • Autor: Profimedia
Donald Trump na mítínku v Miami, listopad 2020 • Autor: Profimedia

Když odpůrci Evropské unie začali ve Velké Británii požadovat Brexit, hodně  účastníků veřejné debaty jejich názory bagatelizovalo, že se to přece nikdy nemůže stát. Když pak bylo vypsáno referendum, slýchali jsme, že většina Britů neřekne EU ne. A když se tak stalo, zaznívalo, že dohoda o odluce bude rychlá. A něco podobného se dělo po nástupu Donalda Trumpa před čtyřmi lety ve Spojených státech.

Když usedl do Bílého domu jako prezident, začal rozeštvávat společnost a označovat konkrétní skupiny lidí za nepřátele, jeho podporovatelé to bagatelizovali, zatímco jeho odpůrci říkali, že americká demokracie a její instituce jsou natolik robustní, že takové pnutí hravě ustojí. Když pak Trump začal po letošních prohraných volbách prohlašovat, že byly zfalšované, část lidí říkala, že tomu není potřeba věnovat větší pozornost, protože nakonec svého nástupce Joea Bidena uzná.

Ve středu vtrhnul Trumpem rozvášněný dav do budovy Kongresu ve chvíli, kdy měly obě komory Bidena oficiálně stvrdit prezidentem. Politici museli přerušit zasedání, byli narychlo evakuováni a čtyři lidé zemřeli. Snímky plenících násilníků obletěly světa a připomínaly ze všeho nejvíc apokalyptický hollywoodský film. Jenže tohle byla realita, kterou s historickou zkušeností autoritativních vlád a vlády davu velmi dobře známe ze střední Evropy.

Problém je, že na obou stranách oceánu nám často chybí představivost (platilo to i pro v úvodu zmiňovaný Brexit). Mnohem častěji než varování před tím, abychom politiky typu Donalda Trump brali vážně, slýcháme, že něco takového se přece nemůže stát. Že Trumpovi přívrženci, nebo dokonce sám prezident, se přece nepokusí násilně změnit svobodné rozhodnutí voličů. Naivní čtení odpůrců demokracie by však mělo skončit: jsou to ke všemu odhodlaní lidé.

V Česku nezašly jejich snahy ještě tak daleko, ale politiků, kteří podporovali Donalda Trumpa, nebo sami agresivně rozdělují společnost, je v nejvyšších mocenských patrech hodně. A výjimkou v tomhle směru nejsou ani někteří představitelé opozice. Je načase říci jim jasné ne.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].