0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Informační servis18. 9. 20232 minuty

Šimečka: Budeme vyjednávat se všemi kromě Smeru a fašisticky laděných stran

Tím, co rozhodne, bude podle posledních předvolebních průzkumů spolupráce s Pellegriniho Hlasem

Michal Šimečka • Autor: Milan Jaroš

Objednejte si k odběru newslettery a informační servis Respektu

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Michal Šimečka, lídr slovenských liberálů, tedy největších soupeřů Smeru Roberta Fica, prohlásil, že jeho strana chce po volbách vyjednávat o možné koalici se všemi soupeři - právě kromě Smeru a fašisticky laděných stran. Zároveň výslovně odmítl přítomným novinářům sdělit, jestli tedy bude usilovat o spolupráci s Hlasem expremiéra Petera Pellegriniho. Z Šimečkových slov nicméně jasně vyplývá, že bude.

Přitom právě spolupráce s Hlasem bude podle posledních předvolebních průzkumů tím, co rozhodne, zda budoucí vládu povede Ficův Smer, nebo Šimečkovo Progresivní Slovensko (PS). Hlas stojí programově či hodnotově mezi oběma vedoucími stranami a může sehrát roli toho, kdo volby rozhodne. V kampani dělá Hlas víceméně prozápadní politiku, měl by tedy mít blíže k PS. Zároveň však v jeho řadách jsou bývalý členové a členky Smeru, a mentálně tedy mají tedy blíž k Ficovi.

Političtí analytici na Slovensku také odhadují, že Pellegrini se může rozhodovat podle toho, kdo z potenciálních partnerů mu nabídne víc, nebo nejvíc — křeslo premiéra. I takovou otázku Šimečka na tiskové konferenci dostal a odpověděl, že PS v případě vítězství bude ctít slovenskou tradici, že vládu vede vítězná strana. Z jeho slov je však stále cítit, že volí opatrné formulace, které mu nezužují povolební manévrovací prostor.

V novém Respektu najdete dvě předvolební reportáže, které zachycují právě názory stoupenců dvou hlavní soupeřů, Smeru a Progresivního Slovenska: Na Západ, nebo s Ficem a Víc než rovnost


Předchozí vydání najdete na webu respekt.cz v rubrikách Informační servis a Newsletter.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].