Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zpráva dne

Putin vás neochrání. Co znamenají drony nad Moskvou

V útocích pokračují i protiputinovští partyzáni + SOUHRN

Ukrajinský voják u původem francouzské houfnice Casear • Autor: REUTERS
Ukrajinský voják u původem francouzské houfnice Casear • Autor: REUTERS

Objednejte si k odběru newslettery a informační servis Respektu


Prvním viditelným znakem možné ukrajinské protiofenzivy mohou být stále častější nálety dronů na Moskvu i další ruská města. Tento týden poškodily v hlavním ruském městě tři domy, v moskevské oblasti se měly dostat až na deset kilometrů od oblíbené rezidence ruského prezidenta Vladimira Putina Novo-Ogarjovo, další mířily na rezidenční čtvrť s paláci ruské politické elity. K tomu se přidala aktuální zpráva, že bojovníci Ruského dobrovolnického sboru bojující proti Putinovu režimu vstoupili do města Šebekino v Belgorodské oblasti u ukrajinských hranic. Na sociálních sítích se objevily záběry hořících domů.

Vojenští velitelé sboru již před několika dny řekli, že chtějí u hranic s Ukrajinou vytvořit bezpečnostní pásmo, aby z tohoto prostoru nemohla ruská armáda efektivně útočit. Před Šebekinem o sobě dali partyzáni vědět z vesnic GlotovoKozinka a Hora Podol. Gubernátor Belgorodské oblasti slíbil aktuálně obyvatelům Šebekina evakuaci, video s tímto sdělením natočil neznámo kde v autě.

Ukrajinští politici se k náletům na Rusko nepřihlásili, ale spekuluje se, že drony nad Moskvou můžou být vzkazem pro obyvatele Ruska i lidi kolem Putina, že je jejich vůdce nedokáže ochránit, jak opakovaně sliboval. Stejně tak může jít o testování protivzdušné obrany. S nálety raketami a bezpilotními stroji pokračuje i Rusko. Obyvatelé hlavního ukrajinského města Kyjeva je naposledy zažili v noci a ve čtvrtek ráno. Ukrajinská protivzdušná obrana většinu strojů úspěšně sestřeluje, přesto při nejnovějším ruském útoku zemřeli tři lidé včetně jednoho dítěte.

Včas se nedostali do krytů na jedné z místních poliklinik a zabily je zřejmě úlomky raket. Novináři zachytili, jak se rozzlobení Kyjevané dohadují se starostou Vitalijem Kličkem o tom, že některé kryty mohly být z  neznámého důvodu zamčené. „Osoby mající na starosti dodržování zákonů už vyšetřují situaci na poliklinice a v jejím okolí ve Desňanské čtvrti. Byla zahájena trestní řízení,“ napsal na Telegramu Kličko. Starosta již také oznámil, že během následujících vzdušných poplachů budou policisté pravidelně kontrolovat, zda se lze do krytů dostat.

Na hlavní vlnu ukrajinské ofenzivy se nadále čeká. Jeden z důvodů, který jejímu spuštění může bránit, je deštivě počasí na východě Ukrajiny a rozmočené cesty, které komplikují průjezd vojenskou techniky. Že ofenziva již začala – kromě dronů může jít o lokální průzkumy terénu bojem – oznámil  před několika dny poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak. Krátce nato velitel ukrajinské armády Valerij Zalužnyj na Telegram napsal, že „přišel čas vrátit, co je naše“ - a sdílel bojovně naladěné video.

Generální tajemník NATO Jens Stolternberg ve čtvrtek znovu zopakoval, že všechny členské státy aliance souhlasí s budoucím přijetím Kyjeva. „Všichni spojenci se shodují, že Moskva nemá právo veta, pokud jde o rozšiřování NATO,“ řekl novinářům před zahájením neformálního jednání ministrů zahraničí NATO v Norsku. Časový termín ale v minulosti ani nyní nespecifikoval – stejně jako další země NATO. Ondřej Kundra


Meteorologové kvůli suchu rozšířili výstrahy na nebezpečí požáru. Na Kokořínsku hořel les. V českém parlamentu pokračuje spor o to, jestli se vůbec bavit o tom, že by homosexuální lidé měli v Česku stejné možnosti prožít šťastný a spokojený život jako jejich heterosexuální spoluobčané. Evropský parlament se usnesl, že nechce, aby Unii příští rok předsedalo Maďarsko, i když rozpis unijního předsednictví hovoří jasně. Kromě toho europoslanci odhlasovali uvolnění další půlmiliardy eur na výrobu vojenské munice na území EU, jejíž velká část obratem půjde na Ukrajinu. Moskva hlásí, že odrazila další útoky na svém území, čemuž nikdo na světě nevěří. Český stát zjistil, že utrácí víc peněz, než si pro letošek plánoval. Sociologové z akademie věd zjistili, že nejvyšší výdělky mají v Česku otcové dvou dětí, a že největším důvodem pro skutečnost, že ženy vydělávají o tolik méně než muži, je fakt, že muži tráví méně času péčí o společné potomky. Část světové veřejnosti nemůže překousnout fakt, že v nové adaptaci pohádky o malé mořské víle, tedy tvorovi, který nikdy neexistoval, a proto nemá žádnou "skutečnou" barvu kůže, bude vílu hrát herečka tmavé pleti, a proto filmu na oblíbeném filmovém serveru iMDb pomocí robotického hlasování úmyslně snižují hodnocení. Badatelé zjistili, že lidi stíhaly morové rány už před 4000 lety.


Předchozí vydání najdete na webu respekt.cz v rubrikách Informační servis a Newsletter

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].