0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Informační servis27. 7. 20235 minut

Protiofenzíva sílí, Ukrajina zřejmě zahájila hlavní úder

Měsíce pomalejšího postupu způsobila ruská minová pole

Ukrajinský voják u Bachmutu • Autor: REUTERS

Objednejte si k odběru newslettery a informační servis Respektu

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Ukrajina podle všeho zahájila hlavní úder své protiofenzívy, při němž se Kyjev pokusí prolomit pomyslný pozemní most spojující poloostrov Krym s dalšími Ruskem okupovanými územími na jihu Ukrajiny. V dalších dvou třech týdnech tak ukrajinský protiútok může nabrat na síle. Pro deník The New York Times to uvedly anonymní zdroje z amerického Pentagonu.  

Podle nich Kyjev zahájil zatím nejmasivnější pokus o prolomení ruských obranných linií, a to na jihu země v Záporožské oblasti. Nasazeny by do něj měly být tisíce vojáků vycvičených na Západě a vybavených západní technikou. V bojích má být použito i větší množství tanků. Kyjevské síly by se mohly pokusit postoupit k jihoukrajinskému městu Tokmak - a kdyby uspěly, tak dál k většímu Melitopolu nedaleko Azovského moře.

Zisk tohoto dálničního a železničního uzlu by de facto rozdělil ruskou armádu v oblasti ve dví: došlo by k přetnutí zásobovacích tras na Krym, který by se tak stal mnohem zranitelnější. Ukrajina zatím do svého posledního protiútoku spuštěného v červnu vrhla jen část k tomu vycvičených vojáků, na mnoha místech více než tisícikilometrové fronty zkoušela v poslední době především desítky testovacích výpadů - tzv. průzkum bojem, který měl identifikovat slabší místa v ruské obraně.

Ta pro ni byla dosud pro obtížně proniknutelná, protože Rusové se stihli opevnit a hlavně položit hustá minová pole, přes která je obtížné se dostávat. „Toto je velký test,“ řekl listu The New York Times jeden ze zdrojů v americké armádě.

„Brzy bude jasné, zda tento útok Ukrajině umožní změnit současnou dynamiku na bojišti,“ prohlásil pak americký specialista na ukrajinskou a ruskou armádu Michael Kofman. Na Západě mělo být pro ukrajinskou ofenzivu vycvičeno přes šedesát tisíc mužů, Kyjev dostal přes sto padesát tanků.

Jejich aktuálně většímu použití nasvědčuje to, že v Záporožské oblasti je slyšet z ukrajinských pozic silná dělostřelecká palba. Došlo také ke schůzce mezi ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a vojenským velitelem ukrajinské armády Valerijem Zalužným. Podle hlavy státu se bavili o právě útočných operacích. „Věříme našim chlapcům. Pokračujeme v práci,“ napsal pak na sociální sítě Zelenskyj.

Jak informoval deník The Financial Times, Ukrajina v prvních dvou týdnech protiofenzivy utrpěla citelné ztráty, konkrétně přišla o pětinu západní výstroje poskytnuté státy NATO. O větší průlom fronty se pokoušela již v červnu, minová pole a silná ruská raketová palba ji ale tehdy donutily změnit plány.

Kyjev změnil taktiku, přešel do zmiňovaných průzkumů bojem uskutečňovaných v malých jednotkách a také k ničení ruských skladů zbraní a raketových baterií hlouběji v ruském týlu. Je možné, že Ukrajinci mohli touhle cestou již ruskou armádu natolik oslabit, že nyní cítí, že by se opětovně mohli pokusit posunout vpřed ve větším počtu mužů.

Ruský prezident Vladimir Putin na okraj rusko-afrického summitu uvedl, že boje v Záporožské oblast, kde leží Tokmak a Melitopol, skutečně zintenzivnily. Zároveň tvrdil, že ukrajinská strana není ve svých operacích úspěšná a má vysoké ztráty. Ruské ministerstvo obrany už ve středu uvedlo, že ukrajinské jednotky obnovily útočné operace u města Orichiv v Záporožské oblasti. Ondřej Kundra


Senát navrhl pružnější pravidla pro dohody o provedení práce. Zavést je chce nikoli od září, ale až od příštího roku navzdory sankcím Evropské unie. Úpravy nyní dostane k posouzení sněmovna, ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka s nimi nesouhlasí. Horní komora také schválila, že daň z nafty se od srpna zvýší o 1,50 Kč na litr, a vrátí se tak na úroveň před loňským červnem. Průtoky řek v ČR se pohybují mezi 15 až 45 procenty standardu v tomto ročním období. Ruská tajná služba oznámila zatčení příslušníka ruského námořnictva, který se podle ní s pomocí výbušnin chystal zaútočit na loď Černomořské flotily. Velení nigerské armády vyjádřilo podporu skupině vojáků, která ve středu oznámila, že sesadila prezidenta Mohameda Bazouma. Tuzemský růst cen sice zpomalil pod deset procent, ale inflace je stále vysoká a neumožňuje České národní bance snížit úrokové sazby, řekl guvernér Aleš Michl. Situace na Rhodu se stabilizuje, nejrizikovější oblastí je stále jihovýchod ostrova. Náměstek pražského primátora Jiří Pospíšil se sejde v pátek se zástupci ukrajinského velvyslanectví kvůli plánovanému koncertu ruské operní pěvkyně Anny Nětrebko v Obecním domě. Šumava v letní sezoně eviduje mírný pokles počtu turistů v porovnání s předchozími roky. Na festivalu v Benátkách se bude ve světové premiéře promítat slovensko-česko-ukrajinský film Photophobia režisérů a scenáristů Ivana Ostrochovského a Pavola Pekarčíka pohybující se na pomezí hraného filmu a dokumentu. Čtyři z pěti požárů v jihoitalské Kalábrii mají na svědomí žháři a za pomoci dronů se je často daří dopadnout. Švédský stát neschvaluje pálení koránu, ale toto jednání je povoleno švédskými zákony o svobodě projevu, uvedl ministr zahraničí Tobias Billström. Francouzská prokuratura obvinila čtyři manažery průmyslové firmy Ommic pro podezření ze špionáže pro Čínu a Rusko. Společnost sídlící na předměstí Paříže je jedna z mála evropských firem, které vyrábějí polovodiče a elektronické čipy. Zlínský kraj dal na zahradu Čiperovy vily ve Zlíně instalovat tři včelí úly. Letošní červenec se zřejmě stane nejteplejším měsícem v historii měření, průměrná globální teplota bude zhruba o 1,5 stupně Celsia vyšší ve srovnání s předprůmyslovou érou.


Předchozí vydání najdete na webu respekt.cz v rubrikách Informační servis a Newsletter


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].