0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Informační servis15. 6. 20235 minut

Při potopení lodi u řeckých břehů zřejmě zahynuly stovky lidí

Úřady ve čtvrtek potvrdily 78 mrtvých. Hlídky dál hledají přeživší migranty, ale naděje na záchranu je mizivá

Autor: REUTERS
Zachránění migranti v přístavu Kalamata
Zachránění migranti v přístavu Kalamata
Zachránění migranti v přístavu Kalamata

Objednejte si k odběru newslettery a informační servis Respektu

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Jednou z nejtragičtějších nehod za poslední desetiletí je ztroskotání lodi zaplněné migranty poblíž řeckých břehů. Řecké úřady ve čtvrtek potvrdily 78 mrtvých, nicméně konečné číslo bude pravděpodobně násobně vyšší - podle odhadů evropských úřadů či neziskových organizace loď celkem převážela mezi 400 až 750 lidmi. „Vnější část lodě byla zcela přeplněné a předpokládáme, že v podpalubí to bylo stejné,“ uvedl mluvčí řecké pobřežní stráže Nikos Alexiou. Řecké hlídky už zachránily přes sto lidí, další se stále hledají, ale naděje na jejich záchranu je podle všeho mizivá.

Loď se potopila ve středu nad ránem 80 kilometrů jihozápadně od řeckého ostrova Pylos. Jde o jednu z nejhlubších částí Středomoří - moře je tam hluboké až čtyři kilometry, a záchranáři tak možná nebudou schopní se k vraku vůbec dostat. Proč přesně se loď potopila, není zatím jasné; stejně tak to, zda mohly řecké či jiné úřady udělat víc, aby katastrofě zabránily. Evropská pohraniční stráž Frontex podle BBC loď zaznamenala již v úterý a informovala o ní řecké i italské úřady. Ty řecké jí měly nabídnout pomoc, ale loď ji údajně odmítla, a uvedla, že chce doplout do Itálie.

Kolem jedné hodiny ráno měl pak někdo z lodi řecké úřady informovat, že došlo k poruše motoru. Plavidlo se krátce poté převrátilo a do patnácti minut potopilo. Pokud bylo podpalubí plné lidí, jen málokdo měl šanci dostat se ven, podle fotografie pořízené před potopením navíc prakticky nikdo neměl záchranné vesty. Podle řeckého ministerstva dopravy loď plula z libyjského Tobruku a převážela uprchlíky ze Sýrie, Afghánistánu nebo Pákistánu.

Některé neziskové organizace už kritizovaly řecké úřady, že měly o problémech lodi vědět dříve. „Je šokující, že Frontex nad lodí přeletěl, ale nikdo nezasáhl, protože loď odmítla pomoc… přeplněná loď je zkrátka loď v problémech,“ uvedl například zástupce Lékařů bez hranic. Organizace Alarm Phone, která poskytuje emergency telefonní linku pro migranty v problémech, uvedla, že podle jejích informací řecké úřady o problémech lodi věděly několik hodin dopředu. Organizace také upozorňuje, že se lidé mohou bát řeckým pohraničníkům ozvat kvůli jejich „otřesným praktikám“.

Mezinárodní kritiku vyvolalo například video zveřejněné v květnu deníkem New York Times, které má ukazovat řecké pohraničníky, jak na ostrově Lesbos naloží skupinu dvanácti migrantů (muže, ženy, děti a kojence) na malý člun, odvezou je doprostřed moře a tam nechají (skupinu nakonec z moře odvezla turecká hlídka). Řecké úřady to tehdy odmítly komentovat, premiér Kyriakos Mitsotakis označil politiku země za „tvrdou, ale spravedlivou“.

Jak píše deník Guardian, pašeráci čím dál tím častěji volí trasy po otevřeném moři, aby se vyhnuli kontrolám. Tam ale kvůli většímu větru hrozí i větší nebezpečí, že se mnohdy zcela nevhodné typy lodí dostanou do problémů. Kvůli přísným řeckým úřadům také lodi častěji míří do Itálie, což cestu ještě prodlužuje. Barbora Chaloupková


Okresní soud v Děčíně zahájil hlavní líčení ve zřejmě nejrozsáhlejším případu podvodů při vydávání řidičských průkazů. Úřednická vláda slovenského premiéra Ľudovíta Ódora podle očekávání nezískala důvěru sněmovny. Bývalý britský premiér Boris Johnson vědomě uvedl poslance v omyl výroky o večírcích v Downing Street v době pandemických restrikcí. Pražští policisté zadrželi v centru hlavního města ozbrojeného cizince, na kterého byl ve Virginii vydán mezinárodní zatykač. Nejvyšší soud se zastal České televize ve sporu se společností Penta Investments kvůli reportáži o developerském projektu u Masarykova nádraží v Praze. Podle soudu je šíření informací, myšlenek a názorů pro demokracii "životní nutností". Španělsko chce v roli předsednické země v Radě Evropské unie dovést do finále reformu migračních pravidel, najít shodu na minimální firemní dani a úpravách trhu s elektřinou. Do nastražené klece u děčínské zoo se podařilo chytit čtyři uprchlé opice. Mimo areál tak zůstávají dva makakové chocholatí, jedna opice je mimo svůj výběh, ale v zahradě. Opoziční hnutí ANO znovu vyzvalo premiéra Petra Fialu, aby v souvislosti s růstem deficitu zbavil ministra financí Zbyňka Stanjuru možnosti "devastovat" veřejné finance. Členské státy NATO by na nadcházejícím summitu ve Vilniusu měly zaujmout jasný postoj ohledně možnosti poválečného vstupu Ukrajiny do aliance, řekl prezident Petr Pavel. Jak také uvedl na tiskové konferenci k 100 dnům od své inaugurace, vize jeho působení na Hradě stojí na dvou pilířích: upevnění pozice Česka ve společnosti demokratických zemí s prozápadní orientací a celková změně nálady ve společnosti. Severní Korea ze svého východního pobřeží odpálila dvě balistické rakety krátkého doletu. Jedna ze dvou napadených turistek podlehla svým zraněním poté, co na ně ve středu odpoledne zaútočil jedenatřicetiletý muž u bavorského zámku Neuschwanstein. Počet křesel v Evropském parlamentu se pravděpodobně zvýší o 11 na celkových 716. Kosovo zpřísnilo kontroly na hraničních přechodech se Srbskem, oznámil premiér Albin Kurti. Spojené státy, Británie, Nizozemsko a Dánsko dodají v nejbližších týdnech Ukrajině protivzdušné systémy a stovky řízených střel krátkého a středního doletu. Meteorologové ve spolupráci s Českou mykologickou společností vylepšili svůj předpovědní model možného růstu hub.


Předchozí vydání najdete na webu respekt.cz v rubrikách Informační servis a Newsletter


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].