Pražská koalice se dohodla, primátorem bude Pirát Hřib
Pražským primátorem bude Pirát Zdeněk Hřib. Po více než čtyřhodinovém jednání se na tom shodli představitelé pirátů, Prahy Sobě a Společných sil pro Prahu. Strany si také rozdělily místa v radě. Praha Sobě Jana Čižinského a Spojené síly pro Prahu, zastřešující TOP 09, STAN a lidovce, budou mít po čtyřech postech, piráti pak tři. Čižinský ani Jiří Pospíšil nebudou v radě, ale budou předsedy zastupitelských klubů. Pospíšilovi to umožní současně dokončit mandát europoslance, který mu končí na jaře. Koalice bude mít v 65členném zastupitelstvu 39 křesel.
Hřib si k primátorskému řetězu přibere informatiku a evropské fondy. Prvním náměstkem primátora bude Pavel Vyhnánek z Praha Sobě, který bude mít na starosti finance. Do poslední chvíle byl největší spor právě o křeslo primátora, hrozilo dokonce, že koalice nevznikne. „Piráti ale jasně konstatovali, že z důvodu svého volebního zisku trvají na postu primátora. A buď získají post primátora, nebo nebude tato koalice,“ uvedl Pospíšil, když odůvodňoval, proč svoji ambici být primátorem obětoval. "Případný rozpad vznikající koalice by zklamal celou řadu Pražanů, kteří chtějí změnu na radnici a nevolili ANO. Aby tato koalice vznikla, nebudeme trvat na postu primátora. Že ustoupí od požadavku být primátorem, aby nekomplikoval vznik koalice, již těsně po volbách oznámil i Čižinský.
Piráti: Reklamky vydělaly na nelegálních billboardech 40 milionů
Kolem dálnic dál stojí kolem šesti stovek billboardů, které měly být podle zákona už loni v září pryč. Další stovky poutačů zůstaly u silnic prvních tříd. Jejich provozovatelé díky tomu navíc vydělali 40 milionů korun. Vyplývá to z analýzy, kterou si na toto téma zpracovala Česká pirátská strana. Jen kolem D1 je podle Pirátů přes 150 poutačů, z nichž drtivá většina je podle nich nelegálních. Piráti požadují, aby vláda dala ministerstvu dopravy za úkol firmy žalovat a vydělané peníze vymáhat.
Piráti také tvrdí, že některé z nelegálních zařízení u dálnic využívají i politické strany, včetně ANO a ODS. Odstranění billboardů z ochranného pásma vyžaduje novela zákona o pozemních komunikacích platná od loňského září. Ministerstvo i krajské úřady se hájí tím, že musí nejprve majitelům poutačů doručit výzvu k odstranění. To je údajně problém, protože u některých firem je složité dohledat jejich zástupce a sídlo.
Křetínský koupil podíl ve francouzském deníku Le Monde
Francouzský bankéř Matthieu Pigasse, spolumajitel francouzského deníku Le Monde, prodal firmě Czech Media Invest Daniela Křetínského 49procentní podíl v holdingu Le Nouveau Monde, jehož prostřednictvím list spoluvlastní. Uvedla to agentura AFP s tím, že prodej se uskutečnil před několika dny. Křetínského CMI letos již koupila francouzský týdeník Marianne a dokončuje převzetí podílu v mediální skupině Lagardère Group, která vydává mimo jiné časopis Elle.
Deník Libération v pondělí napsal, že Pigasse v létě vyjednával o prodeji celého svého podílu, bankéř to ale popřel. Le Nouveau Monde vlastní 75 procent akcií vydavatelství deníku. Zpráva o změnách v tradičním francouzském deníku vzbudila obavy o jeho nezávislost a budoucnost. Vedení listu ale oznámilo, že jakékoli změny budou provedeny po dohodě s redaktory a ostatními akcionáři. Server iHned ve středu uvedl, že za zájmem Daniela Křetínského (a jeho partnera Patrika Tkáče) o francouzský tisk může ve skutečnosti být snaha etablovat se ve Francii a podílet se na nadcházející privatizaci francouzské energetické společnosti Engie - a právě Pigasse a jeho blízký poradce by jim v tom mohli pomoci.
Mynářův stíhaný člověk prodával pod cenou tuny kamení z Lán
Stíhaný šéf Lesní správy Lány Miloš Balák podepsal další podezřelé smlouvy. Jak píše MF DNES, Lesní správa spadající pod Pražský Hrad prodala za poslední roky 17 tisíc tun kamene firmě, se kterou se Balák zapletl do sporných zakázek už dříve. Horninu přitom šéf prezidentových lesníků prodával čtyřikrát levněji, než kolik činí obvyklá tržní cena. Otázky na původ kamene a na způsob výpočtu ceny Hrad i Balák odmítli zodpovědět.
Baláka a manažera kladenské stavební firmy Energie – stavební a báňská policie obvinila vloni v červnu policie kvůli sporné zakázce na zpevnění břehů vodní nádrže Klíčava. Ta je přímo v lánské oboře, kam veřejnost nemá přístup. Práce nebyly podle geologických posudků v uzavřené lokalitě potřeba. Hradní kancléř Vratislav Mynář se tehdy za Baláka postavil a ve funkci ho ponechal s odvoláním na presumpci nevinny. Policejní zásah označil za nesmysl, spornou stavbu ale poté Hrad zastavil. Kromě machinací s kamením MF DNES také zjistila, že Lesní správa Lány usiluje o povolení na pětihektarový lom uprostřed vzácného starého lesa.
Přečtěte si více k tématu
Čtěte také: Projekt kancléře Mynáře
Akcie na Wall Street přišly o všechny letošní zisky
Velký výprodej amerických akcií ve středu znervóznil obchodníky na ostatních světových burzách. Hlavní index newyorské burzy S&P 500 ztratil ve čtvrtek více než tři procenta a přišel o veškeré předchozí zisky z letošního roku. Ještě více se ve čtvrtek propadl technologický index Nasdaq – o 4,4 procenta, což je největší jednodenní pokles od roku 2011. Po newyorské burze, která obvykle udává trend zbytku světa, klesly také akcie v Asii a zpočátku i ve čtvrtek v Evropě; ale nakonec evropské trhy během odpoledne ztráty smazaly a vrátily burzovním obchodníkům naději, že propad trhu může být jen krátkodobou korekcí.
Každopádně se ale nyní mnohem častěji mluví o tom, že po dlouhých letech růstu se na burzách spíš schyluje k poklesu, mimo jiné kvůli nejistým vyhlídkám ekonomiky v souvislosti s hrozbou obchodních válek a geopolitických turbulencí. Čtvrteční zprávy po otevření burzy na Wall Street slibovaly spíš uklidnění – hlavní indexy po ránu zamířily mírně vzhůru, mimo jiné díky firmám Microsoft, Twitter a Ford, které překvapily dobrými hospodářskými výsledky.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].