0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
27. 2. 20092 minuty

Žádost přímo o poslední místo

Evropská komise v úterý vyhlásila svá “zelená města“ pro následující dva roky a Praha mezi nimi nebyla. A to se do soutěže o město s nejlepší ochranou životního prostředí a nejlepšími plány ke zlepšování kvality života obyvatel přihlásila.

 
Autor: Respekt
 
Autor: Respekt
Autor: Respekt

Evropská komise v úterý vyhlásila svá “zelená města“ pro následující dva roky a Praha mezi nimi nebyla. A to se do soutěže o město s nejlepší ochranou životního prostředí a nejlepšími plány ke zlepšování kvality života obyvatel přihlásila. Stockholm a Hamburk museli při takové konkurenci vyhrát opravdu pouze omylem.

↓ INZERCE

Vždyť co mají oni a nemáme my? V samém srdci Hamburku je velké jezero Alster a na procházce kolem něj jdete osm kilometrů zeleným parkem. V Praze na podobném projektu už také pracujeme, protože až se proboří celý tunel Blanka, necháme díru zatopit a budeme moci s dětmi na Letnou chodit krmit labutě. A v zimě bruslit.

Hamburčané také jezdí do práce na kole. Přece ale nebudeme podporovat, aby se člověk zpotil a pak ho ofouklo. A navíc se přitom nedá číst denní tisk. Díky dlouhým čekacím dobám na pražských zastávkách máme tedy dostatek času, přečíst si noviny až do konce. Přeplněné dopravní prostředky v době zvětšující se anonymity mezi lidmi podporují mezilidské kontakty. Smogové opary nás chrání před UV slunečním zářením a dopravní zácpy zaručí, že si v autě vyřídíme všechno potřebné a budeme mít konečně čas si popovídat v klidu s partnerem.

Je také dobře, že v Praze není tolik restaurací jako v Hamburku, kde by se člověk najedl i po desáté hodině, protože tak pozdě už se přece jíst nemá. A během toho, co Hamburčané tráví víkendy na společenských akcích podporovaných městem, zlepšují si Pražané své mezilidské vztahy. Protože výstavba satelitních městeček bez jakéhokoliv zázemí zajišťuje, že lidé době vysoké rozvodovosti opět k sobě najdou cestu: Ženy tedy neutrácí peníze z rodinné kasy v obchodech, jejich muži nesedí po večerech v hospodě a děti nestaví zbytečné hrady z písku.

Ten, kdo Prahu do soutěže o město, které zlepšuje životní prostředí svých obyvatel, přihlásil, buď v Praze nikdy nebyl, nebo neviděl mapy největšího znečištění ovzduší v naší republice, nebo má velmi vyvinutý smysl pro spravedlnost. Protože není přece umění vyhrát, když v Hamburku prší 300 dní v roce. To zeleň roste úplně sama!


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].