Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Glosa

Privatizace nemocnic na vlastní kůži

Být ve vládě má své výhody i bez parlamentní většiny. To se teď ukazuje ve středních Čechách. Tamní hejtman za ODS Petr Bendl se pustil do pionýrského řešení a začal rozprodávat „své“ nemocnice.

Být ve vládě má své výhody i bez parlamentní většiny. To se teď ukazuje ve středních Čechách. Tamní hejtman za ODS Petr Bendl se pustil do pionýrského řešení a začal rozprodávat „své“ nemocnice. Být u moci ČSSD, byl by oheň na střeše a vláda by se snažila tyhle privatizační choutky všemožně překazit. Takhle si toho skoro nikdo nevšímá. Samozřejmě až na Davida Ratha, který mluví o krádeži za bílého dne.

Je to ale opravdu tak zlé? Ne bezpodmínečně. Předlužené, ekonomicky špatně fungující nemocnice jsou evergreenem českých problémů ve zdravotnictví. Přitom v máločem se levice a pravice tak rozchází, jako ve způsobu, jak to řešit. ODS navrhuje vystavit nemocnice tržnímu prostředí, ČSSD trvá na státním hospodaření pod dohledem osvícených úředníků ministerstva zdravotnictví.

Teď se Středočeský kraj vydává druhou cestou a my už víme, jak dobře to může fungovat. Řada menších nemocnic už privátní je (třeba Šumperk, Jeseník, Hranice na Moravě) a žádné drama se neděje. Naopak. Hospodaření je v plusu, úroveň služeb dobrá, odměňování lékařů podle schopností, chování k pacientům lepší. Samozřejmě že privátní podnik více počítá, co se mu vyplatí. Menší nemocnice patrně zruší drahý provoz, který pacienti až tak nevyužijí, třeba infekční oddělení. V tu chvíli ale může nastoupit stát, říct – tuhle specializaci si přeji zachovat, a na provoz infekčního v privátní nemocnici připlatit. I tak to vyjde levněji než „socialistický“ pád do dluhů.

Stejně dobře ostatně začaly fungovat i velké fakultní nemocnice, z nichž kraje vytvořily obchodní společnosti s jasnou odpovědností vedení.

Zkrátka Středočeský kraj nejde do neznáma. Privatizaci jako lék na ztrátové hospodaření celého zdravotnictví podpořila řada expertů, naposled třeba zpráva Světové banky objednaná bývalým vicepremiérem, sociálním demokratem Bohuslavem Sobotkou. Navíc Středočeši nemají velkou fakultní nemocnici, jejíž privatizace by byla samozřejmě podstatně obtížnější.

A konečně – jedním z hlavních argumentů ČSSD proti privatizaci vždy bylo to, že utržené peníze odtečou pryč ze zdravotnictví. Ekonomové to považují za lhostejné, hejtman Petr Bendl přesto slibuje, že za získanou půlmiliardu opraví a vybaví pět nemocnic, které si kraj zatím ponechá.

Revoluční rozhodnutí Středočeského kraje má navíc jednu důležitou pojistku: málokde mohou voliči tak dobře sledovat efekt nějakého politického rozhodnutí doslova na vlastní kůži jako ve zdravotnictví. A ve volbách to mohou Bendlovi spočítat.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].