Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Glosa

Policejní inspekce v akci

Hlavní vyšetřovatel případu Jiřího Čunka Milan Šošovička je prošetřován inspekcí. Pomiňme teď všechny nejasnosti v případu, pomiňme i to, že za vyšetřovatelem stojí státní zástupci, kteří na pátrání v kauze dohlíželi. Připusťme, že se Šošovička dopustil nějakých chyb nebo že to tak z nějakého nám neznámého úhlu vypadá. Jestli byl případ z pohledu dalších státních zástupců zpackaný, ať se Inspekce ministra vnitra vyšetřováním zabývá.

Hlavní vyšetřovatel případu Jiřího Čunka Milan Šošovička je prošetřován inspekcí. Pomiňme teď všechny nejasnosti v případu, pomiňme i to, že za vyšetřovatelem stojí státní zástupci, kteří na pátrání v kauze dohlíželi. Připusťme, že se Šošovička dopustil nějakých chyb nebo že to tak z nějakého nám neznámého úhlu vypadá. Jestli byl případ z pohledu dalších státních zástupců zpackaný, ať se Inspekce ministra vnitra vyšetřováním zabývá. Jenže je tu problém: Proč státní zástupci a inspekce ani prstem nezavadili o desítky dalších špatně vyšetřených a evidentně zmanipulovaných případů?

Posledním je kauza kurdského lékaře Yekty Uzunoglu. Manipulace s odstupem času bije přímo do očí. Dosud to nevzrušilo nikoho z ochránců zákona. Ale opusťme tento mediálně známý případ, pochybení policistů se stala před třinácti lety a jsou promlčena.

Když před pěti lety osvobozovala soudkyně novináře Tomáše Smrčka, který byl v podobně zmanipulovaném případu stíhán za prorazení tajných skutečností a hrozilo mu až osm let vězení, podtrhla verdikt nevinen slovy – kdyby byl případ vyšetřován, jak měl, nikdy by nemohl skončit u soudu, policie i státní zástupci odvedli velmi špatnou práci. A pak byl klid – policisty, kteří dostali Smrčka svévolně před soud, nikdy nikdo nevyšetřoval. Stejné to bylo s kauzou příslušníka BIS Romana Hrubanta nebo policisty z ÚOOZ Zdeňka Macháčka. I v jejich případech bylo důkazy prokazatelně manipulováno a po osvobozujících rozsudcích zůstali vyšetřovatelé opět mimo pozornost svých inspekčních kolegů.

Možná ještě horší manipulaci vyšetřovatelů s důkazy bychom našli v případech, ve kterých mohlo směřovat obvinění na mocné politiky a podnikatele, třeba kauza biolíh. Nenajdeme, případy byly většinou zastaveny nebo odloženy a my už se nikdy nedozvíme, jaké důkazy policie měla a jestli náhodou mocné nechránila. Nedozvíme se to ani o vyšetřování řady tunelů v bankách, které byly také zastaveny. Inspekce nikdy neprověřovala, jestli postupovali policisté správně.

Není samozřejmě v silách inspekce prověřovat každý podezřele vyšetřovaný případ. Ale fakt, že jsme až do případu Šošovička neviděli ani náznak pokusu o to, svědčí, že se prostě nechce. O to více případ Šošovička vyčnívá a o to více vzbuzuje podezření, že jde o nějakou podivnou hru, která má definitivně očistit Jiřího Čunka.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].