0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Glosa7. 7. 20072 minuty

Klimatolog Klaus

Často se říká, že Německo koncem šedesátých let změnila k nepoznání jediná otázka: kladly ji děti svým rodičům a ta otázka zněla – co jste dělali za Hitlera.

Často se říká, že Německo koncem šedesátých let změnila k nepoznání jediná otázka: kladly ji děti svým rodičům a ta otázka zněla – co jste dělali za Hitlera.

Od té doby musí tenhle dotaz, který odstartoval generační revoltu, v různých obměnách strašit kdejaké rodiče, zvlášť když kolem nich o něco jde. Možná taky proto se čeští klimatologové ve středu rozhoupali k nevídanému kroku. V čase, kdy se už už zdálo, že si show kolem změny klimatu nadobro pro sebe ukradl klimatolog-amatér Václav Klaus, vystoupili vědci na tiskové konferenci se zásadním sdělením, že oteplení i navzdory prezidentovým řečem existuje, velmi pravděpodobně za něj mohou lidé a následky není dobré podceňovat.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Tohle veřejné angažmá vědců je v českých poměrech velmi důležité a nejen pro ně samotné. Klausův klimatický monolog už začínal být mírou své hlouposti nesnesitelný a k jeho funkci nedůstojný. Opravdu - kdoví, jak je nynější oteplování planety vážné a jak dopadne, rozhodně si ale zaslouží důstojnější hlasy, než je popírač děsivé, třináct let staré genocidy ve Rwandě Martin Durkin, kterého si Klaus na podporu svých teorií přivedl jako klimatologickou autoritu.

Přesněji řečeno, přivezl si film The Great Global Warming Swindle, který Durkin vyrobil jako protiváhu Nepříjemné pravděAla Gora. Tady jednu odbočku: v médiích se objevily komentáře vytýkající oběma filmům zaujatost a předem hotový názor. To je ale úplně v pořádku. Film Ala Gora je zfilmovanou přednáškou, se kterou americký politik objížděl svět. Přitom přednášky bývají zaujaté a názorově „hotové“, na tom není nic divného. Důležité je spíš to, jak důvěryhodní lidé přednášky vedou a o jaké argumenty se opírají. A tady je Durkin mimo seriózní debatu.

Čeští akademici zmíněnou tiskovou konferencí změnu klimatu do vážné české debaty opět vracejí. Ostatně kdyby vedl Klaus svoje chytré řeči o tom, jak „žádné škody na životním prostředí jsem nikdy neviděl a nevidím“ v roce 1995 jako premiér, bylo by to traumatizující. Teď je on sám ale mimo exekutivu a Česko zaklesnuté v kolejích Evropské unie, kde drží krok s dobou. A ta doba velí, že opatrnosti (i té klimatické) není nikdy dost.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].