0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Glosa13. 6. 20072 minuty

Biopaliva zamíchají cenami i politikou

Podzimní povinné přimíchávání biopaliv do pohonných hmot v tuzemsku prý zvedne ceny potravin, upozorňují ekonomičtí experti. Pokud je to vůbec pravda, můžeme pouze dodat – no a co. Světové ceny čehokoli jsou tak závislé na cenách ropy, že můžeme být jen rádi, že jednou možná budou závislé na pohonných hmotách vyráběných ze surovin, které může mít pod kontrolou podstatná část světa.

Podzimní povinné přimíchávání biopaliv do pohonných hmot v tuzemsku prý zvedne ceny potravin, upozorňují ekonomičtí experti. Pokud je to vůbec pravda, můžeme pouze dodat – no a co. Protože takový přepočet je povrchní, zbytečný a zavádějící. Člověk nemusí být ani ekolog ani ekonom, dokonce ani odborník na cenovou politiku skupiny OPEC. Jedna věc je přece jasná. Světové ceny čehokoli jsou tak závislé na cenách ropy, že můžeme být jen rádi, že jednou možná budou závislé na pohonných hmotách vyráběných ze surovin, které může mít pod kontrolou podstatná část světa.

Ale zůstaňme při zemi – nic není jisté. A pro jistotu zůstaňme taky v tuzemsku. Kdo by měl asi nejvíc jásat, jsou zemědělci. Konečně začnou mít odbyt pro obilí, hlavně pšenici, kterou pěstují ve velkém z jakési setrvačnosti už od dob totality a povinného sloganu „ani zrno nazmar“. Po celou dobu nejsou schopni při osévání ploch touto plodinou trefit se do množství, které tato země potřebuje. Jednou je ho moc, jindy málo. Ať tak či onak, potřebují dotace a stát (pravda, už tři roky aspoň trochu korigovaný Evropskou unií) jim je dopřává.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Teď budou mít zemědělci jistotu. Nejen s obilím a řepkou, ale možná také s kukuřicí. A třeba se na naše pole vrátí cukrovka, která je jako biopřísada také vhodná. My, tedy celý stát, budeme tak bohatší o dotace, které se snad už nebudou vyplácet. Zemědělci konečně získají existenční jistotu, což může do značné míry prospět nejen krajině, ale také životu na venkově. Venkov bude bohatší, pro mnohé z nás pravděpodobně také zajímavější.

Proti tomu stojí fakt, že zemědělci využijí zájmu a s obilím podraží chleba a koláče. Jsme bohatá země a díru do kapsy to drtivé většině z nás neudělá. I kdyby se splnily předpovědi škarohlídů, že biopaliva nešetří životní prostředí zas o tolik víc než suroviny z ropy, pořád ještě mohou zamíchat světovou ekonomikou způsobem, který nám může hlavně prospět. Politické zprávy o Blízkém a Středním východě pak snad už nebudou těmi hlavními, které plní titulní stránky světových deníků.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].