Pavel Rychetský
Pavel Rychetský • Autor: Milan Jaroš

Ústavní soud, nejdůležitější justiční instituce v zemi, projde už brzy další výraznou personální obměnou. V průběhu května až září končí mandáty třem dosavadním soudcům Stanislavu Balíkovi, Michaele Židlické a Ivaně Janů. Nikdo z nich již nebude znovu navržen prezidentem Milošem Zemanem, který má tuto pravomoc (prezident navrhuje, Senát následně schvaluje nebo zamítá). 


Zeman počítá s jinými jmény. Podle informací Respektu by se novými ústavními soudci měli stát soudce Nejvyššího správního soudu Vojtěch Šimíček, prezident soudcovské unie Tomáš Lichovník a bývalý ústavní soudce Jiří Nykodým. Všechny tři návrhy se zrodily v okruhu justičních špiček kolem současného šéfa konstitučního tribunálu Pavla Rychetského. Zeman je následně akceptoval.

V pátek by měla být oficiálně oznámena po společném setkání na Pražském hradě, kam je prezident pozval. Přítomni mají být jak kandidáti, tak předseda soudu Rychetský. Šimíček je v justici považovaný za erudovaného odborníka, jenž má zkušenosti s ústavním právem. V minulosti pracoval řadu let jako asistent ústavního soudce Vojena Gütttlera. Zřejmě nejvýraznějším Šimíčkovým rozsudkem bylo rozpuštění extremistické Dělnické strany.

Tomáš Lichovník se v minulosti zasazoval za zvýšení platu soudců a jako soudce se specializuje na občanské právo. Občanským právem se zabýval i Jiří Nykodým, který psal komentář k občanskému zákoníku. V minulosti již jako ústavní soudce působil, když jej navrhnul Zemanův předchůdce Václav Klaus.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte