Evropské fondy: Dostaneme o 200 miliard méně
Byl to obrovský úspěch, když se pro Česko povedlo dojednat takové množství peněz z evropských fondů. Rozhodně ale nezískáme slibovaných 750 miliard korun.
První, co na vás vyskočí na stránkách www.strukturalni-fondy.cz zní: „FONDY EVROPSKÉ UNIE: 752,7 miliard Kč pro Českou republiku“. Ve skutečnosti bude mít ale 26,7 miliard euro pro Česko o 200 miliard korun menší hodnotu, než na zmíněném webovém portálu ministerstvo pro místní rozvoj uvádí.
Fondy EU budeme moci s pravidlem N+3 čerpat pro toto rozpočtové období do roku 2016. „V té době bude stát euro přibližně 21,5 koruny,“ naznačil pro Respekt.cz důvod, proč z Unie nedostaneme tolik peněz analytik Jan Bureš z Poštovní spořitelny. Jen díky tomu se v průběhu aktuálního rozpočtového období sníží částka o 130 miliard.
Dalších 70 miliard ukrojí inflace. „Předpokládám, že průměrná inflace by měla být kolem 2,5 procenta ročně,“ upřesnil Bureš. Moc nám nepomůže ani případné přijetí eura, protože pak by došlo k rychlejšímu růstu cen. Řešení prostřednictvím rychlejšího čerpání v prvních letech také nepřipadá v úvahu. „Závazek Unie je transformován do ročních rozpočtových závazků, které se čerpají v souladu s pravidlem N+3 či N+2,“ uvedl pro Respekt.cz Vít Šumpela z odboru řízení a koordinace evropských fondů na ministerstvu pro místní rozvoj.
Jak zajistit eura
Česko nemá příliš možností, jak se zabezpečit proti vlivu posilující koruny. „Dá se pouze zařídit, aby to nedoléhalo na firmy. A to se i děje. Stát garantuje firmám částku, kterou dostanou, v korunách. Kurz je přitom stanoven k období začátku projektu,“ uvedl pro Respekt.cz analytik UniCredit Pavel Sobíšek. To potvrzuje i Šumpela: „V rámci čerpání z fondů existují dva způsoby proplácení. Buď dostane subjekt platbu dopředu, nebo zpětně. Jejich použití stanovuje řídící orgán.“
Stát se ale zajistit nemůže. Letošní dohoda uzavřená mezi Českou národní bankou a ministerstvem financí omezí pouze jednorázové šoky posilující korunu. „Převod eur na koruny provede ČNB, ale to zamezí jen krátkodobému prudkému posílení koruny na trhu. Naopak součástí dohody je zákaz pro všechny státní instituce zajišťovat se proti posilování české měny. To by vedlo k dalšímu růstu koruny,“ vysvětlil analytik Bureš.
Podle Bureše je také otázkou diskuse, zda záběr fondů není příliš široký. „Je otázkou, zda by v některých oblastech nestačil soukromý kapitál,“ tvrdí. Možnosti, že by se na trhu uplatnili lépe podnikatelé, kteří umí dobře žádat o dotace před těmi, kteří lépe uspokojí potřeby zákazníků, se ale Bureš neobává. „Teoreticky to možné je, ale nevím o žádném případu takového vytlačování,“ dodal.
Už chybí jen jeden
Česko může v rámci Cíle konvergence čerpat pro 8 tématických operačních programů (OP) přes 21 miliard eur a pro sedm regionálních OP skoro 5 miliard eur. Pro ostatní cíle (regionální konkurenceschopnosti a evropské územní spolupráce) je vyčleněna dohromady téměř miliarda eur. Pro úspěšné čerpání musí ale náš stát přidat nejméně 180 miliard korun, protože Evropská unie financuje maximálně 85 procent výdajů.
Česko už má skoro všechny operační programy schválené Evropskou komisí. „Schváleny jsou všechny operační programy s výjimkou programu Výzkum a vývoj pro inovace. Ten bude schválen pravděpodobně na podzim tohoto roku,“ dodal Šumpela.
O tom, jak vypadá čerpání z eurofondů v praxi, psala Silvie Lauder v článku Jak zbohatnout z eurofondů.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].