Řecký ministerský předseda Alexis Tsipras během sobotní parlamentní schůze v Aténách
Řecký ministerský předseda Alexis Tsipras během sobotní parlamentní schůze v Aténách • Autor: Globe Media / Reuters

Úderem půlnoci se Řecko stalo opuštěným finančním ostrovem spojeným s pevninou poslední tenkou nitkou. Pokud ji Evropané přetnou, a to mohou udělat kdykoliv, ocitne se země v naprosté izolaci, prakticky bez peněz, odkázána jenom na sebe.

Staly se hned dvě věci. Země nezaplatila plánovanou splátku Mezinárodnímu měnovému fondu a zařadila se po bok zemí jako… Je to vůbec poprvé, co nezaplatila rozvinutá země, je to vůbec největší default v historii, země prošvihla splátku 1,6 miliardy eur. Prakticky z toho v krátkodobém horizontu nic moc nevyplývá, MMF nemá armádu, která by se vylodila dluh vymáhat - dopady jsou ale dlouhodobé. Řecko má zničenou pověst, zablokovaný přístup k další finanční i technické a poradenské pomoci fondu; a v řádu měsíců, pokud dluh neutratí, přijde o členství. Především je ale ještě výrazněji odřezáno od finančních trhů a musí si vystačit samo se sebou.


O půlnoci zároveň skončil záchranný program trojky, což izolovanost Řecka ještě zvyšuje. Kromě daní, které je vláda schopná vybrat, teď zemi drží v chodu poslední tenká linka, peníze Evropské centrální banky podpírající systém řeckých bank - díky němu si mohou Řekové vybrat z bankomatu alespoň těch 60 eur denně. ECB může kdykoliv pomoc ukončit a nařídit řeckým bankám, aby nouzově zapůjčenou hotovost vrátily, čímž je nejspíš v řádu hodin pošle ke dnu. ECB naznačuje, že to neudělá dříve, než v pondělí, a umožní tak, aby se referendum nekonalo v atmosféře naprosté paniky. Stín totálního kolapsu ale nelze ignorovat.

Premiér Tsipras včera na poslední chvíli provedl nečekanou otočku - vláda Syrizy je mistrem nečekaných tahů - a požádal o další, v pořadí třetí záchranný program na další dva roky. Tsipras zároveň požadoval odpuštění dluhů a prodloužení současného programu až do neděle, eurozóna ale žádost odmítla. Něco se změnilo.

Jestliže o víkendu působili představitelé po vyhlášení referenda otřeseně, včera už se dali dohromady. Pokud Syriza skutečně kalkulovala s tím, že zbytek Evropy nakonec v poslední chvíli ze strachu před následky couvne, přepočítala se.

Tsipras ještě v pondělí tvrdil voličům, že Brusel nenechá Řecko padnout, protože náklady jsou příliš vysoké. Teď to ale vypadá, že Merkelová, Juncker a další politici překročili Rubikon a rozhodli se hrát vabank. Nyní už tlačí Řecko do referenda Brusel - a někteří němečtí politici včera poprvé řekli, že cenou za další pomoc zemi je pád Tsiprase a Varufakise. (Připomeňme si, že představitelé eurozóny se v roce 2011 výrazně podepsali na pádu “věčného” Silvia Berlusconiho).

Řecký premiér Tsipras (vlevo) vyzývá Řeky, aby v referendu odmítli požadavky věřitelů. Předseda EK…
Řecký premiér Tsipras (vlevo) vyzývá Řeky, aby v referendu odmítli požadavky věřitelů. Předseda EK Juncker radí opak. • Autor: AP, ČTK
Jak sobotní referendum dopadne, je samozřejmě ve hvězdách. Země je rozdělená, některé průzkumy ukázaly, že by v podobné situaci Řekové s velkou převahou hlasovali pro setrvání v eurozóny, a tedy proti vládě; průzkumy se ale konaly ještě před vyhrocením situace. Tsipras v televizním vystoupení naznačil, že by v případě prohry (kdyby země hlasovala ANO pro dohodu s věřiteli) odstoupil. Merkelová, Juncker, Hollande, Rajoy, Schulz a další politici v koordinované sérii vystoupení vyhrotili sázky a prohlásili, že referendum, jakkoliv je otázka zmatečná, je ve skutečnosti o setrvání Řecka v eurozóně.

Situace není ztracená. Včerejší demonstrace proti Syrize patřila k největším, jaké se v zemi během krize odehrály. Řekové budou v neděli vědět, že rozhodují o zcela zásadních věcech. Pokud se rozhodnou euro odmítnout, čeká je opravdu tvrdý pád. Pokud se rozhodnou pro Evropu, je zapotřebí změnit přístup k zadlužené zemi, prokázat velkorysost a ukázat Řekům světlo na konci tunelu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1770

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte