0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Agenda3. 7. 20084 minuty

Euro za 22,80 koruny

Koruna téměř každý týden láme rekordy k euru i dolaru. Kdy se zastaví?

Astronaut
 
Autor: Respekt
Autor: Respekt

Analytici i Česká národní banka (ČNB) se shodují na tom, že současný kurz české měny neodpovídá stavu ekonomiky. Koruna se v posledních dnech obchoduje pod 24 korunami za euro a poblíž 15 korun za dolar.

↓ INZERCE

Problémy, které mají Spojené státy, vedou investory k tomu, že hledají stabilní měny,“ uvedl v rozhovoru pro Respekt.cz analytik České spořitelny Luboš Mokráš. Česká měna se tak společně s dalšími měnami v regionu a komoditami stává bezpečným přístavem pro investory na celém světě.

Sílící měna je navíc tak trochu obětí sama sebe. Posilování koruny totiž láká další a další investory, čímž ji tlačí ještě více k silnějším hodnotám. „Co bude impulsem obratu, lze jen velmi těžko říci. I přesto, že je koruna mírně nadhodnocena očekáváme z krátkodobého pohledu prohloubení jejích zisků,“ sdělil Respektu.cz analytik burzovní společnosti Fio Josef Novotný.

Kam až se koruna může podle analytiků dostat? „Maximální meta je podle technické analýzy krátkodobě 22,80 koruny za euro. Zahraniční banky ale počítají maximálně s 23,50 korunami za euro,“ předpověděl pro Respekt.cz analytik Poštovní spořitelny Jan Bureš. Podobně to vidí také Mokráš: „Krátkodobý cíl je 23,50 koruny za euro. Na současných úrovních se česká měna udrží ještě několik měsíců.“

K dolaru již podle Mokráše koruna příliš neposílí. Také Bureš vidí daleko větší prostor pro oslabení než posílení. „Koruna je nadhodnocená a dolar je naopak podhodnocený. Krátkodobě je možný posun na 14,30 koruny za dolar, ale větší prostor má v horizontu roku koruna spíše k oslabení až k 20 korunám za dolar,“ tvrdí Bureš.

Není to jen o exportérech

Nejvíce se v souvislosti s posilující korunou mluví o exportérech. Prostřednictvím předsedy Asociace exportérů Jiřího Grunda dokonce vyzvali vládu a ČNB, aby proti silné měně zasáhly (více čtěte v článku Exportéři: Stát by měl regulovat cenu elektřiny i za cenu arbitráží).

Paradoxně ale koruna může způsobit velké problémy výrobcům, kteří dodávají na český trh. „Dovoz ze zahraničí je levnější a to tlačí i na domácí producenty vyrábět levněji,“ upozorňuje Mokráš.

Další posilování může zasáhnout daleko více subdodavatele než samotné exportéry. Velcí exportéři, na které připadá největší podíl vývozu, se totiž proti sílící koruně zajišťují. „Mají tady také cenový polštář v podobě nižších mezd, takže je pro ně Česko stále výhodnější na výrobu,“ tvrdí analytik Bureš. Jejich dodavatelé ale pracují s nízkými maržemi, a zlevňující konkurence ze zahraničí jim tak může zlomit vaz.

Zasáhne ČNB?

Česká národní banka může proti sílící koruně zasáhnout snížením sazeb. To ale není s téměř sedmiprocentní inflací pravděpodobné. Druhým nástrojem jsou devizové intervence, které ČNB naposledy použila v roce 2002. „Intervence nejsou příliš efektivní, proto ČNB intervenovat nechce,“ upozorňuje Mokráš. Banka by navíc prodejem korun a nakupováním eur nebo dolarů zvyšovala své devizové rezervy. Ty jsou ale zdrojem její téměř 240 miliardové ztráty.

Jediným nástrojem, kterým centrální banka v poslední době ovlivňovala kurz koruny, byly takzvané slovní intervence. Někdo z bankovní rady vystoupil s tím, že česká měna je příliš silná, a trh poslušně přehodnotil úroveň kurzu k slabším hodnotám.

Poslední dobou to už ale nefunguje. Když minulý týden vystoupili představitelé ČNB s tím, že silná koruna neodpovídá stavu ekonomiky, s korunou to neudělalo téměř nic. „Je to zajímavá rarita. Další raritou je, že v úrokových sazbách na trhu jsou započítány tři zvýšení sazeb ČNB,“ okomentoval současnou situaci Mokráš. Analytici přitom očekávají v tomto roce jedno, maximálně dvě zvýšení sazeb.

Jediné, co může korunu vrátit na slabší úrovně, je tak pravděpodobně návrat ztracené důvěry v americkou ekonomiku. Akcie na newyorské burze v tomto roce zažily nejhorší pololetí od roku 1970, když akciové indexy oslabily o téměř 15 procent. Podobně jsou na tom i evropské burzy, které zpravidla kopírují vývoj v USA. Některé akciové indexy zde spadly dokonce o 20 procent.

Pokud neuvidíme propad americké ekonomiky, tak by se to mělo stabilizovat. Nedá se ale počítat s výrazným růstem akcií. Bude trvat poměrně dlouho, než se s finanční krizí ekonomika úplně vyrovná,“ doplnil Mokráš.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].