0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda8. 6. 20083 minuty

Do cíle na karbonových nohou

Na stadiony přicházejí hvězdy z neznámého světa.

Astronaut
  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

V éře dopingových skandálů a nezakrytého byznysu vypadal ten poprask kolem Oscara Pistoriuse zpočátku jako hodně ostrá komedie. Když tenhle mladý beznohý sprinter začal svými výkony na protézách dotahovat špičku tělesně kompletních běžců, obvinila jej Mezinárodní atletická federace z užívání „nedovolené technické pomůcky“ – a ve jménu čistoty sportu mu zakázala účast na běžeckých závodech pro zdravé.

↓ INZERCE

Soud opírající se o speciální studie biomechaniky teď přinesl happy end; rozhodnutí bylo odvoláno. Oscar může balit kufry na letní olympiádu. Jeho příběh se stal inspirací pro zástupy handicapovaných lidí na celém světě. Zároveň vyvolal i otázku, proč handicapované hvězdy nevidíme na „našich“ závodištích častěji.

Slepec s činkou

Přípravy končí, nastává chvilka napjatého ticha. Ozve se startovní výkřik, borec napne svaly a činka se pomalu sune nad hlavu. Na okamžik balancuje na vzpažených rukou, vzpěrači se úsilím křiví tvář a nabíhají žíly. Následuje další povel, činka klouže zpět do stojanu na své místo. Je po všem.

Lidé kolem pochvalně poplácávají vyčerpaného borce po

zádech – vzpěrač Martin Biháry (35) právě zdvihl osobní rekord, dvě stě kilogramů. Oslavenec chce odpovědět přátelským stiskem, a jak tak chvilku rukama šátrá kolem sebe, poznává návštěvník pravý stav věcí: pan Biháry je prakticky slepý. Jsme v českobudějovickém centru zdravotně postižených sportovců, prvním zařízení svého druhu v Česku.

Speciální bezbariérovou, luxusně vybavenou sportovní halu postavil bývalý československý reprezentant v řecko-římském zápase Jiří Smékal. Jak říká, inspirovala ho k tomu touha handicapovaných potýkat se skrz sportovní náčiní a slušné výsledky se svým postižením.

Do Budějovic se sjíždějí postižení sportovci z celých Čech a místní sportoviště se stalo dokonce natolik populární, že si sem rádi chodí zasportovat i lidé bez zdravotního handicapu. K dispozici je tady úplně všechno: sauna, rehabilitační místnost, posilovna… Hned u vchodu pak stojí v řadě další speciální technika: nízká jízdní kola pro sportovce s pouhými zbytky končetin či opodál v koutě zvláštní „kotec“ k vrhu koulí pro vozíčkáře.

Není divu, že dokonalý servis místního centra využívá i vzpěračská hvězda Martin Biháry, několikanásobný mistr Evropy a světa v disciplíně zvané benchpress zrakově postižených sportovců – tedy vzpírání činky z polohy vleže.

Letos se má poprvé zúčastnit paralympiády v Pekingu, a jak sám říká, dostane se tak mezi vybranou společnost „nejsilnějších chlapů na světě“. „Bude to neuvěřitelný zážitek, vždyť zdvihají nad hlavu veliké váhy třeba i s protézou místo ruky, jiní zase nemají nohy a nemůžou se tak jimi dostatečně zapřít,“ říká Biháry.

Ke vzpírání se dostal vlastně docela nedávno: poprvé zdvihl závodně činku nad hlavu v roce 2002. „Bylo to vlastně z nešťastné lásky,“ vzpomíná vzpěrač, „strašně jsem se trápil, a tak mi kamarádi řekli: neutrácej život, baví tě posilovna, tak běž a něco dělej.“


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].