0:00
0:00
Agenda15. 9. 20085 minut

Církevní svatby budí vášně

KDU-ČSL stupňuje těsně před podzimními volbami tlak na svého koaličního partnera z ODS.

Astronaut
Autor: ČTK

Křesťanští demokraté zaútočili na ty občanské kvůli malému porozumění pro jejich programové priority. Kromě toho, že vedení strany minulý týden kritizovalo ODS kvůli kampani k předsednictví v Unii Evropě to osladíme, kde hlavní roli hraje kostka cukru (viz video ZDE), opřeli se rovněž do připravovaného občanskému zákoníku. Výtky přichází v době, kdy do krajských a senátních voleb zbývá měsíc.

KDU-ČSL se nelíbí, že připravovaný zákoník „popírá podstatu a smysl manželství a rodiny, kterou je výchova dětí, mezigenerační solidarita a odpovědnost“, ruší současnou úpravu církevních sňatků, upravuje registrované partnerství a úpravou o nájmu bytu zvýhodňuje pronajímatele na úkor nájemce.

↓ INZERCE

Tisková mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzana Steinerová tvrdí, že veškeré připomínky jsou teprve do zákoníku zapracovávány. Veřejnost totiž mohla do konce srpna své připomínky zasílat přímo ministerstvu spravedlnosti. „Do kdy budou veškeré relevantní podněty vyhodnoceny a případně do návrhu zapracovány nelze v tuto chvíli přesně stanovit. Reálná zatím zůstává druhá polovina listopadu. V takovém případě by bylo možné materiál předložit na začátku prosince vládě,“ sdělila Respektu.cz. Nechtěla však předjímat, jak budou připomínky lidoveckých politiků zpracovány, protože v rámci připomínkového řízení (tedy do konce srpna), žádné konkrétní návrhy změn ministertsvo neobdrželo.

Pan ministr nám zřejmě vyhoví,“ řekl pro Respekt.cz naopak místopředseda KDU-ČSL David Macek, který se nedávno angažoval v diskusi o interrupcích jako jejich striktní odpůrce (Více v článku Tři miliony nenarozených dětí) Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) již připustil, že představí i úpravu, která bude zachovávat současnou praxi.

Macek tvrdí, že současná úprava církevních sňatků se osvědčila a je vyhovující. „Nevidíme nutnost to měnit. Ve střední Evropě je jiná tradice,“ odmítl výtku, že povinný civilní sňatek je zaveden například ve Francii, Nizozemsku nebo Belgii, a také nikdo tyto státy neobviňuje z totalitarismu, jak to v české diskusi zaznělo s poukazem na to, že to byla praxe komunistického režimu.

Europoslankyně Zuzana Roithová dokonce na svých stránkách zorganizovala petici proti rušení církevních obřadů, kterou za necelé tři týdny podepsalo 26 tisíc občanů (Více ZDE). V současnosti stačí donést na matriku příslušné doklady, že se sňatek uskutečnil v kostele.

Možná diskriminace

Právník Karel Eliáš, který se na přípravě občanského zákoníku podílel, uvedl, že existují dvě varianty. Buď se právo oddávat zruší pro všechny církve, nebo se naopak všem povolí. Kritici tohoto postupu se naopak domnívají, že druhá varianta neprojde (dokážete si představit, že oddávají církve blížící se sektám - zní argument), takže zůstane zákaz pro všechny. „Stručně řečeno, hledali jsme řešení, které bude ve shodě s Listinou základních práv a svobod. Ta zakazuje diskriminovat lidi podle víry, tomu ale odporuje dnešní situace, kdy 19 církví smí platně oddávat (včetně církví velmi malých, kterým to stát umožnil z historických důvodů) a ostatní nikoli,“ řekl již před prázdninami Eliáš v rozhovoru pro HN.

Účel manželství

Soudce Jiří Sýkora z Krajského soudu v Brně se domnívá, že je pouze na státu, jakým způsobem upraví uzavírání sňatků v zemi. Podle něj je navíc velmi sporné, do jaké míry má stát deklarovat, že účel manželství je založení rodiny a výchova dětí. „Zejména za situace, kdy řada manželství děti nemá, většinou z objektivních důvodů. Znamená to snad, že takové manželství je „neúčelné“? Nebo nějaké méněcenné? Takže tady je současná úprava jen proklamací žádoucího stavu, logicky bez jakýchkoliv právních důsledků a chápu, že předkladatelé o.z. zde už takovou proklamaci nechtějí. Vůbec si nedělám iluze o tom, že by existence této úpravy měla nějaký vliv na to, kolik dětí a zda nějaké manželé mít budou či ne. Tím, že se tato úprava vypustí se fakticky nestane nic,“ uvedl pro Respekt.cz Sýkora.

Nová úprava zatím počítá pouze s definicí manželství, jakožto „trvalého svazku muže a ženy vzniklého způsobem, který stanoví tento zákon". To se nelíbí ani České biskupské konferenci, která ke konci srpna již poslala své připomínky ministerstvu. (Více ZDE)

Podle Sýkory i registrované partnerství, pokud má mít majetkové konsekvence, musí být v zákoníku obsaženo. „Tady bych spíš za správné považoval, aby tato úprava platila i pro dvojice osob rozdílného pohlaví, osobně nevidím důvod, proč by se tu mělo rozlišovat.“

Ministr a předseda legislativní rady vlády Cyril Svoboda (KDU-ČSL) se v rozhovoru se čtenáři Respektu.cz rovněž dotkl připravovaných změn občanského zákoníku. „Proti čemu se stavím zásadně já, je postavení na roveň rodiny a registrovaného partnerství osob stejného pohlaví. Rodina dokonce i podle našeho zákona z 60. let minulého století má za základní cíl výchovu dětí a mezigenerační solidaritu a odpovědnost. Tuto roli nemůže a nemá hrát registrovaný vztah dvou osob stejného pohlaví,“ zdůraznil (Celý rozhovor čtěte ZDE).

Každopádně se bouřlivá diskuse kolem občanského zákoníku, který se připravoval řadu let, dá očekávat nejen na koaliční úrovni, ale i v obou komorách českého parlamentu. Původní odhad, že by nový zákoník mohl platit od roku 2012, není zatím jistý. „Rok 2012 je zatím takový odhad,“ upřesnila Steinerová. (Navrh zákoníku včetně důvodové zprávy ZDE)


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].