Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Čím ministr Chládek jmenoval Klause

Má být exprezident předsedou Národní rady pro vzdělávání, nebo jen přípravného výboru?

Václav Klaus • Autor: Milan Jaroš
Václav Klaus • Autor: Milan Jaroš

Národní radu pro vzdělávání povede bývalý prezident Václav Klaus, napsal v pátek deník.cz. Zpráva o tom, že ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) chce Klause v čele nového orgánu, který se má starat o dlouhodobé vize a o kontinuitu vzdělávací politiky, okamžitě vzbudila pozornost a odpor.

„Tímto výběrem ministr Chládek nasměruje české školství ke krajně konzervativnímu a nemodernímu pojetí,“ kritizovala výběr společnost Eduin, která se zabývá popularizací školských témat, na svých webových stránkách.

„Ministr tím legitimizuje odkaz Václava Klause, který je zvláště po loňské prezidentské amnestii velmi sporný,“ napsaly v otevřené výzvě iniciativy Vraťte nám stát!, Nadační fond proti korupci a Veřejnost proti korupci. Požadují po Chládkovi, aby Klaus nebyl předsedou, ale ani členem Národní rady pro vzdělávání. Připomněly zároveň, že pro velkou část akademické obce je Klaus jako červený hadr pro býka - před dvěma lety svým prohlášením, že škola placená z veřejných peněz má poslouchat stát, vlastně popřel princip akademických svobod.

Mohli bychom se pustit do výčtu, co z Václava Klause dělá podivného guru pro celonárodní vzdělávací vize. V době, kdy se většina Evropanů shodne, že je potřeba kooperovat, Klaus hlásá, že za všechno špatné, co se děje v Česku, může Evropská unie a vyzývá k jejímu opuštění. V době, kdy většina rozumí tomu, že nesnášenlivost vůči menšinám se nevyplácí, se Klaus chlubí „jasně negativním názorem“ na festival sexuálních menšin Prague Pride. Nebo jednodušeji a racionálněji: proč by měl vzdělávací vize formulovat právě člověk, který se dosud vzdělávání nevěnoval?

Marcel Chládek nám ale ušetřil práci. Jen pár hodin poté, co se objevila zpráva, že exprezident Klaus bude prvním předsedou Národní rady pro vzdělávání, tuhle informaci dementoval. Klaus prý není předsedou rady, ale jen přípravného výboru, který bude jednat o budoucí podobě rady.

Vzápětí se však ozval také Deník: trval na tom, že Chládek řekl, že Klaus bude předsedou rady, nikoli žádného přípravného výboru. „Do čela rady jsem vybral bývalého prezidenta Václava Klause. Je nepochybně významnou osobností české současnosti, takže i díky jeho angažmá bude mít rada potřebnou prestiž. Jsem velmi rád, že se ujme role prvního předsedy rady,“ měl říci.

Co dodat? Snad jen, že nám ta kontinuita nevydržela ani čtyřiadvacet hodin.

Složení Národní rady pro vzdělávání podle e-mailu z ministerstva školství, který dostal Deník. Ministr školství Marcel Chládek o pár hodin později řekl, že nejde o radu, ale jen o přípravný výbor rady, protože „o jejím složení je zatím předčasné hovořit“.

prof. Ing. Václav KLAUS, CSc. - bývalý prezident ČR - předseda
Ing. Jan MUHLFEIT - poradce investičního fondu Atlantic Bridge pro oblast začínajících firem
RNDr. Ivanka HÁJKOVÁ - držitelka ocenění Zlatý Ámos 2014 
prof. MUDr. Tomáš ZIMA, DrSc. - rektor UK, předseda České konference rektorů
prof. Ing. Petr KONVALINKA, CSc. - rektor ČVUT
prof. Ing. Jiří DRAHOŠ, DrSc., dr.h.c. - předseda Akademie věd
Ing. Jiří ZAJÍČEK - předseda Unie školských asociací ČR - CZESHA
RNDr. Jiří KUHN - předseda Asociace ředitelů gymnázií
Mgr. František DOBŠÍK - předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství
PaedDr. Josef NOVOTNÝ - hejtman, předseda školské komise Asociace krajů
Ing. Jaroslav HANÁK - prezident Svazu průmyslu a dopravy
Ing. Miroslav TOMAN - předseda Agrární komory ČR
Ing. Vladimír DLOUHÝ, CSc. - prezident Hospodářské komory
doc. PaedDr. Radka WILDOVÁ, CSc. - děkanka PedF UK, členka Asociace děkanů pedagogických fakult
doc. PhDr. Jaroslav VETEŠKA, Ph.D. - předseda České andragogické společnosti

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].