Respekt Speciál: Rozpolcená Amerika
100 stran o Americe před volbami jen za 99 Kč * Reportáž z míst, kde se bude skutečně rozhodovat * Přežije americký sen? * Koho zvolí peněženka * Rozhovor s Timothym Snyderem * České sny o Americe * Proměny westernu a další. Objednejte si tištěné vydání nebo si stáhněte epub (digitální podoba je součástí předplatného Respektu)
U nás v Česku by se tomu říkalo jasná účelovka. Paul Manafort, bývalý šéf předvolební kampaně Donalda Trumpa, je od včerejška souzen a (dost možná) by souzen nebyl, kdyby se na pár měsíců neocitl v těsné blízkosti Donalda Trumpa. Jenže se zapletl a o fungování jeho prezidentské kampaně toho hodně ví. Zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, který se snaží zjistit, zda Trump či jeho lidé vědomě spolupracovali s Ruskem, se toho zase chce hodně dovědět. A když Manafort nehodlá zajímavé detaily prozradit sám, sestrojil si vyšetřovatel právní mučící nástroj: pošťoural se šíbrovi v jeho barvité minulosti a vytáhl na něj obvinění, které s Trumpem nijak nesouvisí. Manafort mohl v tu chvíli začít “zpívat” výměnou za shovívavost. Jenže nezačal, a tak teď stojí před soudem a hrozí mu 30 let odnětí svobody.
Za prvé, takhle se to ve Spojených státech běžně dělá, Mueller nevymyslel nic nového, technice se říká “past na al Caponeho”, protože právě proti tomuto mafiánovi byla poprvé použita. Činy, za které je Manafort souzen, jsou reálné, žalovatelné a závažné. Je pravdou, že by se jimi nejspíš nikdy nezabýval tak špičkový právní tým, jako je ten, který se snaží rozklíčovat možnou spolupráci prezidenta USA s Moskvou. To z nich ale nedělá žádný hon na čarodějnice.
Manafort je totiž - za druhé - chlapík s hodně temným pozadím. Žalobce ho označil za “daně neplatícího lháře s extravagantním vkusem”. Lhal prý svým vlastním účetním i daňovému úřadu o svých příjmech a zahraničních kontech. Za “odkloněné” peníze si pořídil třeba nemovitost v hodnotě 6 miliónů dolarů (přes 120 miliónů korun), hodinky za 21 000 dolarů (430 000 Kč), sako z pštrosí kůže za 15 000 dolarů (320 000 Kč). Teď je obviněn z daňových úniků a bankovních podvodů.
Zajímavější než obscénní nevkus je ovšem původ peněz. Manafort fungoval jako politický poradce prosazující zájmy Ruska na Ukrajině - a dodejme pro pořádek znovu, že dávno před tím, než začal pracovat pro Trumpa. Z ukrajinských oligarchů závislých existenčně na tamním proruském prezidentovi Viktoru Janukovičovi dokázal podle obžalovy v průběhu 10 let vyždímat 60 miliónů dolarů. Když Janukovič padl, začal podvádět banky.
Manafort se rychle proměnil v žádaného konzultanta nejodpornějších světových diktátorů.
Pozoruhodný profil Paula Manaforta, muže “rozeného pro politiku”, ovšem v tom cyničtějším smyslu talentovaného manipulátora davů a moci, najdete v magazínu The Atlantic. Na jeho kariéře je zvláštní, že na dlouhý čas opustila arénu americké politiky, Manafortův příběh je příběhem konzultanta, který se po ukončení studené války vydal radit politikům do světa. Tam se ovšem rychle proměnil v žádaného konzultanta nejodpornějších světových diktátorů (třeba filipínského Ferdinanda Marcose). Korupce a osobnostní rozpad pramenící z blízkosti nespoutané moci je dechberoucí. Manafort podle měsíčníku Janukoviče časem zcela připodobnil sobě samému, včetně shodných obleků a účesu. Tenisové zápasy v areálu prezidentského sídla se rozšířily o společné koupání v bazénu.
Pak ovšem přišel Janukovičův pád a s ním vyschl příliv peněz. Politický konzultant podle všeho nebyl schopen změnit svůj životní styl, i když podváděl již dříve, po Majdanu se jeho finanční machinace teprve rozjely naplno.
Manafort stál v čele Trumpovy kampaně pouhé tři měsíce, byly to ale klíčové letní měsíce, kdy evidentně k nějakým pokusům o kontak mezi kampaní a Rusy došlo. Republikáni v tu dobu také pozměnili předvolební manifest v části o Ukrajině, když z něj vypustili ostrá slova na adresu Ruska. Pokud někdo disponoval potřebnými kontakty do nejvyšších pater Kremlu a byl dostečně pokřivený, byl to právě Paul Manafort.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].