0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Denní menu6. 9. 20181 minuta

Z Antarktidy se na sever vydal obří ledovec

Ledovcový šelf Larsen, ze kterého se oddělil A 68

Obří ledovec, který se od své matky Antarktidy utrhl před víc než rokem, konkrétně 12. července 2017, se konečně vydal na cestu. Po třinácti měsících manévrování u ledových břehů jej silný vítr pootočil o víc než devadesát stupňů, kus ledu zachytily mořské proudy - a nyní tak míří na sever, do teplejších vod.

Ledovec nese označení A-68 a je šestým největším antarktickým ledovcovým otelením v dějinách. Weddellovým mořem v jižním Atlantiku tak nyní putuje těleso o rozloze větší, než je Moravskoslezský kraj. Dosavadní rekordman, ledovec B-15, se utrhl v roce 2000 a byl velký jako Středočeský kraj, tedy zhruba dvakrát větší než A-68. Změna je natolik velká, že spustí překreslování antarktického pobřeží.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Nyní budou trasu ledovce vědci mapovat, čímž se zpřesní jejich znalost o cestách utržených ledovců po jedné ze čtyř “dálnic”, které vedou kolem Antarktidy.  První nelétající bytosti, které větší či menší zbytky utrženého ledovce uvidí, budou za pár let tučňáci a tuleni na Sandwichových ostrovech -  kromě zmíněných výzkumníků, kteří k A-68 záhy vyrazí na vědeckých lodích.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].