Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Denní menu

Trump začíná couvat v silných slovech o deportaci přistěhovalců

Donald Trump • Autor: REUTERS
Donald Trump • Autor: REUTERS

Republikánskému kandidátovi Donaldu Trumpovi teče do bot do té míry, že nejen podruhé vyměnil vedení kampaně, ale začíná přepisovat základní body svého svérázného populismu. Úplně na začátku, před sérií různých nečekaných výroků a prohlášení, stálo tvrzení, že prezident Trump vybuduje na jižní hranici Spojených států “krásnou zeď” a že ze země deportuje všechny přistěhovalce, kteří v ní pobývají nelegálně. Tento druhý bod programu se teď začíná otřásat v základech. Nová manažerka Trumpovy kampaně Kellyanne Conway prohlašuje, že o “plánech na deportaci se teprve bude rozhodovat”.

To musí být pro podnikatelovy stoupence překvapením. Tvrdil totiž, že na rozdíl od zkorumpovaného politického establishmentu bude v úřadu jednat rozhodně a rázně. Teď ale vše nasvědčuje tomu, že jeho tým už chápe, jak nutně potřebuje ke zvratu v kampani hlasy hispánců a menšin vůbec. Trump se sešel s novým týmem hispánských poradců a po něm prohlásil, že rozhodně ze svých slibů neustupuje, že ale potřebuje “férový plán”. Těžko říct, co to znamená.

Ve Spojených státech je něco mezi 11 a 12 miliony nelegálních migrantů. Pokud by je někdo chtěl skutečně masově a plošně deportovat, dostane se velmi rychle do zásadních logistických problémů. Americké zákony každému z nich zaručují nezávislé přezkoumání jejich případu, což v praxi znamená 11 - 12 milionů individuálních soudních procesů. Trump - nebo kdokoliv jiný s podobným úmyslem - tedy čelí nutnosti buď hodit za hlavu americké zákony, nebo vládnout dlouhá desetiletí.

I tady doufejme, že ani k jednomu nedostane Trump příležitost a že jeho stále zjevnější otočka je příliš průhledná. Navíc není jasné, jak budou na změkčování jeho postojů reagovat skalní příznivci. Jak píše BBC, “jeho pozice ve věci nelegálních přistěhovalců byla ústředním bodem jeho tvrzení, že američtí pracující byli vážně zasaženi ekonomickou politikou globalizovaných elit, kterým více záleží na vlastních ziscích než na pracovních místech pro Američany”. Na druhé straně, Trumpova kampaň se v posledních týdnech propadala do té míry, že newyorský podnikatel prostě může začít hrát vabank.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].