pátek 18. 8. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Španělsko má za sebou divoké hodiny. K teroristickému útoku v Barceloně, při kterém zahynulo podle nejnovějších informací 14 lidí a více než stovka byla zraněna (čísla se mohou měnit, některá zranění jsou velmi vážná), přibyla v noci přestřelka v přímořském letovisku Cambrils. Tam se katalánské policii podařilo bleskurychle postřílet pět útočníků, kteří se, opásáni výbušninou, pokoušeli najíždět do davu a několik lidí zranili. Na jiném místě v Katalánsku došlo k explozi v domě: policie se zatím domnívá, že se jedná o výsledek nešikovné přípravy výbušniny.

Španělsko je v centru pozornosti islamistů od počátku. V březnu 2004 došlo v Madridu k největšímu teroristickému útoku na evropském území, v příměstských vlacích tehdy zahynulo více než 270 lidí. Islamisté o Španělsku mluví jako o území s názvem al-Andalus a považují ho za legitimní součást budoucího chalífátu, kterou ztratili během reconquisty v 15. století. Na jejich mapách je Pyrenejský poloostrov běžně vyveden v černé barvě islamistů a opatřen vkusnými obrázky, jako je tahle  fotomontáž ze Zaragozy. V řadách Islámského státu bojuje zhruba 200 španělských džihádistů.

Reklama
Reklama

Fotomontáž
Autor: www.elmundo.es

Země je propojená s muslimským světem propojená tradičně po staletí. V dnešním Španělsku žije okolo dvou milionů muslimů, velká část z nich původem z Maroka a Alžírska, ale část tvoří také sami španělští konvertité. Islám je běžnou kulturní součástí života španělských měst.

Z hlediska radikalizace je podle španělských expertů za nejrizikovější oblast považováno právě Katalánsko (na druhém místě je Andalusie). V průmyslové a ekonomicky prosperující autonomní oblasti se soustředí zhruba pětina všech španělských muslimů a studie o radikalizaci upozorňují na její rizikové složení - velké zastoupení druhé generace přistěhovalců složených z různých etnických bloků, jejichž kulturní rozdílnost je někdy překonávána “přestupem” k univerzalistické ideologii džihádismu.

Experti také upozorňují, že po roce 2014 se sice útoky proti Španělsku již neopakovaly, ale situace houstla a bezpečnostní složky každým rokem zatýkaly více a více osob podezřelých z teroristické činnosti - vloni jich bylo již 69. Ve španělských médiích tak převládá názor, že další útok byl pouze otázkou času.

Islamisté ve Španělsku

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

James Murdoch, syn mediálního magnáta Ruperta Murdocha a dědic jeho mediálního impéria 21st Century Fox, se postavil proti otcovu oblíbenci Donaldu Trumpovi a jeho smířlivým výrokům na adresu amerických neonacistů.

Murdoch mladší, od předloňska výkonný ředitel 21st Century Fox, se od Trumpa distancoval v dopise, který podle New York Times rozeslal širšímu okruhu svých přátel a nezvykle ostře se v něm ohradil proti jakékoli toleranci bigotně smýšlejících násilníků.

Reklama
Reklama

„Nemůžu ani uvěřit tomu, že něco takového musím psát: postavit se náckům je nutnost. Nejsou žádní dobří náckové,“ píše Murdoch v dopise (celý text zde). „To, čeho jsme byli svědky minulý týden v Charlottesville, a následná reakce prezidenta Spojených států se týká nás všech Američanů a svobodných lidí.“

Murdochův dopis reaguje na Trumpovo středeční vystoupení, kde korigoval původní kritiku na adresu neonacistů pochodujících o víkendu městem Charlottesville s pochodněmi a hákovými kříži. Při následných nepokojích jedna žena zemřela a devatenáct lidí bylo zraněno. Trump nejdříve neonacisty odsoudil, ale poté ve středu začal mluvit o „vině na obou stranách“ a o tom, že v obou táborech jsou „velmi milí lidé“ („very fine people“).

Na prezidenta se poté snesla kritika z mnoha stran (viz i obálky prestižních časopisů) - a nyní překvapivě i od provozovatelů Fox News, nejsledovanějšího zpravodajského kabelového kanálu, který má k Trumpovi tradičně blízko a mezi příznivci krajní pravice má mnoho diváků.

Murdoch v dopise podotkl, že spolu s manželkou přispěje po milionu dolarů neziskovým organizacím Southern Poverty Law Center a Anti-Defamation League, které činnost neonacistických skupin monitorují a Trumpa tvrdě a dlouhodobě kritizují. Proti Trumpovi se postavili šéfové předních amerických společností, které si dříve vybral do svého poradního sboru; nyní se tak tento sbor rozpadá. Postoj k událostem v Charlottesville prohloubil i rozpory mezi prezidentem a vlivnými republikány.

Trump obálky