0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Denní menu21. 9. 20162 minuty

Starostka Říma zatím zařídila jen hory odpadků

Virginia Raggi • Autor: AP

Buďte opatrní ve svých přáních, neboť se vám můžou vyplnit, zní stará dobrá rada, kterou si teď možná opakují obyvatelé Říma, kteří před třemi měsíci zvolili starostkou tohoto města první ženu v historii.  Virginia Raggi (38) kandidovala za populistické hnutí radikální levice Pět hvězd, jehož šéfem je komik a břitký glosátor Beppe Grillo.

Jak píše v reportáži deník The New York Times, Řím byl vždycky těžko zvládnutelným městem, ale to, co provádí nová starostka, začíná Římanům lézt opravdu na nervy. V horkém létě byly ulice plné odpadků, protože firma na jejich odvoz se topí v dluzích a problémech. Rozmnožily se krysy, které běhaly po chodnících a děti si mezi nimi hrály na hromadách smetí.

Reklama

Starostka pověřila svoji poradkyni Paolu Muraro, aby s tím něco udělala, ta vpadla do firmy a žádala od manažerů plán na zvládnutí katastrofální situace. Jak se ale brzy ukázalo, ona poradkyně byla už deset let konzultantkou této firmy a je v této souvislosti vyšetřována za podvody. Starostka Raggi i Beppe Grillo tvrdili, že o vyšetřování nevěděli, pak museli s pravdou ven, že ano.

Starostka Raggi má talent na vyrábění afér: jen několik dnů poté, co ustanovila finančního ředitele, vyšlo najevo, že je pro změnu vyšetřován pro zneužívání pravomocí. Vyšlo také najevo, že šéfce úřadu magistrátu dala astronomický plat. Situace je vyhrocená, Římané nespokojeni a preference hnutí Pěti hvězd klesly o 4 procenta. To vše hraje do karet středolevému premiérovi Matteo Renzimu, pro něhož je Grillo největším soupeřem. „Řím je ukázkou limitů, které hnutí Pět hvězd má,“ říká pro NYT politolog Sergio Fabbrini. „Vítězství v lokálních volbách v Římě se paradoxně ukazuje být pro hnutí porážkou. Dokazují, že nejsou schopni vládnout.“

Grillo svoji starostku brání zuby nehty a říká, že „bouráme systém, který tady fungoval 50 let - a ten systém se teď proti nám sjednotil“. Za problémy města tedy viní starou zkorumpovanou elitu, v čemž má jistě kus pravdy, ale Raggi těmto problémům vydatně pomáhá v jejich bujení. Čas ukáže, zda je to jen přechodný stav a starostka se naučí řídit toto složité město, anebo hory odpadků přesvědčí Italy, že volit populistické strany je přece jen příliš velké riziko.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].