úterý 14. 3. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Anglický, Brexitu nakloněný tisk se celkem vzteká. Pokus zničit Brexit, zní titulek deníku The Daily Telegraph - a zároveň tleská Therese May za boj proti referendu o nezávislosti Skotska. Britská premiérka se prý pondělním vystoupením skotské kolegyně Nicoly Sturgeon nenechala vyvést z konceptu a odmítla, že by se tamní plebiscit mohl konat předtím, než bude Británie z Evropské unie nadobro venku. No uvidíme.

Skotská vláda si podle všeho příští týden nechá požadavek druhého referenda schválit ve skotském parlamentu. Její argumentace stojí na tom, že od referenda minulého, konaného v roce 2014, se situace zásadně změnila, s čímž nelze polemizovat. Skotsko hlasovalo v následujícím referendu o Brexitu poměrem 62:38 pro setrvání v EU. Po hlasování Skotové žádali zvláštní podmínky: buď chtěli nějak sami zůstat členy EU, přestože Británie jako celek by vystoupila, nebo chtěli alespoň přístup na evropský trh.

Reklama
Reklama

Teď ale hrozí odchod Británie bez jakýchkoliv dohod, a navíc to vypadá, že většina pravomocí, jež má nyní Brusel, nepoputuje po Brexitu do Edinburghu, jak by si Skotsko představovalo, ale do rukou londýnské vlády. A jestliže Skotové byli dlouho proti druhému referendu, v posledních týdnech se situace obrací - a poslední tři průzkumy v řadě už ukazují, že poměr sil je 50:50.

Nicola Sturgeonová (44). Šéfka Skotské národní strany je silně proevropská. Pokud by chtěla…
Nicola Sturgeon • Autor: Globe Media / Reuters

Referendum by se podle skotské premiérky mělo konat někdy v období mezi podzimem příštího roku a jarem 2019 - tedy v čase, kdy bude vrcholit jednání o Brexitu. Britská premiérka to odmítla a souhlas její vlády Skotové k závaznému plebiscitu potřebují, na druhé straně jim nic nebrání uspořádat “konzultační referendum”. Pokud si v něm ve zmíněném termínu odhlasují odchod, bude mít Theresa May kromě odchodu z EU na krku ještě ústavní krizi.

Argumentace skotské premiérky je logická, ale není prosta jistých úskalí. Tím prvním je samozřejmě ekonomika, jelikož s pětimilionovým Skotskem to jde od propadu cen ropy mírně z kopce. Země roste výrazně pomaleji než zbytek Velké Británie, a to se ještě může spoléhat na pomoc Londýna. A vzhledem k tomu, že Skotská národní strana jsou vlastně výrazní levičáci v národnostním rouše, nejsou jejich nároky na úroveň sociálního zabezpečení a dalších vymožeností právě malé. Odkud na samostatnou prosperitu vezmou potřebné peníze, bude muset skotská vláda ještě vysvětlit; a v tomto bodě je na tom hůř než před prvním referendem.

Další věc je měna, otázka, která v prvním referendu skotským nacionalistům zřejmě zlomila vaz. Skotové dlouho chtěli euro, ale rozmysleli si to během krize eurozóny. Potom šilhali po libře, jenže Londýn na ně nekompromisně udělal dlouhý nos. V jednu chvíli to před referendem vypadalo, že si Skotové nechají libru jako platidlo, avšak nebudou mít žádný vliv na monetární politiku - nebudou mít přístup k rozhodování londýnské centrální banky. Takové příklady existují, v Ekvádoru se třeba platí americkým dolarem, ale vysvětlit, jak se to rýmuje s výhodami samostatné existence, je docela složité. I tahle věc si bude žádat objasnění.

A pak je tu ještě (mimo jiné) hranice. Bude neprostupná? Tady je důležité nezapomínat, že před třemi lety se hlasovalo o rozdělení dvou členských zemí Evropské unie, tedy o něčem podobném rozchodu Česka se Slovenskem. Teď se situace zásadně změnila.

Jistý nemalý problém bude i s členstvím v Evropské unii, kvůli němuž vlastně Skotové chtějí podruhé hlasovat. V Bruselu a mnohých evropských hlavních městech budou jistě někteří proměně Velké Británie v „Malou Anglii“ přihlížet s mírným uspokojením, ale nikoliv všichni. V Madridu ohroženém separatistickými choutkami Katalánců rozhodně Skotsku slavobránu stavět nebudou…

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Brexit, scoxit - nebo nexit? Evropa neprožívá právě nudné období, a to jsme ještě nezmínili, že kromě britského odchodu z EU, skotské touhy po samostatnosti a nizozemských voleb, v nichž se po vítězství sápe populista Wilders, hrozí třeba ještě odtržení Katalánska, tedy třeba Caxit. Pojďme ale popořádku:

Britská premiérkaTheresa May dala vědět, že pověstný článek 50 Lisabonské smlouvy nebude aktivovat tento týden, ale až na konci března. Většina britských komentátorů se velice diví, ale i premiérka se tváří udiveně: Co co, přece jsem vždycky říkala, že to bude do konce března, nebo ne? Inu, všeobecně se očekávalo, že dramatický krok, který poprvé v dějinách Evropské unie zahájí formální vyjednávání o vystoupení jedné z členských zemí, se odehraje už tento týden.

Reklama
Reklama

Vláda totiž překonala poslední překážku. Dolní sněmovna odmítla dodatky k zákonu o vystoupení z Unie, v nichž Horní sněmovna žádala jednostranné záruky k zachování práv občanů EU žijících ve Velké Británii (žádné nedostanou) a také jistotu, že parlament bude moci “smysluplně rozhodnout” o výsledcích jednání s Bruselem. Nikoliv, poslanci nicméně obdrželi od vlády ústní slib, že do podmínek Brexitu budou moci nějak mluvit.

brexit03_jaros
Autor: Milan Jaroš

Theresa May má tedy v tuto chvíli zcela volné ruce, může do vyjednávání o odchodu vstoupit kdykoliv a není svázána žádnými podmínkami ze strany vlastních poslanců: může hrát vysokou hru, vyhrožovat třeba vyhoštěním několika milionů evropských občanů, nebo odejít od jednacího stolu a prostě Brusel ignorovat. Bude to tvrdé.

O výsledku vyjednávání vládne celkem skepse, má se za to, že Británie směřuje k tzv. “tvrdému Brexitu” - tedy odchodu s prásknutím dveřmi bez jakýchkoliv dohod. Ratingová agentura Fitch vydala analýzu s názvem Brexit: teď přichází ta těžká část, v níž shrnuje pět hlavních překážek, kterým bude Británie čelit.

1. Čas. Podle regulí musí být jednání dokončena během dvou let. Velmi mnoho znalců pochybuje, že je něco takového možné; jednání budou nesmírně složitá a nikdo s nimi nemá zkušenost. Rozmotat propletenec různých, desítky let se nabalujících dohod by bylo obtížné, i kdyby se bývalí partneři rozcházeli s dobrou vůlí a úsměvem na rtech, což zrovna nebude tenhle případ.

2. Všechno může zkrachovat už na tom, že Evropská unie požaduje po Británii “odchodné” ve výši 60 miliard eur. To jsou podle Bruselu peníze, k jejichž vyplacení se Británie již v minulosti zavázala, třeba na důchody bruselských úředníků. Na metodě výpočtu neexistuje shoda, ale EU bude vyřešením této položky pravděpodobně podmiňovat zahájení jednání o čemkoliv jiném. A taky se může stát, že nikam dál jednání nikdy nepokročí.

3. Británie není jednotná, na Brexit a jeho podobu existují ve společnosti různé názory. Mnoho lidí tvrdí, že pro “tvrdý Brexit” bez přístupu na evropský volný trh hlasoval málokdo - rozhodně tedy v kampani o něm málokdo mluvil. Spory mohou propuknout kdykoliv během dvouleté lhůty. Totéž ovšem platí i na evropské straně.

4. Dalším bodem jsou podle ratingové agentury očekávání: pokud se nebudou jednání vyvíjet dobře, bude stoupat nervozita na finančních trzích, a to se může začít citelně projevovat na britské ekonomice. Nakonec nemusí nervy na uzdě udržet ani britští voliči - a až se to citelně projeví v průzkumech veřejného mínění, začnou se na britské politické scéně dít věci.

5. Jako poslední bod jsme si nechali Skotsko, protože to je podle všeho také důvod, proč Theresa May na poslední chvíli o něco odložila očekávanou aktivaci článku 50. Skotská “první ministryně” (tak zní oficiální název hlavy skotské vlády) Nicola Sturgeon oznámila, že začíná usilovat o druhé referendum o skotské nezávislosti.

Jestliže bude jednání o Brexitu probíhat paralelně s bojem o udržení jednoty Velké Británie a proti osamostatnění Skotska (Scoxit), bude všechno ještě o řád či dva zamotanější. Nicola Sturgeon je obviňována, že vydírá a hraje politické hry, že jí nejde ani tak o samostatnost, ale o to, aby Theresa May zahrnula do vyjednávání zvláštní požadavky Skotska na přístup na evropské trhy. Na druhé straně, Skotové, kteří hlasovali jednoznačně pro setrvání v EU, už jiné páky v ruce nemají - viz další text tohoto menu.

Ian McEwan: Referenda jako Brexit mi připomínají Třetí říši