Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Sexismus vůči mužům neubírá na vážnosti

Autor: REUTERS
Autor: REUTERS

Právě skončená olympiáda v Riu byla mimo jiné zajímavá také tím, kolik pozornosti se v západních médiích věnovalo sexismu namířenému vůči sportovkyním. Další dílek do skládačky v tomto směru dodala studie britské univerzity v Cambridge, v níž tamní experti analyzovali miliony slov použitých při reportování o hrách. A přišli na to, že o mužských sportovcích se jednak mluví víc, ale také jinak než o jejich kolegyních: „Jazyk referující o sportovkyních se v nepřiměřené míře soustředí na jejich vzhled, oblečení a osobní život. Více než sportovní výkony zdůrazňuje estetické aspekty ženského sportu.“

Deník The Washington Post nicméně upozorňuje, že vyzdvihování „estetického aspektu“ se nevyhnulo ani mužům, a připomíná nejrůznější žebříčky nejvíce sexy sportovců, fotogalerie složené z částí mužských těl, jako třeba v případě ženského magazínu Cosmopolitan, který sestavil galerii 36 „boulí, které si zaslouží zlato“. Jak jistě tušíte, šlo o boule v rozkrocích, přičemž kupříkladu u plavců jde o skutečně intimní pohled. Cosmopolitan si zároveň stěžuje na sexistické zacházení se ženami, tudíž byl logicky a po právu obviněn z pokrytectví.

Autor: Kroulik, Pavel
Autor: Kroulik, Pavel

Debata o sexismu vůči mužům je mimořádně zajímavá. Zatímco na první pohled jsou tyto galerie stejného druhu jako jejich ženské verze, existují i opačné názory. Podle tohoto pohledu jednak ani poukázání na fyzickou krásu mužům nebrání v tom, aby byli jinak bráni vážně a zejména jako profesionálové - a až ve druhém plánu jako pohlední muži, manželé a otcové. A že se to celé děje v jiném společensko-historickém kontextu: zatímco ženy čelí takovému zacházení odpradávna a bylo zdrojem jejich nerovného postavení, u mužů je situace zcela jiná.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].