sobota 24. 2. 2018

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Když rapper Stormzy společně s producentem Fraserem T Smithem pracoval na debutové desce, fantazírovali o tom, že by jednou mohli vyhrát Brit Awards. Podařilo se – a nejen to.

Hvězda stylu grime se svým albem Gang Signs & Prayers nejenže zvítězila v kategoriích deska roku a nejlepší britský mužský interpret – kdy v obou případech porazila komerčně mnohem úspěšnějšího Eda Sheerana. Stormzy se ale postaral se také o mimořádný společensko-politický moment, jehož dopad dalece přesáhl ceremoniál.

Reklama
Reklama

V podmanivém vystoupení v rámci přímého přenosu, kdy na rapperovo obnažené torzo padal příval vody symbolizující déšť, Stormzy odstartoval rapový freestyle, v němž adresoval výzvu premiérce Therese May, že nepodpořila přeživší oběti požáru v londýnském věžáku Grenfell Tower, zmínil se o útocích na mladé černošské Brity a ve finále se pustil i do bulváru Daily Mail.

„Thereso May, kde jsou peníze Grenfell? … Nějak jste zapomněli na Grenfell, vy zločinci, máte drzost říkat nám, že jsme divoši. Měli byste si něco odsedět ve vězení, měli byste zaplatit škody. Možná bychom měli spálit váš dům – a schválně, jako to zvládnete,“ sršel Stormzy v reakci tragický požár v zanedbané budově, kde žilo převáženě chudé obyvatelstvo. Sám rapper se v minulých měsících výrazně angažoval ve fundraisingu pro oběti.

Silné reakce, které Stormzyho vystoupení vyvolalo, mapuje Laura Snapes v textu Stormzy's Brits triumph sees grime star take on the world pro The Guardian. Čtyřiadvacetiletý Stormzy si okamžitě vysloužil ocenění od šéfa labouristů Jeremy Corbyna, kterého ve volbách podporoval. Ale ohlasy přicházely i z jiných stran. „Jako moderní Šostakovič použil svou hudbu a své postavení, aby se opřel do mocných,“ popsali jeho postup na serveru Classic FM, jenž se orientuje spíše na vážnou hudbu.

Počet přehrání Stormzyho na Spotify okamžitě vylétl o 166 procent oproti minulému týdnu a album Gang Signs & Prayers přes noc vystoupalo o třináct pozic výše na britském žebříčku – konkrétně na 21. místo. Na Twitteru se ze Stormzyho vystoupení stal v Británii topic číslo jedna, mnohem podstatnější je však to, že díky jeho připomenutí se na sítích opět začalo mluvit o Grenfell Tower.

A reagovala i Downing Street.  Mluvčí premiérky hned druhý den po přenosu informoval média, že vláda po požáru poskytla 58 milionů liber – to je výše sumy, která byla vyčleněna, ale ještě ne utracena. A přiznal také, že počáteční reakce vlády byla pomalá.

https://www.youtube.com/watch?v=6rAvHnCO6yk

 

 

Reklama
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Reklama