Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Pstruh může být losos, rozhodly čínské úřady

Autor: Alex Staroseltsev
Autor: Alex Staroseltsev

V Číně je prý možné všechno. Své o tom vědí například decimovaní Ujguři - ale týká se to i méně útrpných věcí. Takže v Číně je možné i to, že pstruh je losos.

Právě o tom rozhodli podle dostupných zpráv tamní úřady. Jejich rozhodnutí pramení z praxe, kdy výrobci rybích produktů běžné zaměňují lososa za pstruha. Respektive jako lososí maso podvodně prodávají maso pstruha duhového - kteréžto ryby proměněné ve filety vypadají velmi podobně. Jak se v květnu ukázalo, většina v Číně prodaných lososů je ve skutečnosti pstruh.

Jedním z řešení je takovou praxi zakázat a zavést pravidlo, že pstruh bude jen pstruhem. Čínské úřady ovšem zvolily opačnou cestu a nyní je tedy pstruh duhový oficiálně pstruh nebo  losos; jak to zrovna vyjde. Umberto Eco by byl možná nadšen, čínští zákazníci nikoliv.

Mezi oběma rybami je řada podobností, pstruh koneckonců patří do čeledi lososovitých. Ale pstruh není nadarmo pstruhem. Je to sladkovodní ryba, příbuzný losos je rybou vody slané. Losos se navíc v Číně nejčastěji konzumuje syrový – a pokud člověk takto sní pstruha, můžou se na člověka přenést parazité.

Rozhodnutí ministerstva zemědělství  tak vzbudilo kritiku i posměch na sociální platformě Weibo pod hashtagem #RainbowTroutBecomesSalmon. A mnozí tu tipují, co bude přeznačkováno příště.“ Jezero i moře je technicky totéž, píše jeden uživatel. A další navrhuje: „Říkejme teď rakům humři.“ BBC pak jednu ze zpráv uvádí titulkem Pstruzi v Číně trpí krizí identity.

Uvedený příklad také může vysvětlit tuzemskou peripetii s přílivem čínských investic, které sliboval prezident Zeman a jeho blízcí. Příliv nepřišel, ale máme šanci, že i čínská neinvestice je čínskou investicí - a všechno je potom v nejlepším pořádku.

I am a rainbow trout. Not a salmon. I have so much in common with the struggles of this fish ??#Salmon#RainbowTroutBecomesSalmon#RainbowTrout#Transgenderpic.twitter.com/53Tr5gc3KQ— India Willoughby (@IndiaWilloughby) 14. srpna 2018

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].