Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Při výzkumu léčby rakoviny plic byl náhodou objeven nadějný lék na AIDS

Tento protirakovinový lék by mohl vyplnit jeden z lékařských snů: úplné vyléčení pacientů s AIDS. • Autor: Respekt
Tento protirakovinový lék by mohl vyplnit jeden z lékařských snů: úplné vyléčení pacientů s AIDS. • Autor: Respekt

U jednoho ze současných nadějných medikamentů pro léčbu rakoviny plic objevili výzkumníci nečekané „vedlejší účinky“. Jde o lék Opdivo, který má při delším podávání naprosto zázračný efekt na zdraví pacientů nakažených virem HIV. Podle zprávy vědců uveřejněné teď v časopise Annals of Oncology, o níž běžným čtenářům referovala agentura Bloomberg, by mohlo jít o naprostý průlom ve třicetileté snaze vyléčit lidi s AIDS.

Na celou věc přišli lékaři v Paříži, když při léčbě onkologického pacienta Opdivem současně vyšlo najevo, že mizí jeho AIDS s níž žije od roku 1995. Lépe řečeno - že dochází ke „drastickému a setrvalému úbytku“ buněk, ve kterých se virus HIV skrývá, aby přečkal a obelstil všechny dosavadní způsoby léčby.

Nákaza virem způsobujícím nemoc AIDS byla kdysi výrokem smrti. Příchod antiretrovirálních léků ji proměnil v chronický stav, který nešlo vyléčit, ale držet na uzdě. Farmaka nedovolují nakaženým buňkám se rozmnožovat, ale protože některé z těchto buněk přejdou do zvláštního „strnulého“ modu, v němž neprodukují žádný vir, dosavadní léčba je neumí objevit a skoncovat s nimi. A když pacient přestane brát medikamenty, HIV během dvou týdnů začne z úkrytu proudit do těla. Novinka z Paříže je v tom, že u pacienta vystaveného léčbě Opdivem klesla během 120 dní úroveň jeho nakažených buněk ne sice na nulu, ale „dramaticky“ pod jejich běžnou dlouholetou úroveň.

„I když jde zatím o studii jediného případu, jde o úžasný výsledek.“

Reakce pařížského pacienta na čtyřměsíční kůru s Opdivem je úplně prvním úspěšným zničením „zásobáren“ viru HIV v těle a otvírá naději, že tento protirakovinový lék by mohl vyplnit jeden z lékařských snů: úplné vyléčení pacientů s AIDS. „I když jde zatím o studii jediného případu, jde o úžasný výsledek,“ cituje Bloomberg prohlášení někdejšího člena redakční rady Annals of Oncology a profesora protirakovinového Institutu Gustave Roussyho Fabrice Andrého. Pod vlivem takového nadšení se ostatně ostatně vědci rozhodli pařížský případ publikovat, byť jde zatím o ojedinělou záležitost, což je v publikacích velmi neobvyklá věc. Tým se je křehkosti nálezu vědom a nabádá čtenáře ke střízlivosti: v podobném případu s Opdivem a ještě v jednom, kde onkologický pacient s HIV užíval protirakovinový lék Yervoy, k žádnému mizení buněčných „zásobáren“ s HIV nedošlo. „Jde o jediné pozorování jediného pacienta. Nic přesvědčivého, ani průkazného,“ glosovala proto zprávu šéfka retrovirální laboratoře v Institutu biomedicínských věd Janice Clements s otevřenou skepsí.

Podle řady expertů ale zatím neprůkazný pařížský zázrak jistou nadějnou logiku má. Opdivo patří do nové generace medikamentů, které se snaží léčit rakovinu tím, že povzbuzují imunitní systém pacienta, aby se s ní vypořádal sám. Protože tak to totiž imunitní systém zdravého člověka s každým vymknutým bujením v těle dělá - najde poškozené buňky a zlikviduje je. Pokud ale silný stres nebo jiné faktory imunitní systém poškodí, rakovinové buňky jej dokáží ošálit a z běžného procesu poruchy se stane smrtonosný nádor. Virus HIV rovněž napadá a poškozuje imunitní systém, takže blokátory jako Opdivo by na něj teoreticky mohly také fungovat.

Pařížský pacient, končí agentura Bloomberg svůj report, byl diagnostikován na rakovinu plic v roce 2015. Opdivo mu bylo nasazeno poté, co se u něj po operaci a následné chemoterapii objevila recidiva. Jeho rakovina se stále šíří, i když pomalu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].