Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Kultura, Politika

Politický coming-out Taylor Swift: Můžou celebrity ovlivnit volby?

Taylor Swift • Autor: Profimedia.cz
Taylor Swift • Autor: Profimedia.cz

Zpěváci nebo herci vyjadřující podporu politikům nejsou ničím výjimečným, americká popová superstar Taylor Swift ale mezi ně nikdy nepatřila. Během posledních deseti let kariéry se k politice nikdy nevyjadřovala. „Jsem 18letá holka, nebudu tady sedět a říkat své politické názory protože to není moje práce, já dělám muziku,“ říkala v roce 2008, když Barack Obama poprvé kandidoval na amerického prezidenta.

Stejně tak tomu bylo v roce 2012 při Obamově druhé kandidatuře. „Nemluvím o politice, protože by to mohlo ovlivnit jiné lidi. Nevím toho o životě dost na to, abych lidem mohla říci, koho volit,“ řekla tehdy časopisu Time. Své mlčení neprolomila v roce 2016, když se stal prezidentem Donald Trump. A nenechala se vyprovokovat ani tehdy, když ji členové rasistického hnutí alt right prostřednictvím své hlásné trouby Daily Stormer označili za svoji árijskou bohyni.

Tenhle týden však Swift své politické mlčení nečekaně prolomila. Na svém instagramovém profilu, který sleduje 112 milionů lidí, podpořila dva demokratické kandidáty, kteří v jejím domovském státě Tennessee kandidují do Kongresu a Senátu v nadcházejících volbách. A podpořila je i navzdory tomu, že jsou to muži a za republikány proti nim kandiduje Marsha Blackburn, tedy žena, které Swift vždy hlasitě podporovala. „Historie jejího hlasování v Kongresu mě děsí,“ napsala Swift na Instagramu na adresu republikánské kongresmanky.

Své fanoušky po celé zemi zpěvačka také vyzvala, aby se registrovali a šli volit „pro toho, kdo je jim nejbližší“. Swift tím evidentně cosi spustila: v rozmezí příštích dvou dnů se napříč Spojenými státy zaregistrovalo k volbám 116 tisíc lidí, přičemž 42 procent z nich bylo ve věkovém rozmezí 18–24 let, uvedli zástupci webové stránky Vote.org. V Tennessee se po jejím postu zaregistrovalo 2144 lidí, což je skoro polovina z celkového počtu 5183 registrací za uplynulý měsíc. „Ještě nikdy jsme nezažili tak velký nárůst během 24, 36 ani 48 hodin,“ řekla New York Times mluvčí serveru Kamari Guthrie.

Tuto středu pak Swift zažila důležitý kariérní triumf na udílení Amerických hudebních cen. K dosavadním trofejím v této soutěži přidala další čtyři, čímž zvýšila celkové skóre na 23 cen a stala se nejoceňovanější zpěvačkou v historii soutěže (předstihla tím Whitney Houston). Při ceremoniálu nejdříve zazpívala píseň I Did Something Bad - a když pak přebírala hlavní cenu, zopakovala své politické poselství. „Tuhle cenu jsem získala díky lidem, kteří pro mne hlasovali. A víte, co je také založeno na hlasech lidí? Volby do Kongresu, které nás čekají v listopadu. Jděte volit. Miluji vás,“ řekla.

Akce zpěvačky Shift vyvolala řadu otázek: proč se rozhodla promluvit zrovna teď, před volbami do Kongresu, a mlčela před důležitějšími prezidentskými volbami? Nesnaží se v současné atmosféře politické mobilizace, kdy je módní mít názor, jen zvýšit prodeje svých písniček? A má vůbec gesto jedné celebrity šanci zvrátit politické rozhodování voličů?

Odpověď na poslední otázku přinesou až volby. Časopis Hollywood Reporter si nicméně na toto téma objednal bleskový průzkum veřejného mínění, který už teď přináší náznaky odpovědi. Vyšlo v něm, že 58 procent dospělých Američanů nebere při volbách ohledy na politické názory celebrit, naopak pouze devět procent respondentů odpovědělo, že je tyto názory velmi silně zajímají. Celkem 24 procent respondentů pak uvedlo, že je názory celebrit trochu nebo hodně ovlivňují. Z průzkumu také vyšlo, že větší vliv mají názory celebrit na demokraty (55 procent) než na republikány (31 procent), což zřejmě snižuje „přemlouvací“ účinek zpěvaččiných slov.

Zpěvačce ale pomáhá fakt, že promluvila poprvé. „Taylor Swift není známá svými politickými aktivitami, takže její rozhodnutí by mohlo mít pronikavý efekt, obzvlášť u mileniálů,“ řekla časopisu Donna Brazile, která v minulosti předsedala Demokratickému národnímu výboru. Skeptický je naopak Alex Conant, který byl politickým stratégem republikánského kandidáta Marca Rubia. „Celebrity nemají moc velký vliv. Republikán může brát útok od liberální celebrity jako čestné vyznamenání.“

S ohledem na množství fanoušků Taylor Swift ovšem může mít i malé procento vliv. Demokrat Phil Bredesen kandidující v Tennessee, kterého Swift podpořila, tuto pomoc potřebuje, za Marshou Blackburn zaostává v předvolebních průzkumech o 8 procent. Za podporu jí proto hned poděkoval tweetem.

Možná zajímavější je ale fakt, že měl potřebu zareagovat na Twitteru i prezident Trump. „Marsha Blackburb dělá v Tennessee dobrou práci. Momentálně výrazně vede, naprosto zaslouženě. Je to skvělá žena. Jsem přesvědčen, že o ní Taylor Swift nic neví. Řekněme, že mám teď hudbu od Taylor Swift rád o 25 procent méně,“ zatweetoval americký prezident.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].