pátek 18. 5. 2018

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

„Divně pohyboval rukama a hleděl do nebe,“ popsala stav bývalého ruského agenta Sergeje Skripala svědkyně, která ho 4. března pozorovala, jak na lavičce v parku v britském Salisbury bojuje i s dcerou o život. „Oba vypadali, že opouštějí tento svět. “

Po otravě nervově paralytickou látkou novičok nedávali bývalému dvojitému agentovi a jeho dceři mnoho šancí ani experti. Dnes ale víme, že vrahům se atentát úplně nepovedl: Julia Skripal byla propuštěna z nemocnice v Salisbury 9. dubna – a její otec právě nyní, jak informuje BBC. Nadále se bude uzdravovat na utajeném místě.

Reklama
Reklama

Skripal, bývalý ředitel personálního oddělení ruské vojenské zpravodajské služby (GRU), který zároveň pracoval pro Brity, byl v roce 2004 v Moskvě zatčen. Později dostal prezidentskou milost výměnou za propuštění deseti ruských agentů zadržených na Západě.  Usadil se pak právě v Salisbury.

Proč se atentát, za kterým s největší pravděpodobností stálo Rusko, nepovedl, se neví. Spekulovalo se například o tom, že vrazi podcenili vliv britské mlhy, konkrétně reakci vody, kterou obsahuje, s novičokem nastraženým na Skripala. Koncentrace jedu tak několikanásobně klesla.

Co o atentátu – který vyvolal mezinárodní krizi - říká sám Skripal a jak hledí na jeho možné příčiny, britské úřady zatím neprozradily. Známa není ani výpověď Julie, která rovněž pobývá na utajeném místě.

Respekt: Agent Skripal byl v Praze

 

Reklama
Reklama
Reklama
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Itálie bude mít po jedenácti patových týdnech vládu. Pravděpodobně. Pokud vůdcové dvou protikladných populistických stran, Ligy severu a Hnutí pěti hvězd, překonají poslední překážku, a tou je jméno budoucího premiéra. Na programu se již nicméně shodli a výsledek stojí za pozornost: slovy týdeníku The Economist bude “program skutečně historický, protože jeden z nejdůležitějších evropských států bude mít v čele rusofilní vládu s cílem ohrozit omezení kladená eurozónou. (Navrhovaná koalice) bude excentrická, idealistická, zatížená xenofobií, netolerantní a ekonomicky neliberální.“

Itálie radikálně sníží daně a zároveň zvýší výdaje.  Do společného vládního návrhu se dostaly jak předvolební sliby Ligy severu na snížení daní (respektive zavedení rovné daně), tak hlavní tahák Hnutí pěti hvězd na zavedení minimálního příjmu. Obě strany sice návrhy oslabily, původně navrhovaná rovná daň bude mít nakonec dvě pásma a základní příjem ve výši 780 eur bude dostupný pouze části obyvatel, nicméně bývalý vysoce postavený představitel Mezinárodního měnového fondu Carlo Cottarelli náklady spočítal na 126 miliard eur. Šéf Hnutí pěti hvězd Luigi Di Maio ale tvrdí, že opatření budou stimulovat ekonomiku a povedou tak vlastně k nárůstu příjmů.

Reklama
Reklama

Obě strany se zřekly nejradikálnějších kroků, v návrhu není naznačena cesta vedoucí k vystoupení z eurozóny. Italské dluhopisy se přesto okamžitě propadly. Program je přímou výzvou fiskálním pravidlům eurozóny, ale nikoliv pouze jim. Obě strany se také shodly na nucené deportaci 500 tisíc nelegálních přistěhovalců a zrušení sankcí proti Rusku. Ty EU spolu se Spojenými státy zavedla jako reakci na ruskou okupaci Krymu a východní části Ukrajiny.

Návrh musí projít interním referendem obou stran, a pak zbývá jediné - shodnout se na tom, kdo se postaví do čela. The Economist předpovídá, že “manželství” obou radikálně odlišných stran bude divoké. Strany neřeší skutečné problémy země, například nízkou produktivitu práce. K tomu by se musela rozvolnit pravidla pracovního trhu, do čehož se populistům samozřejmě nechce.

“Místo toho se spoléhají na obrovský stimulační balík složený z daňových škrtů a darů a financovaný zbožným přáním,“ píše týdeník. Celý vládní postoj pak nazývá “inkoherentním radikalismem”. Jestliže eurozóna byla schopná ustát otřesy v malé zemi, jako je Řecko, v případě Itálie mohou být tyto otřesy skutečně dramatické.

Reklama
Reklama