0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Denní menu4. 1. 20165 minut

Novým hitem seznamek je Tinder pro vybíravé elitáře

Proč kluci zaostávají za dívkami • Elitářské seznamky • Konflikt Saúdské Arábie a Íránu • Obecní politika v Mexiku

Další obyčejný den • Autor: luxy.com

Z důležité agendy: přes víkend propukla a nyní dále pokračuje nejnovější kapitola již nějaký čas doutnajícího konfliktu mezi dvěma zásadními zeměmi Blízkého Východu a v širším kontextu také dvěma proudy islámu: šíitským Íránem a sunnitskou Saúdskou Arábií. Saúdové přerušili s Íránem diplomatické styky a dali jeho diplomatům osmačtyřicetihodinovou lhůtu na opuštění země. Jde o reakci na ostrou kritiku a masové protesty, jimiž Íránci reagovali na víkendovou popravu významného šíitského klerika jménem Nimr al-Nimr, ostrého kritika saúdsko-arabské vlády.

Jak připomíná americký deník The New York Times, konflikt přichází v nejméně vhodnou dobu. Američtí a další západní diplomaté doufali, že právě spolupráce mezi těmito klíčovými blízkovýchodními mocnostmi by mohla napomoci l řešení konfliktů v Sýrii a Jemenu i k uklidnění napětí v Iráku a dalších zemích regionu.

Reklama

Autorka menu přiznává, že ji velmi potěšilo, když šéfredaktor Respektu Erik Tabery zařadil mezi 25 nejlepších textů loňského roku její článek o seznamovacích aplikacích (plus další dva texty). Na poli aplikací, pomocí nichž lze hledat lásku na celý život i sex na jednu noc, se nicméně od té doby dost událo.Jak upozorňuje britský deník The Guardian, vlnu nejnovějších aplikací spojuje jejich neskrývané, ba přímo propagované elitářství. Vývojáři si totiž všimli, že obvykle vyzdvihovaná vlastnost kupříkladu populárního Tinderu - tedy širokost tamní „nabídky“ - některým lidem nevyhovuje.

Amanda Bradford, zakladatelka The League • Autor: Travis W Keyes/The League
Amanda Bradford, zakladatelka The League • Autor: Travis W Keyes/The League

Americká The League tak bere pouze pětinu žadatelů a má čekací listinu, na níž je 75 tisíc lidí. K přijetí vyžaduje profil na sociální síti profesionálů LinkedIn, který navíc pak provozovatelé aplikace podrobují zkoumání, zda uchazeč kariérou a vzděláním odpovídá vyžadované úrovni.

Na britský The Inner Circle je zase možné se dostat pouze na pozvání stávajícího člena -  a i to jen pro vstup na čekací list. Luxy je pak určena pro bohaté lidi, ovšem lze sem proniknout, pokud disponujete měnou podobně cennou jako peníze – krásou. O tom, kdo bude na základě těchto kritérií „připuštěn“, pak rozhodují stávající členové.

Jak píše Guardian, najít lásku v roce 2016 zřejmě znamená vytřídit ty nepřijatelné a nežádoucí. Filozofie, kterou sami provozovatelé aplikací shrnují do slov „kvalita místo kvantity“, už samozřejmě vyvolala značnou kritiku. Specializace jde nicméně ještě dál – ve Spojených státech vyvolala velkou pozornost a rozhořčení nová seznamka výhradně pro bělochy.

Z ranku společenských fenoménů pochází také jeden z nejúspěšnějších textů týdeníku The Economist, na nějž časopis znovu upozorňuje v ohlédnutí za právě skončeným rokem. Stojí za to se do něj podívat, protože se nezdá, že by téma v dohledné době ztratilo na naléhavosti.

Pod titulkem Slabší pohlaví text toto označení nově přiznává mužům, přesněji náctiletým chlapcům. Propast mezi nimi a jejich vrstevnicemi se totiž zvětšuje takovým tempem, až to vede některé země v přemýšlení nad zvláštní politikou, která by tento jev korigovala. Ve Švédsku se mluví o „krizi chlapců“ a zkoumají ji sociologové, Austrálie představila speciální program zaměřený na podporu čtení.

Autor: The Economist
Autor: The Economist

Na propast ve výkonu ve škole loni na jaře upozornila Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD): mezi patnáctiletými žáky ve většině vyspělých zemí (i rostoucím počtu rozvíjejících se států) si chlapci vedou lépe pouze v matematice. V přírodních vědách jsou síly vyrovnané - ale v porozumění textu, podle OECD nejklíčovější dovednosti, jíž je podmíněna schopnost se dál učit, dívky kluky dalece předstihují.

Jak Economist upozorňuje, na vině jsou nejrůznější vlivy. Kluci jsou trestáni za divoké a nezvladatelné chování, které zejména v tomto věku vykazují častěji než dívky: v anonymních testech se jim tak daří lépe, než když je adresně hodnotí učitelé. Další diskriminaci může způsobovat to, že učitelé mají tendence lépe hodnotit příslušníky vlastního pohlaví – což při převažujících počtech učitelek zvýhodňuje děvčata. Tyto a další trendy - v řadě západních zemí jsou ženy v přesilovce na univerzitách, častěji školu dokončí a s lepšími výsledky - vedou samozřejmě k otázce, co budou znamenat pro společnost. Jednoznačnou odpověď zatím nikdo nemá.

Víme už nějakou dobu, že angažovat se veřejně v Mexiku vyžaduje značnou odvahu. Zejména proto, že dříve či později vám při takovém angažmá cestu zkříží některý z mocných a brutálních drogových kartelů. Další připomínku této reality přinesla neděle v městě Temixco vzdáleném pětaosmdesát kilometrů od metropole Mexico City. Teprve v její druhý den ve funkci tam zastřelili novou starostku Giselu Mota, a to přímo v jejím domě.

Nejnebezpečnějším místem pro práci reportérů bylo loni Mexiko • Autor: Globe Media /  Reuters
Nejnebezpečnějším místem pro práci reportérů bylo loni Mexiko • Autor: Globe Media / Reuters

Přivolané policii se sice dva ze čtyř útočníků podařilo zadržet (a druhé dva zabila), zatím však nevíme, co je k atentátu vedlo. Jisté vodítko nabízí předvolební sliby političky, kterou BBC řadí do levého středu: ohlásila záměr průmyslové město sužované drogami a organizovaným zločinem „vyčistit“.

Může to však být ještě komplikovanější – Gisela Mota podporovala změnu rozdělení pravomocí policie, která by významně oslabovala lokální policejní jednotky a jejich pravomoci přenesla na regionální úroveň. Pokud ovšem měla její vražda tomuto kroku zabránit, stal se pravý opak - guvernér státu Morelos Graco Ramirez převzal v reakci na vraždu starostky velení policie v patnácti největších městech oblasti.

Video: Co lze odečíst ze rtů.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].