Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Megatovárna na vozy Tesla v Česku? Lithium mluví pro, ale je třeba i štědrá pobídka

Elon Musk • Autor: Profimedia, Polaris
Elon Musk • Autor: Profimedia, Polaris

Pokud by to byla pravda, šlo by o skutečně mimořádnou událost: americká Tesla vybírá v Evropě druhé místo pro svoji druhou velkou továrnu a jednou z možných lokalit je Česko. Překvapivou zprávu vypustil minulý týden Američan Russell Webb, který žije v Praze a provozuje tu od letošního jara technologický blog The Space Invader.

Z článku není úplně jasné, odkud se průlomová informace vzala. Webb se odkazuje na svoje zdroje a přidává pár zajímavých detailů. Například že továrna by měla stát severně od Prahy, což dává do souvislosti s bohatými ložisky lithia. Že Tesla místo vybere příští rok a že v soutěži je také Polsko, Maďarsko a Rumunsko.

Zbytek článku už jsou jen starší fakta. Když se ale poskládají správně za sebe, je třeba uznat, že mají svojí logiku. Za prvé – Tesla o Evropě skutečně uvažuje, to je potvrzená věc. Šéf Tesly Elon Musk zmínil tento plán začátkem listopadu. O “Gigafactory 2” se začal mluvit poté, co Tesla koupila začátkem listopadu německou strojírenskou firmu Grohmann Engineering a Musk tento krok popsal mj. jako důležitý první krok k zahájení výroby aut v Evropě. O tom, jak je Evropa, respektive Německo pro Teslu důležitá, mluvil Musk i na víkendovém setkání se svými německými fanoušky.

Za druhé – spekulacím o atraktivitě Česka pomáhá zmíněná skutečnost, že v Krušných horách jsou k dispozici velké zásoby lithia, o kterém Musk mluví jako o novém benzínu. Lithium je klíčová surovina pro výrobu baterií, které jsou zas jednou z klíčových součástek celého elektromobilu; a pozorní čtenáři Respektu vědí, že právě Musk a jeho vize jsou pro těžaře na severu Čech důležitou motivací. Kromě firmy Geomet s australským kapitálem v zádech (o jejích průzkumech jsme psali zde) se o těžbu lithia u Cínovce zajímá také skupina RSJ Karla Janečka.

Za třetí – o investici Tesly v Česku se už jednou mluvilo, a to loni při návštěvě ministra průmyslu Jana Mládka v USA. Mládek tehdy vykreslil Česko jako ideální lokalitu pro novou továrnu, vzhledem k silné pozici tuzemského autoprůmyslu a přebytku ve výrobě elektřiny.

Přilákat do Česka Teslu by byla skutečně průlomová věc. Popularita této značky je nyní v USA obrovská. Musk začal s vývojem aut úplně od nuly. Není to tak dávno, kdy firma stála před bankrotem, ale nyní ji mnozí považují za něco, co může zavedené automobilky převálcovat. Další věc je velikost: první velkotovárna, kterou Tesla buduje v nevadské poušti, bude co do rozlohy největší budovou světa - s řadou extrémů, které posouvají představy průmyslníků do nových dimenzí.

I kdyby Česko mělo šanci, rozhodnutí je zatím velmi daleko. Musk už dal najevo, že prioritou je teď právě dokončení americké továrny a úspěšný náběh výroby nového modelu Tesla 3. Teprve tento model má ukázat světu skutečnou sílu značky, a to hlavně díky příznivější ceně 35 tisíc dolarů (900 tisíc korun) a masovějšímu zaměření. Spuštění výroby je zatím v plánu na konec příštího roku, ale Tesla už několikrát termíny posunula.

Až bude tento úkol splněn, může padnout rozhodnutí o evropské lokalitě. Už teď je ale jasné, že mimořádná továrna by vyžadovala mimořádně štědré investiční pobídky, podobně jako tomu bylo v Nevadě. České lithium se může hodit, ale vzdálenosti po Evropě ani velikost nákladu nejsou tak velké, aby se surovina nedala snadno převézt tam, kde nabídnou Tesle nejlepší zacházení.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].