čtvrtek 2. 11. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Emmanuel Macron splnil dlouhodobý požadavek investorů a podnikatelů: daň pro bohaté snížil o 70 procent, daň z kapitálových zisků pak o třicet procent. Francouzský prezident, původním povoláním investiční bankéř, tak plní jeden ze svých předvolebních slibů.

Daň pro bohaté míří na majetky vyšší než 1,3 milionu eur a je spíše symbolickým pravidlem v zemi, kde tolik obyvatel velké bohatství vnímá jako důkaz nespravedlnosti. Pro státní kasu není výnos z této daně zvlášť významný, ale od jejího zavedení v roce 1982 se ji žádný prezident nepokusil snížit. Macron očekává, že její výrazně snížení podpoří akumulaci kapitálu a následně investice, tvorbu pracovních míst a nastartování růstu.

Reklama
Reklama

The New York Times píší, že tento „na francouzského prezidenta nezvykle prokapitalistický postoj“ začíná Macronovi kazit image. Média, ekonomové i politici mu už vyčítají, že je “prezidentem bohatých” a elitářem, který jiným příslušníkům francouzské elity rozdává finanční dary. Populární levicový ekonom a specialista na výzkum nerovnosti Thomas Piketty prezidenta pateticky obvinil ze spáchání “ ekonomického, morálního a historického hříchu”.

Macron se brání: nechce prý proti sobě stavět společenské třídy, jen ruší status quo, na který jsou Francouzi naštvaní, a současně se brání jeho změně. “Tato daň je jen symbol. Musíme přestat být posedlí bohatými, a naopak být více posedlí tím, co udržuje lidi v pasti chudoby,” reagoval jeho přední poradce, ekonom Phillipe Aghion.

Reklama
Reklama
Reklama
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Hrozba ničivého útoku ze strany totalitní Korejské lidově demokratické republiky je reálná a přinesla by obrovské škody.  Na mimořádném slyšení ve Výboru americké Sněmovny reprezentantů pro zahraniční vztahy to tento týden prohlásil bývalý severokorejský diplomat Tche Jong-ho. Severní Korea válku se Spojenými státy a jejich spojenci podle něj nevyhraje, ale dokáže během vlastní porážky zabít statisíce lidí v Jižní Koreji. Nevzdá se bez boje.

„Severokorejští důstojníci mají příkaz spustit dělostřeleckou a raketovou palbu na Jižní Koreu bez rozkazů shora, pokud se na jejich straně hranice něco stane. Nezapomínejme, že desítky milionů Jihokorejců žijí v pásmu do sedmdesáti až osmdesáti kilometrů od linie, která odděluje sever a jih,“ cituje ho ve svém textu zpravodajský server Aktuálně.cz

Reklama
Reklama

Tche Jong-ho pracoval do loňska na severokorejském velvyslanectví v Londýně. Ve Velké Británii požádal loni o politický azyl. Za posledních dvacet let je nejvýše postaveným severokorejským činitelem, kterému se podařilo „přeběhnout“. Bývalý Kimův diplomat tvrdí, že USA i další země musí investovat více peněz do informační kampaně směřující k severokorejské populaci a prolomit tím hradbu režimní propagandy. Klíčovým hráčem v celém konfliktu podle něj zůstává Čína.

Kdyby umožnila uprchlíkům ze Severní Koreje bezpečný odchod na jih a nevracela je násilím na sever, zvedla by se podle Tche Jong-ho k odchodu velká masa Severokorejců a režimu by hrozilo zhroucení. Vedení KLDR si to ale vůbec nepřipouští. „Kim Čong-un je naprosto pevně přesvědčen, že donutí Spojené státy akceptovat Severní Koreu jako jadernou mocnost a stáhnout americké vojáky z Korejského poloostrova,“ uvedl exdiplomat. USA mají v Jižní Koreji 30 tisíc vojáků.

Americký prezident Donald Trump nedávno pohrozil Pchjongjangu totálním zničením, pokud nepřestane s jadernými zkouškami a testy raket středního a dlouhého doletu. Představitelé Jižní Koreje a Japonska ho ale od tohoto kroku odrazují a vyzývají k maximálnímu diplomatickému tlaku, spojenému s ekonomickými sankcemi.   Během nadcházející návštěvy Asie Trump navštíví Jižní Koreu a o KLDR bude jednat s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Chce ho přinutit, aby jako hlavní ekonomický partner a spojenec Pchjongjangu Kim Čong-unovi domluvil. Čína se připojila k hospodářským sankcím OSN a výrazně omezila například vývoz své ropy do Severní Koreje.

Demilitarizovaným pásmem mezi severem a jihem Korejského poloostrova se mezitím ve čtvrtek prošel generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. Severokorejská státní tisková agentura o něm napsala, že se „opičí“ po Trumpovi, když ve veřejném prohlášení varoval, že rakety KLDR můžou ohrozit i Evropu. Sám americký prezident demilitarizovanou zónu na korejských hranicích příští týden nenavštíví, ale zastaví se na vojenské základně Camp Humphreys, vzdálené šedesát kilometrů od hlavního města Soulu, informuje Aktuálně.cz.

Reklama
Reklama