Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Denní menu, Kultura

Kašlat na Trumpa a jeho zdi, vzkázal Roger Waters na festivalu zasloužilých rockerů

Rogers Waters na festivalu Desert Trip promítá snímky Donalda Trumpa • Autor: REUTERS
Rogers Waters na festivalu Desert Trip promítá snímky Donalda Trumpa • Autor: REUTERS

Nejočekávanější hudební festival roku Desert Trip, kde průměrný věk účinkujících činil 72 let, se stal událostí, která přitáhla jak generaci poválečných baby boomers, tak jejich potomky z řad mileniálů. Ti všichni chtěli pohromadě na jednom místě zažít koncertní sérii zahrnující The Rolling Stones, The Who, Neila Younga, Boba Dylana Paula McCartneyho, Rogera Waterse - a ukázalo se, že tu nevládly jen sentimentální vzpomínky.

„V závěrečných hodinách festivalu, který získal okamžitě přezdívku Oldchella, udělal Roger Waters něco naprosto nezbytného. Místo aby zahalil Desert Trip do oblaku nostalgie a marihuanového kouře, spustil bývalý člen Pink Floyd ostrý výstup proti Donaldu Trumpovi.“ - Tímto postřehem zahajuje reportáž z Desert Trip pro server Pitchfork publicistka Jillian Mapes a pokračuje popisem scény, kde se objevil nápis: Hloupý, rasistický, prolhaný, sexistický prase – kašlat na Trumpa a jeho zeď.“ V tu samou chvíli na pódium vstoupil zástup dětí hispánského původu v tričkách se sloganem „derriba el muro“ – tedy „strhněte zeď“.

https://www.youtube.com/watch?v=IHznNjpMTXo

Byl to potřebný moment, konstatuje Mapes. Už proto, že se tu Waters pokusil první generaci rockových fanoušků připomenout jejich anti-autoritářské kořeny a přesvědčení, kterým kdysi věřili, než se sami stali establishmentem. Waters přitom tímto krokem dost riskoval, protože spokojených příznivců konzervativních hodnot bylo na této akci bohatě. Už proto, že lístek na beznadějně vyprodaný festival stál mezi 1000 a 1500 dolary, což je nadstandardní suma.

Zbytek víkendu tak Mapes prochází publikem, baví se s fanoušky, pochybuje o rockovém kánonu, který stvořila šedesátá a sedmdesátá léta, ale především si klade otázku, zda je možné mít rád Boba Dylana, a přitom volit Trumpa.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].