čtvrtek 26. 10. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Novináři ze šesti malých zemí zažili minulý týden situaci, která je noční můrou všech redakcí na světě. S hrůzou zjistili, že články, které publikovali zpravodajských webech ve svých zemích, na Facebooku z nějakého důvodu sdílí, komentuje a lajkuje daleko méně lidí, než je obvyklé. Co se s Facebookem stalo, pomohl odhalit redaktor slovenského Denníku N Filip Struhárik.

Všiml si, že články z jeho deníku se slovenským příznivcům Denníku N už neobjevují v sekci News Feed, jako tomu bylo doposud, ale v nové, uživatelům dosud neznámé sekci pojmenované Explore Feed. Jednodušeji řečeno: lidé na Slovensku na Facebooku nyní vidí jen to, co sdíleli jejich přátelé, ale už ne příspěvky od organizací, kterým v minulosti dali „lajk“ (např. Denník N nebo Respekt).

Reklama
Reklama

„Našim stránkám se dramaticky snížil dosah. Dosah několika dotázaných stránek se snížil o dvě třetiny,“ napsal Struhárik v sobotu na serveru Medium. „Šedesát největších slovenských zpravodajských webů má čtyřikrát méně interakcí (lajků, komentářů, sdílení). Zdá se, že v Guatemale a Kambodže se děje to samé.“ Server Mashable si všiml, že zasažené organizace mohou příspěvky do hlavního News Feedu vrátit – pokud za to dají peníze. Zjištění, že přístup ke čtenářům na Slovensku a dalších zemích mají jen ti, kteří platí, vyvolal na internetu paniku.

Reakce Facebooku na sebe nenechala dlouho čekat. „Na Slovensku, Srí Lance, v Srbsku, Bolívii, Guatemale a Kambodže právě provádíme test. Nejde o globální změnu a nic takového není v plánu,“ uklidňoval situaci Adam Mosseri, šéf sekce News Feed ve Facebooku. Na Struhárikův dotaz, jak dlouho test potrvá, odpověděl neurčitě: „Nejspíš několik měsíců, protože trvá, než si lidé na změny zvyknou.“

Šéfové globálních zpravodajských impérií si oddechli, protože jejich čtenost na internetu je na propagování přes sociální sítě a zejména Facebook životně závislá. Redakce v šesti poškozených zemích ale mají o čem přemýšlet. Jako třeba srbský novinář Marko Miletic, který píše pro server Mašina. Ten po zavedení testu zaznamenal snížení facebookového dosahu o 58 procent. Počet interakcí za týden klesl o 72 procent. „Nevíme, jak dlouho ten test bude trvat, ale může to ovlivnit informační a politický pluralismus,“ napsal serveru Atlantic.

Zásah pomocí Facebooku je pro malá média, která si nemůžou dovolit za propagaci na Facebooku platit, hlavním přístupem ke čtenářům. „Malé redakce, občanské iniciativy, aktivistické kampaně, solidární akce a další nemají tolik peněz, aby mohli utrácet za sponzorované odkazy. Budou to mít teď těžké,“dodal Miletic.

Jiní vydavatelé se snaží udržet optimismus. „Ještě je brzy mluvit o tom, jaký to bude mít vliv na náš dosah,“ myslí si Jenni Reid, šéfredaktorka kambodžského serveru The Phnom Penh Post. „Oba dva feedy tady v Kambodži nejsou úplně oddělené. Ale zatím to nevypadá moc pozitivně.“ Podle novinářky je ale těžko představitelné, že by jejímu médiu kvůli změnám neklesl počet čtenářů. V zemích jako Kambodža mají změny ve fungování Facebooku ještě větší dopad než třeba na Slovensku. „Facebook tady loni předehnal televizi a stal se hlavním zdrojem zpráv pro většinu národa. Třeba server Post Khmer je čtvrtou nejlajkovanější stránkou v zemi. Sedm z deseti nejoblíbenějších facebookových stránek jsou zpravodajské stránky místních novin,“ uvedla Reid. Novináře pracující pro tyto servery nikdo nevaroval – a přes noc jim najednou klesl počet čtenářů.

Facebook si ze šesti zřejmě náhodně vybraných zemí udělal pokusnou laboratoř pro změny. Server Atlantic, který o tomto pokusu píše, ale americkou firmu zároveň brání. Byla to právě neutuchající snaha neustále se měnit a inovovat, která z Facebooku udělala tak kvalitní a efektivní nástroj, který všichni využíváme. Facebook není povinen vycházet vstříc marketingovým potřebám svých uživatelů a má plné právo se dál rozvíjet – i pomocí radikálních testů. Rozdělení feedu do dvou částí podle toho, co sdíleli naši přátelé a co organizace, se může ve finále ukázat jako dobrý nápad, píše server. Pro novináře v šesti poškozených zemích to je však chabá útěcha.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Proč jsem zkorumpovaný, vysvětlil teď na svém populárním blogu nigerijský spisovatel a právník Ayo Sogunro. Jeho metodou (i když samozřejmě s jinými důvody) by se mohli pokusit o vysvětlení řady svých většinových úchylek i Češi - třeba averze k Evropské unii, strachu z nepřítomných uprchlíků nebo nadšení z Andreje Babiše.

„O Nigerijcích se říká, že jsou zkorumpovaní. Já jsem Nigerijec a vím, proč jsem zkorumpovaný,“ otevírá svou litanii Sogunro. „Jsem zkorumpovaný, protože mám hlad a musím jíst. Protože sebou musím ‚mrsknout‘, když chci vidět nějaké to jídlo. A jsem zkorumpovaný, protože moje sháňka po jídle naráží na velké překážky. Manuální práci neseženu, dokud něco nezaplatím předákům. Získat flek ve státních službách není možné, aniž by člověk řádně nepodmazal. I práci v soukromém sektoru sežene jenom ten, kdo má potřebné ‚známosti‘. Takže jsem zkorumpovaný proto, že mám hlad.

Reklama
Reklama

Jsem zkorumpovaný, protože nikdo neví, co bude zítra. Jsem zkorumpovaný, protože moje společnost nemá žádný sociální plán a na nějaký důchod – i když na něj pravidelně odvádím kus výdělku  - se ve stáří nelze spolehnout.  I tak si mi ale úřady kvůli ní ukrojí každý měsíc kus výdělku. Vím, že pracovní zákony v téhle zemi nestojí na mé straně: kdykoli můžu ztratit těžce nabytou práci a jenom blázen by si za takové situace nezajišťoval zadní vrátka. Jsem zkorumpovaný, protože můj denní chleba není jistý. Jsem zkorumpovaný, protože zítra nechci chodit po žebrotě. Jsem zkorumpovaný, protože nechci, aby moje děti byly zkorumpované.

Jsem zkorumpovaný, protože potřebuju auto. Taky potřebuju elektrický generátor a čerpadlo na vodu. Lidstvo zažívá pokrok a jedinec s tím musí držet krok. Navíc si taky chci užívat všeho toho pohodlí, které dnes moderní věda a technologie člověku nabízejí. Jsem zkorumpovaný, protože radši jedu autem, než bych šel kilometry pěšky. Jsem zkorumpovaný, protože máme špatné silnice, které ničí moje auto a já musím mít peníze, aby mi ho v servisu dali zase dohromady. Jsem zkorumpovaný, protože potřebuju nové auto. Jsem zkorumpovaný, protože Bůh vynalezl soukromá letadla.

Jsem zkorumpovaný, protože vláda je zkorumpovaná. A její členové hromadí víc a víc moci a majetku. Stejné je to i s ekonomikou celé země – bohatí bohatnou a chudí chudnou. Jsem zkorumpovaný, protože vláda rozpoutává jedno tažení proti korupci za druhým, místo aby se snažila o sociální zabezpečení a povznesení obyvatel. A přitom ti nejhorlivější bojovníci proti korupci jsou zároveň nejpevnějšími pilíři korupčního systému. Jsem zkorumpovaný, protože nevěřím vládě.

Jsem zkorumpovaný, protože dělat to jinak je nebezpečné. V konečném součtu je pro člověka čest nákladnější než jakékoli důsledky korupce. Protože tady není pro čestného člověka bezpečno. Protože bankovka privátně podstrčená policajtovi je míň riskantní a problematická než čestná návštěva nigerijské policejní stanice. Jsem zkorumpovaný, protože korupce je logická a osobní integrita nerozumná. Jsem zkorumpovaný, protože korupce je normální součástí života. Jsem zkorumpovaný, protože korupce funguje. Jsem zkorumpovaný, protože všichni kolem mě jsou zkorumpovaní.  Ale vy nejste Nigerijci, takže vy tomu nemůžete rozumět.“