Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Čeští muži mají skoro nejhorší krevní tlak na světě

Není to tak špatné jako dřív, ale v globálním srovnání Česko pořád patří mezi země s nejvyšším výskytem vysokého krevního tlaku. Hlavně u mužů – tam má horší čísla jen pár zemí ze střední a východní Evropy. Uvádí to nová studie z medicínského magazínu Lancet, o které píše britský týdeník Economist a text doprovází názorným grafem, ze kterého jsou bídné výsledky v postkomunistickém světě jasně patrné.

Česko znázorňuje jedna ze dvou červených teček vlevo nahoře od Ruska. Graf ukazuje riziko výskytu vysokého krevního tlaku (tedy přes 140/90 mmHg) u mužů a u žen. Původní data jsou k dispozici zde, u Česka jde o 34,4 procenta u mužů a 21,2 procenta u žen. Sousední tečka je Slovensko, kde jsou čísla ještě o málo horší. Z grafu je zřejmé, že hůře jsou na tom muži jen v devíti až deseti zemích světa jako třeba Chorvatsko – a všechny jsou v bývalém východním bloku.

Vysoký krevní tlak neboli hypertenze souvisí se špatnou životosprávou, špatným životním prostředím, stresem, nedostatkem pohybu a obezitou. Zrádnou okolností je, že pacienty nijak nebolí, ale kvůli náporu na cévy vede k vážným onemocněním. Poruchy oběhové soustavy jsou v Česku hlavní příčinou úmrtí. To platí dlouhodobě, stejně jako problém s vysokým výskytem hypertenze v Česku – podle čísel, ze kterých článek v Lancelet vychází, byl výskyt vysokého tlaku u českých mužů před dvaceti lety přes 47 procent.

Autor: The Economist
Autor: The Economist

Například v sousedním Rakousku se stejné číslo snížilo za posledních let z 41 na 16,5 procenta. Pokles je patrný všude na světě, ale jen v procentuálním vyjádření vůči celé populaci (byť v absolutním počtu pacientů přibývá kvůli tomu, jak se rozrůstá světové obyvatelstvo).

Studie se ale nijak blíže nevěnuje tomu, proč jsou na tom muži ve střední a východní Evropě o tolik hůř. Konstatuje pouze, že v této části světa jsou rozdíly větší než jinde. Větší riziko u mužů než u žen se pak podle jiných zdrojů zdá jako běžný jev daný rozdílným fungováním mužského a ženského těla (až ve stáří se rizika vyrovnávají).

Proto se autoři studie pozastavují spíš nad tím, že v afrických zemích se poměr otáčí a vysokým tlakem trpí hlavně ženy. Větší výskyt u žen byl naměřen jen v 36 zemích světa – a skoro všechny jsou právě v Africe. Tím se zároveň hroutí vžitá představa, že vysoký krevní tlak je hlavně civilizační nemocí, která zasahuje bohaté státy.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].