Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Putinův přítel americkým ministrem zahraničí? Tragédie pro střední Evropu

Vladimir Putin a Rex Tillerson při podpisu dohody mezi státním Rosneftem a firmou ExxonMobil,  2012 • Autor: AFP, Profimedia
Vladimir Putin a Rex Tillerson při podpisu dohody mezi státním Rosneftem a firmou ExxonMobil, 2012 • Autor: AFP, Profimedia

Donald Trump už má svého favorita na post ministra zahraničí. Má se jím stát Rex Tillerson, 64letý šéf naftařského koncernu ExxonMobil, jehož jméno způsobilo o víkendu velký poprask hlavně kvůli mimořádně důvěrným vztahům s Vladimirem Putinem a jeho nejbližším okolím.

„Není to jen manažer z byznysu. Je to hráč světového formátu,“ řekl Trump ke své volbě, na níž je překvapivé i to, že by do čela diplomacie nominoval člověka z korporátního světa, který v politice a ve státních službách oficiálně nikdy nepracoval. Takový šéf diplomacie zatím v moderní historii USA nebyl, to ovšem Trumpovi nevadí – naopak, lidé z okolí nastupujícího prezidenta popisují volbu jako svérázný „trumpovský“ krok, který má dostat do úřadu člověka manažerského typu schopného uzavírat komplikované dohody.

„Má na starosti tuším největší firmu na světě,“ dodal Trump v nedělním rozhovoru pro televizní stanici Fox News. Tillerson má podle nastupujícího prezidenta prvotřídní konexe všude po světě a pro firmu odvedl skvělou práci. Není tedy prý důvod pochybovat, že nyní bude tento odchovanec texaských skautů stejně oddaně pracovat i pro Spojené státy.

Jako jednu z kvalifikací Trump uvedl fakt, že Tillerson dělal „masivní dealy v Rusku“, což je na celém příběhu nejspíš vůbec nejzajímavější část. Právě angažmá v Rusku je ústředním motivem všech textů na téma „kdo je Tillerson“, které se v posledních dnech v amerických médiích vyrojily. (Doporučujeme hlavně New Yorker,Politico,Washington PostWall Street Journal.)

Jakákoli spojitost s Ruskem je totiž momentálně v USA mimořádně citlivé téma – CIA dala minulý týden vybraným senátorům k dispozici svá zjištění o tom, že Rusko se aktivně podílelo na ovlivňování prezidentských voleb ve prospěch Trumpa. Tajná analýza CIA ukazuje, že právě Rusko sehrálo důležitou roli v zásobování serveru WikiLeaks z hacknutých emailových účtu nejbližších spolupracovníků Hillary Clinton.

ExxonMobil; ilustrační foto • Autor: AFP, Profimedia
ExxonMobil; ilustrační foto • Autor: AFP, Profimedia

Trump pochopitelně nová zjištění bagatelizuje a Rusko popisuje jako zemi, se kterou je nyní nutno spolupracovat, mimo jiné kvůli společnému postupu proti ISIS. A Tillerson je člověk, který by se měl o restart vztahů postarat. Pro ExxonMobil pracuje od roku 1975 a v Rusku uzavíral velké obchody ještě v době Putinova předchůdce Borise Jelcina. Na rozdíl od fiaska, které kvůli sporům s Kremlem potkalo konkurenční Shell nebo BP, měl ExxonMobil v Rusku v posledních pěti letech přístup k mimořádně zajímavým kontraktům.

Od Putina osobně dostal Tillerson v roce 2013 Řád přátelství – státní vyznamenání pro cizí státní příslušníky, kteří sehráli ve spolupráci jejich země s Ruskem mimořádnou roli. “Nikdo z Američanů neměl k dispozici s Putinem tolik času jako on, možná s výjimkou Henry Kissingera,” řekl pro Wall Street Journal John Hamre, bývalý náměstek ministra obrany z Clintonovy administrativy.

Největšího úspěchu dosáhl Tillerson dva roky předtím, kdy se ExxonMobil dostal ve spolupráci s ruskou státní naftařskou firmou Rosněft k společnému projektu na průzkum a těžbu v Arktidě. Když kontrakt zhatily protiruské sankce, zavedené v návaznosti na obsazení Krymu a boje na Ukrajině, Tillerson se neváhal postavit proti americké vládě a sankce veřejně kritizovat.

Sankce pořád platí a je pravděpodobné, že po jejich zrušení by projekt v Arktidě mohl pokračovat, jak bylo před lety naplánováno. Tillerson sám je nyní na takovém scénáři finančně zainteresován: drží akcie ExxonMobil za 151 milionů dolarů, i když těch by se jako ministr musel samozřejmě zbavit.

Pro Trumpa je ale tohle vše minulost. Tillerson je pro něj člověk s exkluzívními konexemi, které by měl využít ve prospěch USA - stejně loajálně, jako je dosud využíval pro firmu a pro svůj osobní profit. Z pohledu těch, kteří dávají vůči Rusku přednost ostražitějšímu postupu, je naopak tahle volba velké riziko. „Těžko si představit víc proruského kandidáta. Tohle je tragický den pro střední Evropu. Pro celou Evropu,“ varuje politoložka Anne Applebaum, která už mnohokrát upozorňovala na to, že nástup Trumpa bude pro Rusko a jeho zájmy ve zdejším regionu požehnání.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].