Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Afričtí vědci dostanou zdarma evropská satelitní data

Satelit pro Copernicus • Autor: ESA/ATG medialab
Satelit pro Copernicus • Autor: ESA/ATG medialab

Program Copernicus provozovaný Evropskou unií je satelitní systém monitorující zemský povrch, který denně vygeneruje 12 terabytů dat, což je i v globálním měřítku hodně. K tomuto pokladu budou mít nyní volný přístup afričtí vědci, a to podle nedávno uzavřené dohody mezi Komisí a Africkou vědeckou unií. A krom toho budou mít ještě technickou podporu od evropských vědeckých a vesmírných agentur, protože Copernicus sice je poklad, ale je nutné se jím dost přehrabovat.

Afrika má smůlu. Co se týče skleníkových plynů, jako kontinent jich produkuje zdaleka nejméně. Co se týče dopadů globální změny klimatu, je ovšem první na ráně. Africké země musí zápasit se suchem, povodněmi, horkem a rostoucí hladinou oceánů častěji než kterékoliv jiné. A jejich zápas je o to těžší, že klima rozhodně není jediný kontinentální problém. Vše zhoršuje chudoba, zásobování, infrastruktura, nedostatek vzdělání i nemoci.

Jak píše server Quartz, v téhle záplavě jiných nesnází se africké úřady, vědci a plánovači vcelku logicky příliš nevěnovali využití vesmírných technologií. To se ale pomalu mění. Vesmírný nadhled je možné využít v zemědělství, v boji proti odlesňování i potýkání se s přírodními pohromami. Zmíněná dohoda o využití evropských dat je jednou stránkou věci. Druhou pak je, že s klesajícími náklady na provoz satelitů začaly největší a či nejbohatší africké země - Jižní Afrika, Nigérie, Egypt či Etiopie - s vlastními vesmírnými programy.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].