Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

A po vyhlášení nezávislosti bude FC Barcelona dál hrát španělskou ligu

Lionel Messi • Autor: REUTERS
Lionel Messi • Autor: REUTERS

Ok, a s kým, nebo vlastně proti komu, potom bude hrát FC Barcelona? Předpokládejme, že Kataláncům jejich snahy od odtržení od Španělska vyjdou. V neděli proběhne referendum. Přijdou k němu davy voličů a vysloví se pro nezávislost. A co bude se slovutným klubem?

“Představa, že bude Lionel Messi každou neděli nastupovat proti poloamatérské obraně jednoho z místních katalánských klubů, je naprosto nemístná,” píše BBC. Ve stejném článku ostatně ani představitele FC Barcelona něco takového nenapadá: “Při vší skromnosti, patříme ke špičce ve svém oboru.  Jakákoli liga bude ráda, když se jí budeme účastnit,” popisuje vyhlídky nejmenovaný vysoce postavený činovník legendárního klubu. “Budeme hrát ve stejné lize jako Espanyol,” nechal se zase slyšet viceprezident FC Barcelona na tiskovce. Espanyol je barcelonský klub číslo dvě, ale jeho sympatie nejsou na straně Katalánců. Na rozdíl od FC Barcelona.

Klub se projevuje nečekaně politicky. Již v roce 2014 se Barcelona stala jedním ze signatářů výzvy Národní pakt za právo rozhodnout se, která prosazovala konání referenda o nezávislosti. A minulý týden, když madridská vláda poslala do Barcelony a dalších katalánských měst polovojenskou Guardiu Civil, aby pozatýkala tvrdé jádro separatistů a zabavili cokoliv, co by mohlo katalánské vládě pomoci uspořádat referendum, zveřejnil klub téměř okamžitě ostré prohlášení “na obranu demokracie, svobody projevu a sebeurčení”.

Takže FC Barcelona si jistě přeje, aby to v neděli všechno dopadlo tak, jak stojí popsáno výše. A až to tak dopadne a Katalánsko se po pouhých pár stoletích příslušnosti ke Španělsku osamostatní, změní se pro klub přesně co? Nezmění se samozřejmě nic! “Ať se v příštích týdnech stane cokoliv, zdá se, že Barcelona věří, že si bude vždy moci vybrat soutěž, ve které bude hrát. I kdyby se Katalánci rozhodli opustit Španělsko, Barca věří, že Španělsko nikdy neztratí chuť sledovat El Clásico,” píše BBC o klasickém derby mezi FC Barcelona a Realem Madrid.

Barcelonský klub je ale jen dobře viditelný příklad širšího trendu. Stále znova se zdá, že lidé si představují radikální změny zhruba v tom smyslu, že všechno, co se jim nelíbí, někam zmizí, zatímco všechno ostatní samozřejmě zůstane. Jako když si v supermarketu vyberete novou značku kečupu. Skotové se tak chtěli trhnout od Británie, ponechali by prý si jen královnu, britskou libru, volnou hranici, nerušený obchod i veselé přátelství se státem, který právě odmítli tvořit - a samozřejmě členství v Evropské unii, jehož byla tehdy ještě Británie regulérním členem. Když jim z Londýna důrazně vzkázali, že na libru (a nejspíš i na královnu) mohou zapomenout a že členství v EU jaksi bez souhlasu všech ostatních zemí není možné, jejich nadšení pro samostatnost silně povadlo.

To Britové si entusiasmus podrželi až do referenda. I tady, podle osobní zkušenosti autora menu z předvolební kampaně, panovala hřejivá atmosféra přesvědčení, že se Evropané bez Britů neobejdou, obchodovat se bude postaru, nic se nezmění a neblahé důsledky rozchodu nejsou ničím jiným než nepřátelskou propagandou. Dnes, jak známo, žádají Britové minimálně o dvouletý odklad vysněné samostatnosti - tedy de facto o prodloužení členství do roku 2022 (konzervativci) nebo o zachování současného stavu na mnoho dalších let (labouristé - ti se teď na své konferenci nechali slyšet, že deset let snad přece jenom ne, ale jinak je možné cokoliv. A, upřímně řečeno, co bude při dnešním tempu politického a společenského dění za deset let?)

No a Katalánci? Země zůstane nadále a bez přerušení členem Evropské unie, i když jim její šéf vzkázal, že bude muset absolvovat běžný vstupní proces jako země střední a východní Evropy, což v praxi znamená, že s jejich vstupem za několik let musí souhlasit Madrid plus všechny ostatní země řešící otázky separatismu, třeba Belgie nebo Slovensko. Není nic samozřejmějšího…

Mezitím budou platit eurem, protože nic jiného nemají podle všeho připraveno - nebo to alespoň není známo. Obchodovat se zbytkem Pyrenejského poloostrova budou stejně snadno jako dřív, protože samostatnost přece znamená automaticky otevřené hranice a nerozborné přátelství s partnerem, se kterým jste si právě dali do zubů a obvinili jste ho z diktátorství, pošlapávání demokracie a zahájení občanské války. A samozřejmě, FC Barcelona bude hrát před nadšeným španělským publikem španělskou ligu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].