0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Dělníci kultury29. 4. 20113 minuty

Blíží se konec kin?

Dostáváme se do zlomového momentu historie, kdy lidé přestanou chodit do kina? Možná vám ta otázka zní přestřeleně, ale na internetu se v posledních dnech a týdnech objevily analýzy, které se touto možností docela vážně zaobírají. Za paniku může pokles návštěvnosti kin v prvním kvartálu roku, který se projevil nejen ve Spojených státech, ale všude ve světě.

Není to propad zanedbatelný. Ve Spojených státech přišlo do kin o pětinu méně lidí než ve stejné době v loňském roce, Čína nebo Německo hlásí více než desetiprocentní úbytek, Česko je v tomto ohledu možná rekordmanem: kinům u nás klesly tržby o 40 procent.

Reklama

Jedním dechem je samozřejmě nutné statistiky zrelativizovat. Loňskému prvnímu kvartálu bezprecedentně vévodil Cameronův Avatar. A pokles tržeb je potřeba v první řadě přičíst na vrub planetě Pandora a jejím modrým obyvatelům.

Ale analytici přesto nejsou v klidu. Například ve Spojených státech se až do půlky dubna neobjevil film, který by překročil při otevíracím víkendu hranici utržených 40 milionů dolarů. Řekněme si otevřeně, že kina zejí prázdnotou i proto, že hollywoodská studia nabízejí od počátku roku jenom samé propadáky. Zklamaly naděje vkládané do filmů jako Sucker Punch nebo Zelený sršeň, na jejichž otřesnosti se shodli kritici i diváci. Jakoby se studia začala míjet s vkusem masového diváka. Předělávky starých úspěšných hitů a mánie natočit druhý a třetí díl ke každému filmu, který v uplynulé sezoně nepropadl, pak svědčí už o jenom o panice v hlavách producentů. Rychle vyprchalo i nadšení ze 3D. Snaha studií nahrabat si a konvertovat do špatně vypadajícího stereoskopického obrazu každý druhý béčkový film, diskreditovala „trojrozměrnou revoluci“ víc, než si lidé z branže připouštěli.

A pak je tu další nezanedbatelný faktor. Dívat se na filmy v klidu doma je jednodušší než kdykoli v historii. Ať už se na monitoru počítače díváte na pirátské „avíčko“ nebo si na svém domácím kině ohulíte film stažený legálně, za přijatelný poplatek a ve vysoké kvalitě přes internet, zvykáte si na pohodlný způsob konzumace filmů, z kterého kinaře po celém světě bolí hlava. A vezmete-li navíc v úvahu finanční krizi a podíváte se na ceny lístků, stane se taková rodinná návštěva multiplexu celkem snadno zbytnou záležitostí.

Experti se přou, zda je internet pro kina menší nebo větší pohromou než nástup televize v padesátých let, který znamenal první větší masový krach kinosálů. Filmový průmysl se ani v nejmenším nehroutí, ale na jeho produkty se čím dál méně díváme na velkém plátně. Až přijde další Avatar, bude už asi pro mnohé kinaře pozdě.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].