0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Audit Jana Macháčka29. 10. 20123 minuty

Revoluce v ekonomii a euroamerické střípky

Astronaut

Občas se objevují i dobré zprávy. Tak například podle deníku The Financial Times se na trh s evropskými státními a bankovními dluhopisy vracejí americké fondy peněžního trhu, které v poslední době v obavách z rozpadu eurozóny z Evropy uprchly. Nyní se vracejí zpět, stejně jako mírný optimismus.

Ve stejném listě se ovšem Wolfgang Münchau domnívá, že návrat optimismu na evropské trhy je nepodložený. Optimistou může být jen ten, kdo se domnívá, že problémem eurozóny byl nedostatek likvidity. Ti, kteří se domnívají, že problémy eurozóny jsou hlubší, nemají k optimismu důvod.

Předseda Evropské centrální banky Mario Draghi se postavil za plán německého ministra financí Wolfganga Schäubleho, aby jeden z evropských komisařů byl pověřen kontrolou rozpočtů i spouštěním sankcí proti rozpočtovým hříšníkům z řad jednotlivých států.

Tohle ale není federalismus, ale bezprecedentně tuhý centralismus. Bylo by snad v takovém Německu možné, aby spolkový ministr financí vetoval bavorský rozpočet před tím i po tom, co je schválen, a pak ještě uděloval pokuty, když není dodržován? Rozhodnutí takového rozpočtového cara bez demokratického mandátu by mohla skutečně způsobit lidová povstání. Ostatně lze předpokládat, že podobně tvrdý návrh neprojde.

Pravomoci podobného cara by musela doprovázet silná politická legitimizace či přímý demokratický mandát. Navíc podobná opatření nemíří na příčinu krize: Španělsko a Irsko měly veřejné finance před krizí v pořádku.

Řecký novinář byl zadržen a vyslýchán, protože zveřejnil jména dvou tisíc Řeků, kteří mají účty ve švýcarských bankách. Tento seznam předala současná ředitelka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová ještě jako francouzská ministryně financí řeckému ministru financí. Zveřejnění těchto informací narušuje práva na soukromí

P.S.

Nemá Lagardeová podobný seznam Čechů? A nemá ministr Kalousek podobný seznam lichtenštejnský? A objeví se někdy podobné seznamy v našich médiích?

Americké ekonomické statistiky se vylepšují, ve třetím čtvrtletí dosáhla americká ekonomika dvouprocentního růstu, roste počet dokončených domů apod. Pro Obamu však tyto výsledky přicházejí pozdě, aby z nich mohl nějak politicky profitovat. Data mapují příliš krátkou dobu na to, aby z nich šlo potvrdit solidní trend. Kdyby tak byly volby až za rok, říká si Nicholas Wapshott na Reuters.

Výsledky americké ekonomiky se zlepšují, ale tamější politici stále usilovně pracují na tom, aby v podobě fiskálního útesu ekonomiku uměle uvrhli do krize a stát do zbytečné platební neschopnosti.

Anatole Kaletsky se ve sloupku na Reuters ptá, zda probíhá revoluce v ekonomickém myšlení, a odpovídá si, že ano.

Příklady jen za poslední měsíce: MMF – kdysi bašta rozpočtové přísnosti a šetření – se postavil za expanzivnější rozpočtovou politiku. Americká centrální banka oznámila, že bude tisknout peníze až do té doby, než obnoví plnou zaměstnanost. A ECB oznámila neomezené nákupy dluhopisů, což Německá spolková banka označila za ďáblovo dílo.

A šéf Bank of England Mervyn King uvažuje o kvantitativním uvolnění pro lidi (QEP), což může znamenat rozdávání hotovosti občanům centrální bankou. Dodejme, že o experimentální měnové politice se nedávno v rozhovoru pro Hospodářské noviny rozpovídal i guvernér České národní banky Miroslav Singer.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].