
Vláda, která minulý týden skončila, měla spoustu dobrých úmyslů, ale prosadila toho v ekonomické oblasti poměrně málo. Kromě složité konstrukce superhrubé mzdy je nejvýraznější změnou posun daňové zátěže směrem k nepřímým daním, tedy zvýšení zvýhodněné sazby DPH na devět procent.
Odcházející vláda byla neúspěšná v oblasti zdravotnických reforem, změny zákonů v portfoliu ministerstva práce a sociálních věcí jsou rovněž poměrně chabé a vládě se nikterak nepodařilo zjednodušit daňový systém.


Opomíjené, ale podle mne nejdůležitější poučení pro všechny reformátory do budoucna je toto: pracujte více v opozici.
1. Po osmi letech v opozici byly reformy zdravotnictví nepřipravené. Ministr Julínek je začal sepisovat až po té, co se usadil ve vládě.
2. Totéž platí pro ministra sociálních věcí, který se v opozici školil na ministra obrany a balónky svých reformních nápadů začal postupně vypouštět médiím až tři čtvrtě roku po volbách.
3. Pro ODS v opozici nepracoval prakticky žádný ekonom. Guru hospodářské politiky byl poslanec Vlastimil Tlustý (Modrá šance, tlustá peněženka). Když skončil ve vládě, neměla největší vládní strana ani ekonomický program, ani jediného kompetentního člověka.
Tohle všechno je důležitější než volební systém, počet poslanců a otázka přeběhlíků apod.
…
Senátorka Alena Gajdůšková navrhuje v případě Václava Klause jeho sesazení z funkce a to prostě nejde jinak než skrze obvinění z velezrady.
Paní senátorka – a vlastně ji to asi ctí – si asi ještě nevšimla, že předseda její strany Jiří Paroubek se stal politickým spojencem Václava Klause. Jakápak velezrada? Klause je teď přece potřeba k instalaci Paroubka premiérem po příštích volbách a je tu zřejmě i dohoda, že prezident přestane podporovat zemanovce uvnitř ČSSD.
Paroubek už v rámci harmonizace tužeb se svým novým spojencem vzdal i důležitý programový cíl ČSSD, urychlené přijetí eura.
…
Premiér Jan Fischer uvažuje o tom, že jeho vláda přehodnotí tzv. náhubkový zákon. To je šikovná strategie, protože takhle si nový premiér může vybojovat vlídnější přístup médií ke své osobě i vládě.
Klíčové ale bude přesvědčit poslance a senátory obou velkých stran. Není mi úplně jasné, odkud na to chce vzít Fischer sílu.
…
Slavný investiční guru Warren Buffett prohlásil, že „většinu novin ve Spojených státech, by nekoupil za žádnou cenu“. S tím jak noviny ztrácejí čtenáře, ztrácejí i inzerenty a s tím se prý už nedá nic moc dělat. Pokud se někomu tento soud nelíbí, pak se může utěšovat pouze tím, že Buffett už není zdaleka takový guru, jako býval ještě před rokem a minulý týden se musel zpovídat před podílníky svých fondů, kterým vysvětloval své podnikatelské ztráty. A sám Buffett je velkým investorem v deníku The Washington Post.
…
Americké noviny jsou na tom ale opravdu špatně a za nepříliš dobrou zprávu je třeba považovat, že stále více médií získává podporu u politiků, kteří uvažují o jejich ochraně. Naposledy se na obranu médií postavil senátor a bývalý prezidentský kandidát John Kerry a to v souvislosti s hrozbou krachu deníků Boston Globe (Kerry je senátorem za stát Massachusets). Prohlásil, že noviny začínají vypadat jako „ohrožený druh.“
Co si mohou noviny vybojovat? Chtějí být vyjmuty z antimonopolního zákonodárství ve věci regionálních a municipálních fůzí. Hlavně se ale uvažuje o zpoplatnění vstupu na webové stránky pro všechna velká seriózní americká média. Reálně hrozí, že New York Times, Washington Post i Wall Street Journal se dohodnou na zpoplatnění svého on-line servisu a politici jim zajistí toleranci tohoto kroku.
O zavedení mikroplateb uvažuje Wall Street Journal, resp. Murdochova News Corporation. To zatím nikoho netrápí. Horší bude když by se podobné platby realizovaly na základě tolerované dohody všech velkých hráčů.
…
A ještě nově vydaná mexická bankovka.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].