úterý 8. 11. 2016

Americké volby

Do finále amerických voleb zbývají už jenom hodiny. Sledujte s námi souboj o křeslo amerického prezidenta.

Pamatujete se na Glena Becka? Tenhle (bývalý) moderátor Fox News patří k “duchovním otcům” Donalda Trumpa jako šiřitele konspiračních teorií a apokalyptických vizí konce Ameriky. V jeho podání Obama dostával tajné pokyny od stoupenců islámu a choval v hloubi duše “hluboce zakořeněnou nenávist k bělochům a bělošské kultuře”. Dnes tenhle chlapík chodí po ulici s ochrankou a dostává výhružky smrti. Jeho stoupenci ho považují za zrádce a on říká neuvěřitelné věci: v krátkém profilu v nejnovějším vydání The New Yorkeru například prohlásil, že z něj “Barack Obama udělal lepšího člověka”.

Glen Beck je fenomén symbolizující zděšení, které v části americké společnosti zavládlo poté, když do Bílého domu poprvé usedl někdo jiný než bílý muž. Rasový podtón jeho svérázných vystoupení se nedal přehlédnout. V jeho pojetí bylo všechno, co Obama dělal, výsledkem touhy po pomstě za utrpení černochů. “Všechno včetně zdravotnické reformy je hnáno touhou po reparacích a vyřizování si účtů s bělochy,” vysvětloval Beck divákům v roce 2010. Klíčovým slovem byla “konspirace”.

Reklama
Reklama

Beck maloval složité grafy, na nichž vysvětloval, kdo je propojen s kým a jakým způsobem pracuje na oslabení a zničení Spojených států amerických. Dobrovolnická služba Americorps (založená v roce 1994) se v rukou černošského prezidenta měla stát “obdobou Hitlerovy SS”. Záchrana automobilek se podobala prvním krokům hitlerovské vlády. Zdravotnictví se chystalo k systematickému vyvražďování bílých amerických důchodců.

Jeho slova hnala kupředu hnutí Tea Party. Na vrcholu sil uspořádal Beck spolu s bývalou aljašskou guvernérkou Sarah Palin obrovskou demonstraci “za obnovení americké cti” ve Washingtonu. Také se celkem pravidelně (a mnohokrát) dokázal před černou tabulí a s bílou křídou v ruce nad zkázou své milované Ameriky v přímém přenosu rozplakat.

Dnes Glen Beck tvrdí, že jemu “líto, že se nechal Obamou tak hrozně vyděsit”. Nedávno ho zcela nadchnul projev prezidentovy manželky Michelle, která reagovala na Trumpovy skandální výroky o ženách. “Bez ohledu na to, jestli jste republikán, demokrat nebo nezávislý, žádná žena si nezaslouží, aby se k ní někdo choval takovým způsobem,” hřímala tehdy a Glen Beck byl prý zcela uhranutý. “Nejlepší politický projev, jaký jsem slyšel od dob Ronalda Reagana,” cituje The New Yorker Becka. “Dostalo mě to. Pokud jste slušný člověk, musí vás ta slova zasáhnout hodně hluboko.“

Beck si prošel i zdravotní krizí. A zřejmě si prošel procesem smíření se s proměnou, kterou Amerika prochází. Trumpa prý volit nebude. Podporuje černošské protestní hnutí Black Lives Matter a ve slovech Michelle Obama cítí sílu. “Jsme lepší. Musíme to zastavit.”

Beck neříká přesně co, ale zřejmě myslí Donalda Trumpa a úpadek Ameriky obecně. Již na jaře ostatně prohlásil, že mu Trump připomíná Adolfa Hitlera.

https://www.youtube.com/watch?v=f36ZbzL-9Yo

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Celia Vargas patří k těm, kteří rozhodnou americké volby. Tedy rozhodnou je samozřejmě všichni, kteří hlasují,  ale na některé se pozornost upírá více než na jiné. První zprávy hovoří o překvapivě vysoké účasti voličů a ze všeho nejvíce ční právě nečekaně vysoký zájem Hispánců. List The New York Times přinesl nedávno reportáž o životě jejich komunity v Las Vegas.

Celia je sedmapadesátiletá Američanka, původem ovšem ze Salvadoru. Do Spojených států se dostala nelegálně, v dřevěné bedně na korbě náklaďáku. Za cestu zaplatila prodejem majetku a v Salvadoru nechala v péči rodiny své děti. Do země dorazila občanská válka, manžel, řidič autobusu, zahynul při výbuch bomby.

Reklama
Reklama

Celia dělala ledacos, pracovala jako uklízečka, roznášela noviny, šila v textilní továrně, hlídal děti, vařila. Požádala o povolení k pobytu, přestěhovala do Spojených států své potomky, znovu se vdala, rozvedla, získala občanství. Vdala. S manželem se přestěhovali do Las Vegas, narodilo se jim dítě. Pak manžela, který byl v USA díky politickému azylu, dvakrát chytila policie řídit pod vlivem zakázaných látek a po dlouhých tahanicích byl deportován ze země. Když to Celia vypráví, utírá si oči a ukazuje složky papírů mapujících pokusy spojit rodinu zase dohromady.

Reportáž je drtivé i povznášející čtení. Pořád se opakuje slovo práce. Pracovat pracovat pracovat. Vláda se o nám starat nemá, musíme se postarat sami o sebe. Musíme pracovat. Celia maká jako pokojská v hotelu. Má problémy se zády, podstoupila operaci kvůli rakovině prsu, kvůli mizerné zdravotní pojistce nasekala dluh ve výši 17 000 dolarů.

Na hrudi nosí dva odznáčky odborových organizací, které ovšem v jejím hotelu zatím nefungují, protože hotel nepodepsal s odboráři příslušné kontrakty. Je to nelegální, hotel je povinen vyjednávat ve chvíli, kdy určité procento zaměstnanců projeví zájem, jenže hotel na to kašle. Celia má kvůli tomu nižší plat i horší podmínky a patří k zaměstnancům, kteří se na agitaci ohledně odborářského členství podíleli - The New York Times popisují, jak se petice předávaly potají na toaletách a strkaly do kapes na parkovišti.

V jednu chvíli hrozil Celii vyhazov, pak ji hotel z obav před oplétačkami raději vzal zase zpátky. Článek má hezkou pointu: teprve v posledních řádcích vám dojde, komu hotel patří. „Za chvíli míří k dalším dveřím, další pokojská uklízí pokoj prezidentského kandidáta, jehož jméno je na županech, které skládá. Jméno je také na prázdných lahvích od vína, které sbírá, a na visačce, kterou nosí na hrudi. Prodává mu svoji práci, ale ne svůj volební hlas.“

Donald Trump slibuje svým voličům, že jim vrátí „jejich“ Ameriku a že za ně všechno potřebné zařídí. Celia patří do kategorie lidí, na které se tenhle slib nevztahuje - a která, alespoň podle toho, jak svůj pohled na život popisuje novinářům ze slovutného deníku, ani snad nic takového nechce. Fronty těchto Američanů na Floridě, v Arizoně nebo právě v Nevadě budou letos klíčové.