Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Vstřícný profesionál. Nový slovenský premiér má za úkol uklidnit vládu i zemi

Igor Matovič odstoupil, ale ve vládě zůstává. Vyměnil si post s ministrem financí Eduardem Hegerem

Premiér Igor Matovič (vlevo) a ministr financí  Eduard Heger - teď už je to naopak • Autor: Profimedia
Premiér Igor Matovič (vlevo) a ministr financí Eduard Heger - teď už je to naopak • Autor: Profimedia

Hlavní problém několikatýdenní krize slovenské vlády, která paralyzovala i rozhodování parlamentu, končí. Dosavadní premiér Igor Matovič (OĽaNO) odevzdal v úterý ve čtyři hodiny odpoledne prezidentce Zuzaně Čaputové svou demisi. Prezidentka pak pověřila sestavením nové vlády dosavadního ministra financí Eduarda Hegera, kterého Matovičovo hnutí OľaNO (strana Obyčajný  ľudia a nezávislé osobnosti) vybralo jako nového premiéra a dohodlo tuto nominaci se třemi koaličními partnery. Koaliční vláda stran a hnutí OľaNO, Sme rodina, Sloboda a solidarita (SaS) a Za ľudí  pak bude podle plánu pokračovat v dosavadním formátu.

Odchod Matoviče z postu premiéra požadovaly strany SaS a Za ľudí – důvodem byla podle jejich vyjádření jeho nevyzpytatelnost a fakt, že místo vládnutí využívá postu premiéra k osobní show. Naznamená to však, že Matovič z vlády odejde úplně. S novým premiérem Hegerem se pouze vymění, nahradí ho v pozici ministra financí. Do vlády se také vrátí část ministrů, kteří z ní během krize odešli – někteří proto, že to byla Matovičova podmínka pro vlastní rezignaci, někteří proto, aby zvýšili tlak na Matoviče a přiměli ho odejít z postu předsedy vlády.

Ministrem hospodářství se tak podle dohod stane opět Richard Sulík (předseda SaS), ministryní spravedlnosti Mária Kolíková (Za ľudí), Ivan Korčok (nominovaný SaS) se vrátí na místo ministra zahraničí a  Branislav Gröhling (SaS) do funkce ministra školství.

Dva z ministrů se ale nevrátí: ministr práce  Milan Krajniak (Sme rodina), který odešel během krize z důvodů, které s ní nesouvisely; podle slovenských komentátorů je za odchodem jeho blízký vztah s šéfem tajné služby SIS Vladimírem Pčolinským, kterého v březnu zatkla a vazebně ho vyšetřuje policie kvůli podezření z korupce. Nevrátí se ani ministr zdravotnictví Marek Krajčí (OľaNO), který byl kritizován, že nezvládá řídit situaci danou pandemií.

„Postupně se vynořují další a další chyby ministerstva zdravotnictví při nákupu 15 milionů antigenních testů i při nákupu vakcín,“ říká politická redaktorka deníku SME Zuzana Kovačič Hanzelová. Novým ministrem zdravotnictví by se měl stát ředitel Ústřední vojenské nemocnice v Ružomberoku Vladimír Lengvarský.

Dobré předpoklady

Nový premiér Eduard Heger usedne v čele kabinetu, v němž panuje nervozita a nedůvěra. Spíše než názorové krize o směřování země byli nicméně Slováci svědky krize osobní. Do kabinetu ji vnesl Matovič svým zmatečným stylem, který zahrnuje osobní útoky na partnery nebo tajnou objednávku neschválené vakcíny Sputnik bez vědomí koalice.

Heger tak přichází s úkolem zklidnit situaci ve vládě i v zemi. „Nový premiér má na krku ve vládě stále ty stejné příliš obyčejné lidi. A ti se navíc stihli navzájem pourážet tak, jak se to nepodařilo nikomu z jejich předchůdců,“ píše v komentáři ve slovenském Denníku N Martin M. Šimečka. „ Ale i kdyby se Hegerovi podařilo alespoň na nějaký čas dát společnosti pocit, že politika může být normální činnost, která lidem alespoň neubližuje, když už jim nepomáhá, i to by byla úleva.“

Nový premiér Heger má podle komentátorů a lidí, kteří s ním dlouho spolupracují, pro tenhle úkol dobré předpoklady. Popisují ho jako vstřícného, kolegiálního a klidného člověka, tedy vlastnostmi pravý opak odcházejícího premiéra.

„I když se vyostřovaly konflikty ve vládě, v momentech, kdy zastupoval premiéra vedl vládu místo něj, vždy všichni popisovali, že je profesionál a situaci zklidňuje. Jestli se mu to podaří i u konfliktu mezi Igorem Matovičem a Richardem Sulíkem, to teprve udivíme,“ říká Zuzana Kovačič Hanzelová. Naráží na předsedy koaličních stran Matoviče (OľaNO) a Sulíka (SaS), mezi nimiž byl vztah nejvyhrocenější - a teď spolu dále sedět ve vládě jako ministři.

Podle  Zuzany Kovačič Hanzelové je Heger „veselý člověk, kterého za pět let, co vstoupil s OľaNO do politiky, neviděla ani jednou ve špatné  náladě“. „Především ho ale lidé na ministerstvu financí popisují jako člověka, který poslouchá názory druhých, dá na odborné rady a je schopen kompromisu. Váží si ho tam i dlouholetí úředníci,“ říká redaktorka.

Tomu rozumí manželka

Ministrem financí se stal Heger před rokem po  parlamentních volbách, které Matovičovo  OľaNO vyhrálo. Tím ve vládě skončila strana SMER Roberta Fica, která dnes je v opozici. A nynější manévr ve vládě se podobá tomu, který v předešlé vládě udělal Fico: po protestech lidí v ulicích, které na demonstrace přivedlo podezření, že vražda novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky byla politicky motivována, odešel Fico v roce 2018 z postu premiéra a na jeho místo nastoupil jeho spolustraník a místopředseda strany Smer Peter Pellegrini.

Heger je vystudovaný ekonom, před vstupem do politiky pracoval v různých manažerských pozicích,  stál u zrodu známé slovenské vodky značky Double Cross vyvážené především do USA. Do politiky vstoupil v roce 2016, kdy byl zvolen na kandidátce strany  OľaNO do Národní rady, tehdy ještě jako opoziční poslanec.

Vítání ruské vakcíny na Slovensku;  ilustrační foto • Autor: ČTK
Vítání ruské vakcíny na Slovensku; ilustrační foto • Autor: ČTK

Na Slovensku se teď vede debata, nakolik zvládne Matovič, který se vyznačuje především mikromanagementem do nejzazších detailů, stát nad rozpočtem země a být dobrým ministrem financí. A jak tento důležitý post půjde dohromady s jeho osobností, o níž se Slováci v poslední době dozvěděli, že zahrnuje touhu i po pomstě lidem, kteří ho kritizují. Příkladem je jeho nedávný požadavek, aby z vlády odešla velmi dobře odborně hodnocená a výkonná ministryně Mária Kolíková – poté, co veřejně sdělila, že s „Matovičem ve vládě být nejde“.

„Když se ministr financí Matovič rozhodne sabotovat návrhy některých ministrů, určitě to bude možné udělat,“ říká Kovačič Hanzelová. „Zároveň ale platí, že ministerstvo financí jako jediné prošlo profesionalizací a jako jedno z mála ´šlape´ profesionálně bez ohledu na to, kdo je ministr,“ věří novinářka. Bude podle ní však rozhodně důležité sledovat, jak se Igor Matovič nového úkolu zhostí - i proto, že v minulosti sdělil Slovákům, že rodinné finance se stará manželka, protože on se v tom nevyzná.

Matovič vystudoval na Fakultě managementu Univerzity Komenského, absolvoval diplomovou prací Daňový systém a jeho vliv na podnikatelské subjekty. Ukázalo se ale, že diplomka je plagiát a vykradla dvě jiné publikace. Matovič pak sdělil, že ji ani nepsal, ale že si ji nechal vytvořit na zakázku.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].