Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Ústavní komise Senátu: Nic nebrání aktivaci článku 66 o převzetí pravomocí prezidenta

Premiér Babiš vyzval Mynáře k rezignaci. Jinak prý kancléře sám odvolá

Zasedání ústavní komise • Autor: Milan Jaroš
Zasedání ústavní komise • Autor: Milan Jaroš

Den poté, co Senát obdržel od Ústřední vojenské nemocnice zprávu o vážnosti zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana, se sešla senátní komise pro Ústavu a parlamentní procedury. Hlavním tématem byla aktivace článku 66, respektive proces, jak prezidenta zbavit pravomocí právě v případě, že není schopen vykonávat funkci.

První část byla neveřejná, protože se členové komise seznamovali se zprávou nemocnice. Média byla z velké části schůze vyloučena. Na závěr schůze bylo přijato usnesení obsahující dva body. Podmínky dané čl. 66 Ústavy ČR týkající se závažných důvodů, které jsou potřeba k odejmutí pravomocí prezidentovi, jsou podle členů komise dány. Zároveň Senát chce být komorou, která usnesení formuluje – i proto, že už na konci července si senátoři vyhodnocovali, co je potřeba splnit při přijetí takového usnesení obou komor.

V usnesení se také zmiňuje, že organizační výbor Senátu bude nyní záležitost konzultovat s představiteli nově zvolené sněmovny - schůzka proběhne již v úterý odpoledne. Poté navrhne harmonogram, kdy by se mělo projednat usnesení na schůzi Senátu a kdy by mělo být případně přijato.

Kdy přesně však k sepsání, potažmo odsouhlasení dojde, nelze nyní říct. Významnou roli hraje fakt, že nová Poslanecká sněmovna se sejde až 8. listopadu, protože šéf té dosluhující Radek Vondráček (ANO) už v médiích informoval, že aktuální sněmovna se už nesejde. „Pokud tedy nemáme nyní akceschopnou sněmovnu, nemyslím si, že by se Senát musel vyjádřit akutně hned,“ komentoval její tajemník Jan Kysela načasování usnesení. Z ústavněprávních anket Senátu totiž vyplývá, že souhlas s usnesením sněmovny by neměl být příliš opožděn za senátorským souhlasem - je žádoucí, aby se stanoviska obou komor vztahovala k témuž zdravotnímu stavu prezidenta. Podle slov šéfa komise Zdeňka Hraby na tiskové konferenci by o tom Senát jako celek mohl hlasovat 5. listopadu.

Během schůze komise pro Ústavu premiér Andrej Babiš v rozhovoru pro iDNES vyzval k rezignaci kancléře Vratislav Mynáře. Informoval také o tom, že pokud tak kancléř neučiní, sám ho odvolá. I k tomu je potřeba právě aktivace čl. 66 a odejmutí pravomocí prezidentovi.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].